Mac mi, Linux mu daha fazla kullanılıyor?

Başlatan erginemr, 11 Aralık 2009 - 00:16:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mac mi, Linux mu daha fazla kullanılıyor?

Mac
63 (30.1%)
Linux
99 (47.4%)
Hemen hemen aynı
12 (5.7%)
Fikrim yok
35 (16.7%)

Toplam Oy Verenler: 204

erginemr

Yoruma açıktır...

erhan

aslında yer veya kullanıcı kitlesi belirtilmesi bence anket için daha sağlıklı olurdur?
Mesela ülkemizde veya dünyada vs?
İki Dinle bir konuş!

ironic

okan_ubuntu

foma

Linux. Mac fazla kullanılıyormuş gibi gösteriliyor bence.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

okan_ubuntu

Ben cevabımı aldım.Xp hala başı çekiyor.Yamalı bohça ama seviliyor :)

foma

Linux senelerdir %1 zaten. Nasıl iş anlamadım gitti.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

aynshtein

Kesinlikle ve ne yazık ki Mac... Mac'in yıllardır "grafik ve video işleri için" alınan bir sistem olma özelliği var. Gerek firmalar gerekse serbest çalışanlar (freelance) grafik, dizgi, video işleme gibi sektörel çalışmalar için Mac'e öncelik vermektedir.
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

canosayan

yine aynı noktadayız sanki. herkes linux kullanınca mutlu mu olacağız?
Chmod bizim işimiz.

özgürubuntu

@canosayan'a  katılmıyorum. :D Evet herkes Linux kullanınca ne olacak? Linux dağıtımlarının özünde yayılma, büyüme arzusu yok mudur? Bu arzu anlaşılır bir çok sebebe bağlıdır tabi ; Özgür olmak, esnek olmak, Otoriteye kafa tutmak, özel hayatını korumak, kapitalist sistemi revize etmek/reforme etmek/devirmek vs vs. Linux'un kullanım oranının artması ile insanların bilinçlenmesi arasında da bir paralellik söz konusu. Linux asla sadece KDE veya GNOME değil.. bunu herkes biliyor.. Herkes Linux kullanınca sanırım mutluluk hali veya durumu (her neyse) kendiliğinden ortaya çıkacak. Öte yandan bireysel anlamda da bizler birer "Linux bulaştırıcısıysak" sanırım, herkes linux kullanınca mutlu olacağız  :)

Ha unutmuşum.. Sanırım şu an da Mac daha çok kullanılıyor

canosayan

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 11 Aralık 2009 - 11:16:20
@canosayan'a  katılmıyorum. :D Evet herkes Linux kullanınca ne olacak? Linux dağıtımlarının özünde yayılma, büyüme arzusu yok mudur? Bu arzu anlaşılır bir çok sebebe bağlıdır tabi ; Özgür olmak, esnek olmak, Otoriteye kafa tutmak, özel hayatını korumak, kapitalist sistemi revize etmek/reforme etmek/devirmek vs vs. Linux'un kullanım oranının artması ile insanların bilinçlenmesi arasında da bir paralellik söz konusu. Linux asla sadece KDE veya GNOME değil.. bunu herkes biliyor.. Herkes Linux kullanınca sanırım mutluluk hali veya durumu (her neyse) kendiliğinden ortaya çıkacak. Öte yandan bireysel anlamda da bizler birer "Linux bulaştırıcısıysak" sanırım, herkes linux kullanınca mutlu olacağız  :)

bu konuda farklı düşünüyorum. şimdi bir windows kullanıcısı foruma gelip neden windows kullanmıyorsunuz derse herkes üstüne yüremeye başlar. fakat linux kullanıcılarıda aynı.

ben insanlar kullandıkları işletim sisteminden şikayet etmedikçe onlara bir şeyler önermeye çalışmıyorum. ama eğer kendi sistemlerinden şikayetçi iseler alternatif öneriyorum. sonuçta işletim sistemi kullanma tercihe bağlı bir durum.

benim gözümde linux kullanma demek ve windows kullanma demek tamamen eşdeğer.
Chmod bizim işimiz.

erginemr

Alıntı yapılan: canosayan - 11 Aralık 2009 - 11:20:12
...
benim gözümde linux kullanma demek ve windows kullanma demek tamamen eşdeğer.

