kullanıcı şifresi değişikliği sonucu giriş panelinde şifre kabul edilmiyor

Başlatan ubuntuki lilith, 07 Aralık 2009 - 22:39:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuki lilith

Şifremle ekranda giriş yapmak istediğimde şifremi kabul etmedi sonra diğer oturumdan sisteme girip kendi otururumum için yeni bir şifre oluşturduğumda sistemi yeniden başlattım ve bu kez yeni şifremle giriş yapabildim. Ancak bilgisayarı kapatıp yeni şifremle 10 dakika sonra(burası önemli çünkü yeni şifremi karıştırıyor değilim :)) giriş yapmayı denedim ve yine şifrem kabul görmedi. şimdi yine diğer oturumdayım. Bu durumun sebebi nedir ve pek tabii ki nasıl çözeriz?

bytan

Eski şifreyi bu kadar sevmesi çok ilginç. :)

Salt rakamlardan oluşan bir şifre seçtiğinde ne oluyor? Alfanümerik karakterler kullanıyor musun şifrelerinde?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

agritux

@Bytan sorun şurda ki, eski şifreye dönmüyor. Ne olduğunu bilmediğimiz bir şifreye dönüyor :)

ubuntuki lilith

Şöyle ki, şifrem türkçe karakter içermeyen harf arasına sayı karışımı ve 4 işlem imlerinden bikaç tanesinden oluşuyordu en son oluşturduğumda

bytan

Şifreni daha basit hale getirebilir misin? Geçenlerde başka bir kullanıcı € karakterini şifresinde kullandığında sorun yaşadığından bahsetmişti. Belki sende o karakter yoktur ama en azından daha düz bir şifre ile deneme yaparak seçenekleri daraltabiliriz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

agritux

agritux

Şimdi şöyle bir durumu özetleyeyim...

@ubuntuki 'nin bilgisayarında 2 kullanıcı hesabı var. 1 kendisinin 1 diğer. Kendisinin hesabı yetki sahibi. Diğer hesap yetki sahibi değil.

Şifre değiştirmek için recovery mode da çalıştırınca da şifre istiyormuş.
Bu durumda ben de, live cd ile çalıştırıp, sudoers dosyasına diğer hesabı ekleyip, yetki almasını sağlayıp şifre değiştirmesini tavsiye ettim.

İlk denemede başarılı da oldu. Şifreyi değiştirdi. Kendi oturumu ile sisteme girebildi. Sonra bilgisayarı kapatması gerekmiş. Açtığında şifre yine farklı bir şey olmuş ve yine oturum açamamış.

O an foruma başlık açması tavsiyesinde bulundum.

Açtı, sade bir şifre önerisi geldi.

Tekrar live cd ile giriş yaptık, sudoers e ekledik (ilk olumlu sonuçtan sonra silmiştik sudoersdan)
Ama sistemi açtığında diğer hesapta yetki yokmuş.
Kaydetmeden çıktığını düşündüm, tekrar aynı işlemi yapmasını istedim.
Tekrar aynı işlemi yaptı, bu sefer iki hesaba da girmiyor :)
Live cd'ye mahkum bir hayat yaşıyor şu an :)

Dip not: yok dip not falan :)

Düzenleme: Dip not sansürü yedi...

gio

bu sanırım bir hata.

ubuntuforums'ta aynı problemden şikayetler var.

yazılım kaynaklarından "henüz onaylanmamış güncellemeler" ile bu sorundan kurtulanlar da olmuşmuş.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1317265

heartsmagic

Kurtarma kipinde "root shell"e düşersen şifre falan sormaması lazım. Eğer soruyorsa zaten orada bir problem vardır. root hesabı aktif ve parola atanmış mıydı? Güvenli kipte sistem açılıp @gio'nun tavsiyesi üzerinde güncelleme denenebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuki lilith

@gio'nun verdiği linkte verilen çözümü uyguladığımızda durum düzeldi uygulamasını sessizce buraya aktaracaktır.ben uygulama sonucunu aktarayım. Şu an daha evvelden kabul etmekte inat ettiği şifremi efendice kabullendi xubuntu. Yalnız açıldığında şunu gördüm ki çözünürlüğüm yeni kurumumdaki haline dönmüş paneldeki tüm eklentilerim ve ayarlarım yok olmuş.Panel ve çözünürlükteki değişimler şimdilik gözüme çarpanlar.
Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar yardımlarınız için.

agritux

çözüm yolu:

~/.config dosyasını yedeklemek...

