Sizce firmalar Mac'e, Linux'a göre ayrıcalık yapıyor mu?

Başlatan erginemr, 11 Aralık 2009 - 00:18:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sizce firmalar Mac'e, Linux'a göre ayrıcalık yapıyor mu?

Evet
120 (77.9%)
Hayır
8 (5.2%)
Olabilir
15 (9.7%)
Çok değil
2 (1.3%)
Fikrim yok
9 (5.8%)

Toplam Oy Verenler: 153

erginemr

Yoruma açıktır...

erginemr

Evet, ayrıcalık yapıyorlar. Pek çok bilgisayar ürününün kutusunda "Designed for Windows / MacOSX", "Windows / MacOSX Drivers İnside" yazıyor. Donanım üreticileri Linux'u görmezden gelmeyi bıraktıklarında büyük bir aşama kaydetmiş olacağız.

Ozmo

bence yapmıyorlar mesela oyunlar hep winzort için çıkıyor...

Dixie

Evet yapıyorlar. Ama bu gayet normal bence. Çünkü Linux bir "Reklamveren" değil. "Bizi alın kullanın, biz süperiz" demediği için Linux, ticari olarak karlı bir meta değil.

tasy

Soru biraz kafa karıştırıcı, firmalardan kastımız nedir? Donanım üreticilerinimi kastediyoruz acaba??

erginemr

Alıntı yapılan: tasy - 11 Aralık 2009 - 16:53:43
Soru biraz kafa karıştırıcı, firmalardan kastımız nedir? Donanım üreticilerinimi kastediyoruz acaba??

Konuyu hem donanım, hem de yazılım ayağı olarak genelleştirebiliriz...

maydin95

Evet hem donanım hem de yazılım olarak Mac lere linuxtan daha çok destek veriyorlar yani Microsoftun bile Office ve birçok programının Mac versiyonlarını çıkartması gibi yani bilmiyorum ama Mac in ayrıcalıkları ne acaba aramızda Mac kullanmış biri varsa cevap verebilir mi diğer sistemlere göre
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

aynshtein

Linux, ücretsiz bir platform olduğundan, firmalar özellikle de yazılım firmaları, ürün satabilme imkanlarının daha fazla olduğu Mac sistemlere daha fazla önem veriyorlar. Hatta bazı sektörel programların, Mac sürümleri varken Windows sürümleri yok. Bazılarınınsa Mac sürümleri Windows sürümlerinden daha fazla tercih ediliyor...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

acer

Kesinlikle evet mesala google'ın sohbet özelliği linux için yok ama mac için var. Bunu google bile yapıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Aralık 2009 - 19:46:57

Alıntı yapılan: Dixie - 11 Aralık 2009 - 16:31:26
Evet yapıyorlar. Ama bu gayet normal bence. Çünkü Linux bir "Reklamveren" değil. "Bizi alın kullanın, biz süperiz" demediği için Linux, ticari olarak karlı bir meta değil.

Ben altını çizdiğim yeri anlamadım. Linux firmalara para yedirmediği için mi bu halde?

maydin95

Ayrıca Macin ne özelliği olduğunu merak ediyorum 250$ a satıyorlar windows gibi üstelik sadece Macbook larda çalışıyor PC lerde değil ve de adobenin sitesinde görebilirsiniz windows demosu 30 Mb iken Mac 60-80 Mb oluyor tüm bunlar olmasına rağmen neden Mac linuxtan önce geliyor
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

Dixie

Alıntı yapılan: acer - 11 Aralık 2009 - 19:44:21
Kesinlikle evet mesala google'ın sohbet özelliği linux için yok ama mac için var. Bunu google bile yapıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Aralık 2009 - 19:46:57

Alıntı yapılan: Dixie - 11 Aralık 2009 - 16:31:26

Ben altını çizdiğim yeri anlamadım. Linux firmalara para yedirmediği için mi bu halde?