-1

Düşüncenize saygılıyım ama ben Linux kullanma tercihine özgür yazılım felsefesi çerçevesinden bakıyorum:

Alıntı yapılan: erginemr - 12 Haziran 2008 - 16:11:29
Linux kullanmaya başladıktan sonra, özgürlüğün tadını almaya başladım.

Evet, öteki sistemle de ile de pekçok şeyi yapabiliyordunuz, ama sürekli sizi kısıtlayan bir şeyler vardı. Bir dadı düşünün, elinizi tutup sizi gitmek istemediğiniz yerlere götürmeye çalışıyor, oraya buraya çekiştiriyor, aynı onun gibi önünüze bir bir sihirbazlar atıyor, ama çoğu zaman istediğiniz şeyi yapamıyordu. Üstelik son zamanlarda iyice arsızlaşmış, yazılım koruması, orijinal/kopya kontrolü adı altında casus yazılımları sizden habersiz bilgisayarınıza sokmaya başlamıştı. Sistem, güvenlik açıkları, virüs ve trojanlarla delik deşik edilmişti.

Bütün bu can sıkıntısı içinde, Linux bir kurtarıcı gibi imdadıma yetişti. Artık bilgisayarımı istediğim her şekilde özelleştirebiliyorum, değerli geliştiricilerin zamanlarından feda ederek yazdığı açık kaynak kodlu binlerce yazılımı ihtiyacıma göre kullanabiliyorum, ve Linux'u nefes alan, yaşayan bir sistem yapan inanılmaz topluluğun, Linux camiasının bir parçası olduğumu hissediyorum. Daha ne isteyeyim?

Alıntı yapılan: erginemr - 14 Ağustos 2008 - 12:33:11
Benim için yukarıdaki seçeneklerin yarısından çoğu Linux'e geçişimin nedenleri arasında. Ancak, asıl neden, sanırım Patagonya'da konuşlu bir firmanın tekelci ve kullanıcı özgürlüğünü kısıtlayıcı yaklaşımı ve uygulamaları.

Bir anlamda Linux'u, diğer pek çok muhteşem özellikleri yanında, kalitesiz işletim sistemlerini fahiş fiyatlarla satmaya çalışan, bunları masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara önyüklü olarak sattırıp Patagonya halkının burnuna dayayan, ve korsan kullanıma karşı haklı aslında bir sebebe dayansa da, aktivasyon, habersiz yazılım kontrolü vb. kullanıcı mahremiyetini hiçe sayan son uygulamalarıyla beni kendinden iğrendiren malum firmayı, kendimce protesto etmek için de kullanıyorum. (Bkz: Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış.)

Bence politik anlamda tek kutuplu bir dünya nasıl tehlikeliyse, bilişim sektöründe de fiyat ve uygulama konusunda her aklına eseni yapabilen, tekel konumundaki tek bir firma da aynı şekilde tehlikeli. Patagonya konuşlu bu malum firmanın karşısında MAC gibi, Linux gibi sağlam alternatiflerin olması rekabeti ve hizmet kalitesini arttıracak ve bu sonuçta biz kullanıcılara yarayacaktır.

(Not: Niye Patagonya'da bulunan bir firma diye sormayın. Anlayan anladı.)

