Ubuntu Bellek Tüketimi

Başlatan HAL9000, 07 Aralık 2009 - 23:53:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HAL9000

Merhaba, forumda aradım, fakat bulamadım. Gözümden kaçmış olabilir. Eğer bu başlığı fazladan açtıysam özür dilerim.

Şu meşhur NEC laptopumda aylık merak döngüm en üst seviyeye ulaştığı için 9.04'ten terfi 32 bit 9.10 Ubuntu'yu şöyle bir uçurup, KDE macerasını 64 bit olarak yaşayabilmek için sisteme bir adet Kubuntu 9.10 64 bit kurulumu yaptım. "64 bit'te sorun varmış, hele Kubuntu ise aman yanına bile uğramayın" tarzı nasihatlere kulağımı tıkadım ve 64 bit KDE'ye tam daldım. Sistem sorunsuz açıldı. "Hayret hiçbir sorun yok" dedim, sistemi kurcaladım, şu RAM tüketimine bir bakayım dedim, 450 MB civarındaydı. (9.04 32 bit Kubuntu'a 650 MB civarı olurdu). Hayret ettim, bu sefer başarmışlar dedim.

Her neyse, Linux işine bulaştığım Mandrake (Mandriva'nın eskisi) günlerinden beri (bir de ondan önceki Amiga zamanlarını da eklersek bkz.-> Amiga Workbench - GNOME benzerliği) GNOME kullandığım ve GNOME'u babamın oğluymuşçasına benimseyip, tanıdığım için hasret depreşti ve KDE gözüme batmaya başladı. Sesi sorunsuz tanıyan 64 bit Kubuntu, bir de bana lolo yapıp tanıdığı ses kartını tanımazlık etmeye başlayınca, heyyyttt dedim ve Kubuntu 64 bit'i uçurdum. Force Architechure'lu Opera 64 bitle uyumsuz olduğu için eski bildiğim yoldan 32 bit Ubuntu kurdum.

Ey dostlar, bu kadar laf kalabalığı yaptım, sadede geleyim; eskiden (8.10, 9.04) 290 MB'a kadar inen bellek tüketimi görmüştüm. (Gerçi onlarda hafif uyumsuzluktan Compiz devrede değildi.) Gel gelelim bu sıfır km. kurulumda 650+ MB küsürlerde RAM tüketimi görüyorum ve şaşırıyorum. Bu değerleri firefox + compiz + panelde tomboy + rhythmbox ile sağlıyorum. (Ne yalan söyleyeyim, eski upgrade 9.10'un ne kadar bellek tükettiğine baktığımı da hatırlamıyorum, ne kadar tükettiğini de hatırlamıyorum.)

Ubuntu.com'da bile minimal req. RAM olarak (live CD) 384 MB tavsiye edildiğine göre, bu RAM iştahı nereden gelmiş olabilir? Öğrenmek istediğim bir şey daha var; sizin ortalama RAM tüketiminiz nedir? (Örnegin ortalama tab açık, video yok, + bir kaç diğer program açık)

Cancağızlarım, bu benim hüsn-ü kuruntum mu? Yoksa anormal bir iştah mı var? Kurulumdan sonra ek olarak zemberek + ubuntu tweak (sitesinden depoya ekleyerek kurdum, en son dist-upgrade komutunu verin diyor "downloads sayfasında", yeni lib'ler kurdu.) + Google Earth ve Skype kurdum. (Tabi bunları kur deyince yanında java, qt, lib. vs. de kurdu.)

Forum caimasına selam ederim.      
HAL9000 system standby

Sherlock Holmes

heartsmagic

600 değerleri bence son derece normal ve hatta gayet de iyi. Açıkçası böyle sık sık bellek tüketimi değerlerim neymiş diye bakınmam ancak bu değerler bana iyi gibi geliyor. Şurada Karmic için bir değerlendirme yapmıştım:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12619.msg159873#msg159873
"Cache" değerini de düşersek bende de 600 civarlarında kullanım ve gayet iyi diye düşünüyorum. Eğer ne ne kadar sömürüyor diye merak ediyorsan htop veya top ile durumu gözlemleyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HAL9000

heartsmagic ve ğnome; ilginiz için çok teşekkür ederim. Beni huylandıran şu: KDE 64 bit 450 MB harcarken, daha az kaynakla yetinmeyi bilen GNOME'un bu kadar harcaması normal mi?