Bu halde derken ? :) :)
Durum bence normal çünkü; Kullanıcı tarafından bakıyorsunuz. Bir program yazdığınızı düşünün. MAC kullananlar mı istesin sizin programınızı yoksa Linux kullananlar mı? Linux kullananlara verelim derseniz, biz kaynak kodları açık isteriz, rahatça paylaşalım, kafamıza göre değiştirelim isteriz ve sizin de bunlardan hiçbir ücret talep etmemenizi isteriz. Fakat MAC kullanıcıları olsak programınızı sizin tasarladığınız şekilde üstüne para vererek alırız ve siz de bu satıştan payınıza düşeni  ;) Ticari açıdan sizce hangisi karlı ? :)

foma

Bir de yazılıma para veren kullanıcılar arasında ilk sırada mac kullanıcıları vardır heralde.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

maydin95

Arkadaşlar galiba firmaların MAC için yazılım yazma sebebi şu

Şimdi diyelim ki Microsoft Office programını Mac için yazmadı o zaman Macler Openoffice.org kuollanacak Mac kullananlar open office e alıştıkları için windows kullanırken bile MsOffice kullanmayacaklar bu da microsoftun aleyh,ne olacak sizce doğru muyum

ceddiguzel

linux beleş mantığı yaygınlaştığı sürece insanlar bu sistem üzerinden para kazanamayacaklarını hesap ediyor
bu yanlışlığı düzeltmek gerek önce
aksi halde daha uzun yıllar linux geri planda kalacak

GAREZ

Elma diye şirket çıkıyor en pahalı hesap makinasını yapıyor sonra millet koşa koşa onu alıyor diye o saçma oyunacağa yatırım yağıyor... Linux dağıtımlarının %5 üzerinde kullanılmaması bence daha iyi sonra Ubuntu şu şekilde kullanılır v.s anlatmak zorunda kalıyorsunuz...:(

10ur_kaan

maydin95

Linuxun beleş mantığı olsa da Crossover, Nero linux! vs. bunlar niye ücretli.

heartsmagic

Alıntı yapılan: maydin95 - 14 Ocak 2010 - 19:14:26

Beleş derken? GPL demek beleş demek değildir. Eğer kastın buysa tabii.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Ocak 2010 - 00:40:10
Alıntı yapılan: maydin95 - 14 Ocak 2010 - 19:14:26

Beleş derken? GPL demek beleş demek değildir. Eğer kastın buysa tabii.

Aaa bunu ben demedim önceki sayfada biri dedi de bende ona cevap vermek için beleş i kullandım yoksa öyle demezdim.

engin1975

ırmak

Hayır bence yapılmıyor.
Hatta <hayır> diyen 2 kişiden biri benim.

xwes

Sherlock Holmes

Bu ayrıcalık firmaya/şirkete göre farklılık gösteriyor.
Nvidia ve Ati ikiside Ekran kartların önde üreticileri,
biri GNU/Linux'a destek olurken diğeri köstek olmakta.
Kullanım oranına bakıldığında Mac'in Linux'a göre,
tanılan ayrıcalığına şaşmamak gerekir.

miles

Alıntı yapılan: engin1975 - 18 Ocak 2010 - 22:29:31
Kesinlikle Evet

Mac in pazar payı belli! Siz bir bilgisayar donanım veya yazılım firması sahibi olsanız önceliğinizi hangi işletim sistemlerine verirdiniz ?

En basit örnek olarak oyunlar mac e yazılırken linux altında çalışan doğru dürüst oyun yok. Wine dahi destek vermiyorlar!

solitary

Merhaba Arkadaşlar.
(Uzatacağım biraz kusuruma bakmayın)

Mac kullanmadım ve Mac için Program,oyun vs... nasıl yapılır satılır konusuna girmeyeceğim.Çünkü bilgim yok.
Linux'a ise sadece bir müddet inceledim(bakındım) sayalım.

Ama bilgisayar hayatıma girdiğinden bu yana hep MikropSoft'un işletim sistemlerini kullandım,kullanmak zorunda kaldım.

Siz kullanıcı gözüyle bakmışsınız ama ben yazılımcı olarak bakıyorum ve uzman olmasam bile piyasanın az çok ne durumda olduğunu biliyorum.
Bizim yazılımcılarımızda dünyadaki diğer yazılımcılarda(özellikle bizimkiler) alışıla gelmiş şekilde windows üzerinde çalışırlar ve kazandıkları paranın tamammına yakınınıda yine windows üzerinden kazanmışlardır.

Piyasada olan işletim sistemleri içerisinde son kullanıcıyı fazla üzmeyen ve istediğini verebilen en kararlı ürün ise win xp gibi görünüyor.
Kısaca benim bilgisayar geçmişim;
(
Ben bilgisayarımı aldığımda orta ikinci sınıfa yeni geçmiştim ve yüklü işletim sistemi win98 idi.
Yaklaşık 4-5 ay kadar sonra artık win98 in hangi uygulamada ne hata verdiğini ne zaman ne olacağını tamamıyla ezberlemiştim.Çünkü sadece oyun oynayıp müzik dinliyordum.Oynadığım oyunlarda belli idi.Sadece bilgisayar dergilerinin verdiği demo oyunları da ekleyip Harddiskimi dolduruyordum.
Sonra bir yerlerden elime win2000 server geçti.O biraz daha iyidi ama benim yaptığım işler hep aynıydı.Oyun-müzik ara sıra VCD izlemek.