Alıntı yapılan: erginemr - 18 Kasım 2008 - 21:41:11
Linux kullanmak bir seçimdir, özgür yazılım kullanmayı seçmektir; bir kameranın çalışıp çalışmamasından daha önemli bir olgudur. Umarım kamerayı kullanmaya ihtiyacınız olmadığı zamanlarda da Linux kullanmaya devam edersiniz.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: canosayan - 11 Aralık 2009 - 11:20:12
bu konuda farklı düşünüyorum. şimdi bir windows kullanıcısı foruma gelip neden windows kullanmıyorsunuz derse herkes üstüne yüremeye başlar. fakat linux kullanıcılarıda aynı.

İşletim Sistemine fanatik bir bağlılık sanılanın aksine Linux kullanıcılarında değil Mac kullanıcılarında vardır. (En azından ben öyle gördüm) Şahsen ben Windows'tan nefret etmiyorum, ancak Windows'unda sadece "işletim sistemi" olmadığını da iyi biliyorum. Windows kullanılmasını istemememin -kendimce ve bir çok kişi tarafından da paylaşılan, özellikle Linux kullanıcıları bunlar- sebepleri var. Forumun ve bu anketin içeriğine uygun olmadığından yazmıyorum ama zaten anlayan anladı..

İşletim sistemlerine bir "anlam" yüklemek hem son kullanıcı, hem şirket (ki burada açıkça Windows ve Apple) hem de geliştiricilerin başvurduğu yöntem. Yoksa ben bir çok işimi Windowsta da yapıyorum...

raspacı

Konu dağılıyor ama @erginemr'e katılıyorum. Linux veya Wİndows meselesi değil mesele. Mesele özgür yazılımdır. Yani sahip olduğunuz şekerlemeleri komşunuzun çocuğuyla paylaşıp paylaşmadığınızdır. Ben paylaşımdan açıklıktan yanayım. Muhtemelen C.I.A'nin içine gizli kodlar yerleştirdiği kapalı kodlu Windows ile özgür bir işletim sistemi hiç bir olur mu? Ama @canosayana da şu konuda hak veririm insanlar istemediği sürece sık boğaz edip te ille de Linux demek bizi antipatik yapar. İsterse kullanır istemezse kullanmaz.
@Bayborakaan şiir ve düşüncelerin güzeldi.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

maydin95

Alıntı yapılan: levi - 11 Aralık 2009 - 12:35:41
Konu dağılıyor ama @erginemr'e katılıyorum. Linux veya Wİndows meselesi değil mesele. Mesele özgür yazılımdır. Yani sahip olduğunuz şekerlemeleri komşunuzun çocuğuyla paylaşıp paylaşmadığınızdır. Ben paylaşımdan açıklıktan yanayım. Muhtemelen C.I.A'nin içine gizli kodlar yerleştirdiği kapalı kodlu Windows ile özgür bir işletim sistemi hiç bir olur mu? Ama @canosayana da şu konuda hak veririm insanlar istemediği sürece sık boğaz edip te ille de Linux demek bizi antipatik yapar. İsterse kullanır istemezse kullanmaz.
@Bayborakaan şiir ve düşüncelerin güzeldi.

Windows kapalı kaynak kodlu olduğundan içinde gizli dökümanlar olabilir ve bunu Microsoftta çalışanlar bile bulması çoooook zor onun için windows kullananların izlenme şansı yüksek.

Ayrıca bir sorum var Google gibi firmaların yazılım geliştirdikleri bilgisayarları acaba windows-linux gibi bir işletim sistemi midir  yoksa farklı bir şey mi kullanıyorlar acaba

bunu sormamın sebebi normal bilgisayasrlardaki projelerin alınabilme olasılığıdır
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

GAREZ

Alıntı yapılan: foma - 11 Aralık 2009 - 02:15:23
Linux senelerdir %1 zaten. Nasıl iş anlamadım gitti.
%5 olmuş o oran... Amerika'da Mac daha çok kullanılıyor... Avrupa'da Linux olabilir Türkiye'de ise ikiside değil WinDows...