Az önce foruma bakmak için bilgisayarı açtığımda, boot sırasında ubuntu logosu gelirken sistem çakıldı. Yeniden başlattığımda, otomatik boot yerine GRUB'u açtı. Laptop üstündeki klavye çalışmadığı için bir şey yapamıyorum. (USB klavye kullanıyorum) Her neyse, ben de sistemi şimdi Live CD ile açtım ve hafıza değerlerine baktım. Şu anda firefox'da 5 tab açık, hafıza tüketimi 260-270 MB civarı.  
HAL9000 system standby

heartsmagic

Çalışan CD ile kıyaslama sistemi. Kurulanda neler olduğunu, neler çalıştığını bilmek lazım. Dediğim gibi top veya htop ile bellek tüketimine bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HAL9000

Son mesajdan sonra laptopla bayağı bir cebelleştim, Bir kaç kere hard disk formatlanmadı, birkaç kere kurulumun ortasında sistem dondu, birkaç kere disk bölümleme yapılamadı. Zannedersem az kalsın diskim ruhunu teslim ediyordu. Yine birkaç "fsck"dan sonra disk kendine geldi. Tam sistem kuruldu derken, dil paketleri alınırken modemi telefona bağladığım kabloya bir şeyler oldu. Bağlantı koptu. Dil paketlerini tam yükleyemedi. Kurulan sistem açıldığında verdiğim parolayı kabul etmedi. Yeniden kurdum, bu sefer * her şey tamam oldu.

Sayın heartsmagic; bu nasıl iş? Şu anda aynı şeyler kurulu ve bellek tüketimi 280 MB civarı  ??? :o Yine-Yeni-Sıfır kurulum sonrası tüketim bu miktara düştü. Kurduğum şeyler de aynı. İlginç işler vesselam.

Hatırlama sonrası gelen Edit: Daha önce kurduğum sistemde 900 küsür MB swap alanı ayırmıştım. (Ram'im 2 GB) Bu son sistemde çok daha eskiden yaptığım gibi swap 5,7 GB yer ayırdım. Swap alanının düşüklüğü buna neden olabilir mi?

Edit: Üslûp
HAL9000 system standby

raspacı

Ram tüketimine ne zaman baktığınızla da ilgili olabilir. Mesela flashlı bir site ilk açılışta bazı sistemlerde ram kullanımını çok artırabiliyor. Bir süre sonra normale dönüyor.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

HAL9000

İş "update"lerden sonra degişti. Update öncesi 280 MB tüketim, updatelerden sonra 540-550 MB mertebesine çıkıyor. Boşu boşuna pirelenmişim.

Fakat bir soruyu da sormadan edemeyeceğim; 29 Ekim 2009 standart ISO 9.10 280 MB tüketirken, update sonrası neden tüketim 550 MB seviyesine çıkıyor? Bu anormal değil mi?
HAL9000 system standby

localhost

güncelleme öncesi htop ile sistemde calisanlari bir yere kaydetseydiniz. Güncelemeden sonra htop ile tekrar bakardiniz. Neler gelmis neler gitmis görürdünüz. Tekrar bakma imkaniniz olmadigi icin pek kurcalamayin. Örnegin benim Ram kullanimi su sekilde. Sadece 2 tane firefox acik.

Mem:   3095640k total,   988080k used,  2107560k free,   258512k buffers
Swap:   562264k total,        0k used,   562264k free,   435336k cached
Linux LPIC1 - MCSA

HAL9000

İlgi gösteren tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Şu anda bellek tüketimim 200 küsür MB civarında, herşey eskisi gibi. Birkaç rebootdan sonra sorunum çözülmüş oldu.
HAL9000 system standby