Ve bundan kısa süre sonra bir tanıdığımız bana "programlama" diye bişeyler anlattı(o anlattıkça ben yerimde heyecandan zıplıyordum),evet böyle bişey varmış ben ne yapabilirim dedim.Ve hiçbir döküman-yardım-destek olmadan delphi öğrenmeye başladım.İlk kurduğumda 7 sürümü vardı hâlâ da 7 sürümü kullanırım.Ve ben öğrenmek için debelendikçe o bana inat hata mesajlarıyla dolduruyordu bütün günlerimi.Ve birkaç yıl sonra tamam ben bu işi öğrendim sayılır derken bir bilgisayar dergisinde Linux diye bişey gördüm.Nedir bu ? derken bana programlamanın var olduğunu anlatan o ağabeyime sordum,ve anlattı -> oda işletim sistemi ama adı linux değil, linux bi sistem diyelim onun üstünde sistemler oluşturuluyor mandrake,slackware,debian falan filan bir sürü şey söyledi.Kafam karıştı ve boşver dedim,daha sonra winxp çıktı ve winxp ye geçtim.
)

Ve xp ye geçtiğim günden beri programlama yapıyordum.Birşeyler yapabilmek başarabilmek o kadar keyif-mutluluk veriyordu ki inanılmaz birşeydi.Heralde aşık olsam bu kadar mutlu olmazdım(olmadımda ;) )

Ve farkettimki yazılım piyasası(Türkiye için) tamamen windows üzerine kurulu.İşe olayda burda başlıyor, hatta bitiyor benim içinde diğer yazılımcıların çoğu içinde.
Söyledim ya ben uzman olarak çalışmıyorum hatta yazılımcı bile değilim normalde.Hobi olarak başladım ve bugüne kadar da para kazanmadım sayılır.(Para kazanmıyorsun ne diye yapıyorsun diyebilirsiniz)Çünkü bütün yaptığım yazılımları kendim için ve arkadaşlarım için yaptım.Ufak tefek şeylerdi bunlar.Hoş, çoğu yaptığım şeyden dolayı teşekkür edeceğine kötü eleştiriler yapıp hevesimi kırdı ama... olsun.

Ve derken... dostlarımdan birisi ubuntu diye bişey var dedi.Araştırmış,geldi bana şu var bu var şöyle şeyler böyle şeyler anlattı,e haliyle bi hevesdir cd istedim ubuntudan geldi.Kuramadım hata verdi canımı sıktı forumda da çözüm bulamadık,ara sıra live-cd kullanıyordum winxp çökünce yedeklerimi kurtarmak için.Neyse sonunda bir dostumdan bilgisayar istemiştim(yazılım için eve gerekliydi) ve geldi.Sonra ona kurdum,aa ne göreyim kuruldu hatasız açıldı bile.Sonra biraz kurcaladım.Benim için en önemli şey .rar dosyasıdır neredeyse(çünkü bütün hayatım o .rar arşivlerinin içinde sayılır.programlamaya başladığımdan veri .rar ayrılmaz bir parçam oldu) ama arşiv yöneticisinin .rar dosyası yoktu.doğal olarak benim için bir anlam ifade etmiyordu artık(tabi daha sonra internetten bir paketle o desteğide yükledim).Ve linux da programlama için ne var ne yok diye baktım.
Python ve java hımm.... python ve java hakkında araştırma yapmıştım ama ikisinide kullanmamıştım.Bilirsiniz bir yere gitmek için bir çok yol vardır ama siz en iyi bildiğiniz-güvendiğiniz yerden gitmelisiniz.Benim en iyi bildiğim yolda delphi.

