Bir çok ekran karti surucusunun hazir geldigi ubuntu CDsi yapmak.

Başlatan xwes, 08 Aralık 2009 - 21:25:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Merhaba arkadaşlar,
ben her zaman birçok programin kurulu olarak geldigi ubuntu yuklu USBmi yanimda taşiyor ve onume gelen merakliya ubuntuyu kuruyorum. Şimdi ben şunu merak ediyorum; acaba bu hazir ubuntu usb'sine genel ekran karti suruculerini de dahil edebilir miyim?
Akla ilk gelen farkli bir surucunun kurulu oldugu sistemin donanimla sorun çikaracagi. Ancak ben daha once kendim için remastersys ile aldigim komple yedegi tekrar kurdugumda ekran karti sistemde paket olarak olmasina ragmen etkin degildi. Yani sistem bu surucuyu kurulu olarak algilamiyordu. Ben donanim suruculerinden aktif edince aktifleşti. Yani sanirim ekran karti surucusunun olmasi sistemi etkilemiyor yedegin kurulumda.
Bir diger şey ise şu, depoda gordugum kadari ile zaten pek fazla nvidia surucusu yok. Yani sanirim çogu nvidia ekran karti surucusu depoda ortak bir kaç paket olarak yer aliyor. Dolayisiyla bu paketleri sistemime bir şekilde dahil edip alacagim remaster yedegi ile çogu ekran karti surucusunun yuklu geldigi bir ubuntu iso'su hazirlayabilir miyim?

bytan

Bu konuyu daha önce de konuştuğumuzu hatırlıyorum. Hatta bir betik yazmaktan falan bahsetmiştik ama başlığı bulabilmek samanlıkta iğne aramak gibi. :) İstediğin tür cd'nin yapılabileceğnii düşünüyorum. UCK bu tür bir şeye izin veriyor olabilir. Ya da:

https://help.ubuntu.com/community/LiveCDCustomizationFromScratch
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

xwes

Eski konu bir çozume kavuşmamiş. Ayrica oradaki konu aslinda biraz farkli. Yani ordaki arkadaş istiyor ki harddiskindeki ubuntusu her ekran karti takildiginda algilayip kurulsun. Ben ise sadece sistemde paketler bulunsun istiyorum. o yuzden betige filan ihtiyacim yok sanirim.
Bir de cevabini merak ettigim asil soru şu: depodaki 3-5 nvidia surucusu gerçekten tum nvidia ekran kartlarini taniyor degil mi? Yani eger boyle ise gerekirse tum bu paketleri kurulmaksizin indirip daha sonra dpkg -i *.deb benzeri bir komut ile kurdurabilirim.

localhost

Alıntı yapılan: xwes - 09 Aralık 2009 - 00:38:03
Eski konu bir çozume kavuşmamiş. Ayrica oradaki konu aslinda biraz farkli. Yani ordaki arkadaş istiyor ki harddiskindeki ubuntusu her ekran karti takildiginda algilayip kurulsun. Ben ise sadece sistemde paketler bulunsun istiyorum. o yuzden betige filan ihtiyacim yok sanirim.
Bir de cevabini merak ettigim asil soru şu: depodaki 3-5 nvidia surucusu gerçekten tum nvidia ekran kartlarini taniyor degil mi? Yani eger boyle ise gerekirse tum bu paketleri kurulmaksizin indirip daha sonra dpkg -i *.deb benzeri bir komut ile kurdurabilirim.

Kesin demeyim ama %80 tanir.
Linux LPIC1 - MCSA

xwes

Depoda isminde nvidia geçen 24 tane paket var. Bunlarin hepsini .deb paketi olarak indirip aptoncd ile .iso haline getirdim. Bu .iso dosyasi 38 mb tutuyor. Sanirim bu temiz bir kurulumdan sonra aptoncd ile bu iso dosyasi kullanilarak internet erişimi olmayan bir bilgisyarin nvidia karti kurulabilir.
ATI kartlar içinse henuz bir fikrim yok çunku depoda ati suruculeri ne şekilde bulunuyor bilmiyorum.

kuleyni

ati sürücülerinde biraz sorunlar çıkabiliyor nvidia gibi kolay bi kurulum olmaz tahminimce.