xwes

Benden dolayi çevremde linux kullanan bayagi bir insan oldu, ama onlari saymasam da benden habersiz benim etkim olmadan da linux kullanam insanlarla karşilaştim. Ancak tum haytim boyunca çevremde mac kullanan birini ne gordum ne duydum. Bir tek vatan computer gibi yerlerde apple'larda yuklu olarak gordum.
Dolayisiyla bence bunda bir iş var, ben wiki'deki oranlara kesinlikle inanmiyorum. Kaldi ki o oranlara gore iphone linux'un yarisi yadar kullaniyor, windows 2000 de linux'un %60'i kadar kullaniciya sahip, %1 kadar kullanici yani linux kullanicisi kadar kişiise "diger" işletim sistemlerini kullaniyormuşç. Artik bu diger neyse....

ceddiguzel

Boşverin kim ne kullanırsa kullansın
Ben linux kullanıyorum mutluyum
Benim veled de zoraki kullanıyor mutsuz
Çünkü online oyun oynayamıyor
En azından metin2 türü oyunları
Çokda umurumdaydı açıkcası 

helluri

Alıntı YapBenden dolayi çevremde linux kullanan bayagi bir insan oldu, ama onlari saymasam da benden habersiz benim etkim olmadan da linux kullanam insanlarla karşilaştim. Ancak tum haytim boyunca çevremde mac kullanan birini ne gordum ne duydum. Bir tek vatan computer gibi yerlerde apple'larda yuklu olarak gordum.
Dolayisiyla bence bunda bir iş var, ben wiki'deki oranlara kesinlikle inanmiyorum. Kaldi ki o oranlara gore iphone linux'un yarisi yadar kullaniyor, windows 2000 de linux'un %60'i kadar kullaniciya sahip, %1 kadar kullanici yani linux kullanicisi kadar kişiise "diger" işletim sistemlerini kullaniyormuşç. Artik bu diger neyse....

Bilkom, türkiyede otomobil fiyatıma mac satıyor. Linux ise ücretsiz. Bilkom diyorum, çünkü apple türkiye pazarına girmedi.
Şahsım adına apple ın girmediği bir pazar olan türkiyeye bakıp, çevremde mac kullanan yok, mac dünyada az kullanılıyor diyemem.
Kaldı ki, yaşadığım yerde 3-4 tane apple mağazası var+vatan, teknosa, bimeks, mediamark vs tüm büyük teknoloji mağazalarında macbook bulmak mümkün. Ama 1 tane linux yüklü notebook yok.  :)
Iphone dan hiç bahsetmiyorum bile, özel bir üni. var burada. Dolmuşa binince dolmuş şöförü de dahil herkes iphone kullanıyor..  :D Gözlerimle görüyorum..
Wikipedia, marketshare büyük bir hata yapıyor olabilirler, yada apple-microsoft piyasayı yönlendiriyor olabilir.. Ama benim oyum Mac e gider.

helluri

Hayır bi de apple la hiç ilgisi alakası olmayan, hatta apple ile bir şekilde rakip konumda olan firmalar bile destek yazılımlarını farklı platformlarda çıkarmaya karar verdiklerinde ilk yöneldikleri adres mac oluyor.
Örneğin nokia.. Adamları iphone fena çarptı, zaten birbirlerini ha bire dava edip duruyorlar bu günlerde..
Ama yine de bu firma destek yazılımının mac versiyonunu çıkarıyor. Eminim ki nokia, ovi suit in-pc suit in mac versiyonunu çıkarmadan önce ciddi bir pazar araştırması yapmıştır.
Aynı şey meşhur blackberry için de geçerli. Gitti masaüstü yazaılımının mac versiyonunu çıkardı. Amerikada akıllı telefon pazarında iphone un ciddi rakibidir kendisi..
Firmaların apple a daha çok ilgi gösterdiği bilinen bir gerçek zaten, fazla uzatmaya gerek yok.
Iphone a patent davaları açan nokia ya insanlar destek forumlarında soruyorlar. Pc suit in mac versiyonu çıktı, linux versiyonu ne zaman çıkacak diye? adamlar şu anda öyle bir planımız programımız yok diyorlar..  :)