Java yapısı gereğiyle benim düşüncelerime çok aykırı, tıpkı .net gibi.Win32 üzerinde çalışıyorum ve win32 programları yazıyorum.64 bit şuan için alel acele öğrenilmesi, geçilmesi gereken birşey olmadığına göre geriye taşınabilirlik kalır.Ve javanın yanında da .net(framework)in yanında da taşınması gereken şeyler varsa bana göre değil.
Python ise IDE si olmayan bir dil.Kod renklendirme otomatik kod tamamlama yok.Bir sürü yüklenme anlatılmış ama adam gibi örnek yok.
( NOT : Hello World uygulamasını o forumdan bu foruma taşıyan dangalaklara da ayrıca sevgilerimi sunuyorum,ya insan başka bi örnek koyar be kardeşim )İşlevsellik güzel ama c gibi c# gibi bir kez kullanacağım şeyleri tanımlamak bana vakit kaybettirir ve beni o işten vazgeçiren en önemli sebeptir.Sonra ide olmadan kontrolleri akılda tutumak çok zor.Çünkü ben bir kontrol için onlarca not ekliyorum şu şunun için bu bunun için diye.Şunu şuradan buraya atınca şöyle yap falan filan vs...Sonuçta yapmak istediğim programı visual basic de yapsamda c# da veya python da yapsam da üç aşşağı beş yukarı performans ve hata durumları olurdu.

Ayrıca python hakkında adam gibi bir kaynak bile bulamadım.Ve ubuntu forumda veya diğer forumlarda herkes ubuntuda programlamayı javaya yönlendiriyor.Ben delphi kullanamıyacakmıyım diyorum, hayır kullanamazsın (yada wine ie kullanırsın) sen boşver delphiyi java-eclipse netbeans kullan diyorlar.Ya kardeşim ben onu kullanmak istemiyorum bana ters diyorum,o zaman wine ile kullanacaksın yada windows a döneceksin diyorlar.E madem windows da çalışacak şeyler yapacam o zaman windows ta yaparım.Neden emülatörde yada sanal makine de yapıyımki.En azından hata olunca bi sorun olunca müdahele etmem gereken yeri dosyası biliyorum.

Sonuçta beni ubuntuda çeken bağlayan birşey olmadığı için tekrar döndüm kendi evime(winxp).
Önümüzdeki 10 yıl için Türkiye genelinin ve ticaretteki durumun windows xp kullanımına devam edeceğini düşünerek şuanda delphi ile devam ediyorum.
Olaki durum değişir başka dilleride öğrenirim.Ama bu sefer elimde kaynak olur.Çünkü delphi öğrenmek istediğimde sadece birkaç kitap vardı kitapçılarda ve ben orta okuldaydım.Benim haftalık 3-4 lira gibi küçücük bir giderim vardı ve en ucuz delphi kitabı 70 liradan fazlaydı.Bir anda o kadar parada isteyemiyordum kimseden çünkü istesemde ne yapmaya çalıştığımı anlamadıklarından bana destek olmazlardı.
Ama şimdi farklı bir durum var.Destek olmasalar bile en baba kitapların fiyatları 40 lirayı geçmiyor ki bir orta okul öğrencisi de bu parayı en fazla 2-3 haftada biriktirebilir durumda(durumu orta halli bir ailenin çocuğu  ;) )ayrıca (bu millete bu duruma getirenlerinlerin yatacak yeri olmasın) çok insanlar tanıyorum şimdi bile alamayacak,zaruri ihtiyaçları dışında 1 lira bile harcayamacak.Ülkenin hali ne durumda biliyorum.(Neyse fazla siyasetle yaramı deşmeyeyim yine).

İşin özü : yazılımcı gözüyle ;
para hangi sistemden gelirse, en iyi sistem o sistemdir.Büyük çoğunluk xp ile devam edecek gibi geliyor bana.Durum değişirse onlar da değişir.Fazla zorlamaz bizi, biz herşey değişse bile winxp kullanıp delphi ile devam edebiliriz.Ama yazılımcı veya yazılım mühendisleri insanlar mecbur olarak piyasaya ayar uydururlar.Hem bir dili öğrendikten sonra diğerleri kolay öğrenilir.ilki gibi öğrenmesi yıllar almaz, en fazla aylar alır.

Çok uzattım okuyanınız olurmu bilmem ama ayrımcılık olmazsa,rekabet olmaz.Rekabet olmazsa para olmaz,olursada sadece belli bir kesime olur.
Dünyada anlamadığım yada en çok gözüme aptal gelen insanlardır " Herkes her yerde her şekilde eşittir " diyenler.
Eğer bu dedikleriniz olursa hepimiz birbirimizin aynısı oluruz.O zamanda x sistem y sistemi hiç farketmez.

Saygılarımla...