GAREZ

konu ile alakası yok ama nokia kullanıcısının Linux için PC Suit gerekmiyor ona benzer bir seçenek vardır Linux'ta... Küresel olarak bakarsanız Mac 2. 1. Windows 3.Linux  değil olmasın zaten diğer ikisini kullansınlar Linux bize kalsın...

helluri

Alıntı Yapkonu ile alakası yok ama nokia kullanıcısının Linux için PC Suit gerekmiyor ona benzer bir seçenek vardır Linux'ta...
Telefonunun modeli ve Pc suitle ne yaptığına bağlı.
Telefonun ayarları ve yüklediğin programlar da dahil yam bir yedekleme yapıcaksan bunu yapabilen bir program mevcut değil. Yada yurt dışına çıkacaksın, nokia maps e gittiğin ülkenin haritasını yüklemen lazım, pc suit e mahkumsun. Bi de çok artislik bir özellik ama telefon-mesaj geldiğinde bilgisayar uyarı versin pop up windows lar çıksın, bilgisayardan gelen telefonu cevaplayayım falan dersen bunu yapabilecek bir program yok..
Ha ama linuxda pc suit olmadan yaşanır mı? evet.. :)

Ya benim esas anlatmaya çalıştığım, bu firmaların farklı platformdan tek anladıkları mac ise, pazar paylarıyla ilgili bi bildikleri vardır heralde..

xwes

Alıntı yapılan: helluri - 18 Aralık 2009 - 14:09:43
Alıntı YapBenden dolayi çevremde linux kullanan bayagi bir insan oldu, ama onlari saymasam da benden habersiz benim etkim olmadan da linux kullanam insanlarla karşilaştim. Ancak tum haytim boyunca çevremde mac kullanan birini ne gordum ne duydum. Bir tek vatan computer gibi yerlerde apple'larda yuklu olarak gordum.

Bilkom, türkiyede otomobil fiyatıma mac satıyor. Linux ise ücretsiz. Bilkom diyorum, çünkü apple türkiye pazarına girmedi.
Şahsım adına apple ın girmediği bir pazar olan türkiyeye bakıp, çevremde mac kullanan yok, mac dünyada az kullanılıyor diyemem.
Kaldı ki, yaşadığım yerde 3-4 tane apple mağazası var+vatan, teknosa, bimeks, mediamark vs tüm büyük teknoloji mağazalarında macbook bulmak mümkün. Ama 1 tane linux yüklü notebook yok.  :)
Iphone dan hiç bahsetmiyorum bile, özel bir üni. var burada. Dolmuşa binince dolmuş şöförü de dahil herkes iphone kullanıyor..  :D Gözlerimle görüyorum..
Wikipedia, marketshare büyük bir hata yapıyor olabilirler, yada apple-microsoft piyasayı yönlendiriyor olabilir.. Ama benim oyum Mac e gider.
Çevremde yok diye dunyada da yoktur diyemem ben de. Benimkisi sadece sinirli bir gozlem. Ancak dediginiz gibi vatan, bimeks, mediamarkt gibi bir çok magaza da apple satiliyor yani turkiye kullanicisi da gayet rahat ulaşabiliyor apple'a. Ustelik bildigim kadariyla mac içinde korsan kurulum mumkun. Korsan cenneti turkiye'de korsan mac bulup kurmak zor degildir sanirim. Isteyen herkes mac de kullanabilir.
Linux yuklu notebook gormedim diyorsunuz. Boyle birşeyin neden olmadigini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Windows baski uyguluyor. Mac ise zaten sadece kendi bilgisayarlarinda yuklu geliyor.

GAREZ

Desktop sistemlerde FreeDos olarak değilde Pardus2009 ile satan markalar var ShoppingTv  bir iki marka sattı hatta ACER marka Notebook bile vardı...