Aslında bazı ayarlarına config dosyasından seçerek geri dönebilirsin. Ama sen tekrar ayarla bence. :)

Düzenleme:

Yetkilerini kaybetti :)

ubuntuki@ubuntuki-desktop:~$ sudo apt-get update

[sudo] password for ubuntuki:

ubuntuki is not in the sudoers file.  This incident will be reported.

Live cd ile mi düzeltecek ?

heartsmagic

Evet çalışan CD ile kullanıcıyı admin hesabına eklemesi gerekiyor. Örneğin /etc/group dosyasında admin grubunda ubuntuki kullanıcısı var mı diye bakılabilir. Şöyle olmalı:

admin:x:115:ubuntuki

ubuntuki lilith

admin:x:115:ubuntuki
bu eklemeyi yaptım ayrıca sudoers içerisini de yeniden ubuntuki ALL=(ALL) ALL ekleyerek düzenledim. yalnız yine root olamıyor. her nedense yine uçbirim sudoers içerisinde ubuntuki yok yanıtını veriyor bana live cd'de kontol ettim iki kez yaparak orda mı diye ama orada eksik bırakmadım eminim. şimdi normal oturumumda thunar yöneticisinden /etc/group girdiğimde içeride şunlar yazıyor:
root:x:0:
daemon:x:1:
bin:x:2:
sys:x:3:
adm:x:4:ubuntuki,yusuf
tty:x:5:
disk:x:6:
lp:x:7:
mail:x:8:
news:x:9:
uucp:x:10:
man:x:12:
proxy:x:13:
kmem:x:15:
dialout:x:20:ubuntuki,yusuf
fax:x:21:yusuf
voice:x:22:
cdrom:x:24:ubuntuki,yusuf
floppy:x:25:
tape:x:26:yusuf
sudo:x:27:
audio:x:29:yusuf
dip:x:30:yusuf
www-data:x:33:
backup:x:34:
operator:x:37:
list:x:38:
irc:x:39:
src:x:40:
gnats:x:41:
shadow:x:42:
utmp:x:43:
video:x:44:yusuf
sasl:x:45:
plugdev:x:46:ubuntuki,yusuf
staff:x:50:
games:x:60:
users:x:100:
nogroup:x:65534:
libuuid:x:101:
syslog:x:102:
fuse:x:103:yusuf
lpadmin:x:104:ubuntuki
ssl-cert:x:105:
messagebus:x:106:
crontab:x:107:
mlocate:x:108:
ssh:x:109:
avahi-autoipd:x:110:
avahi:x:111:
netdev:x:112:
haldaemon:x:113:
admin:x:114:ubuntuki
polkituser:x:115:
saned:x:116:
gdm:x:117:
ubuntuki:x:1000:ubuntuki
sambashare:x:118:ubuntuki
winbindd_priv:x:119:
yusuf:x:1001:yusuf

şimdi buradaki
Alıntı Yapubuntuki:x:1000:ubuntuki
ve
Alıntı Yapadmin:x:114:ubuntuki
satırlarını admin:x:115:ubuntuki biçiminde mi değiştirmeliyim yoksa sadece 1000li olan aynen kalacak 114'ü 115 mi yapmalıyım. ayrıca listedeki ikinci oturum sahibi yusuf için de benzer işlemler yapmalı mıyım? zaten thunar dosya yönetici ile şu an içeriği görüntülüyorum sadece içerisinde düzenleme yapamıyorum.

agritux

eski sorunlu .config dosyanı cabbar olarak yedeklemiştik
onu geri almayı deneyebilirsin :) yine sorunlu olacak ama en azından kardeşinin hesabı ile oturum açabiliyordun sanırım.

Bu arada bu değişiklikleri ubuntu için yapıyorsun değil mi? live cd için değil ?

bytan

Sudoers dosyanı aşağıdaki gibi düzenleyip kaydedebilirsin:

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root    ALL=(ALL) ALL

# Uncomment to allow members of group sudo to not need a password
# (Note that later entries override this, so you might need to move
# it further down)
# %sudo ALL=NOPASSWD: ALL

# Members of the admin group may gain root privileges
%admin ALL=(ALL) ALL

PF @ ST

ubuntuki lilith

Şu anda zaten kendi hesabım üzerindeyim.kardeşimin hesabına girmeyi denemedim, kendi hesabıma girince girmekte artık sorun yok ama root olmakta sorun var

heartsmagic

Şu an dosya normal görünüyor, bu durumda ortada başka bir problem olmalı. Sen kurtarma kipinde sisteme "root shell" diyerek girdiğinde yine de parola işleminde sıkıntı oluyor mu?

ubuntuki lilith

Kurtarma kipinde açılmıyor çünkü grub da yok zaten bende ama geçen yine bu sorun için recovery modda aç dediğinde siyah ekrandayken shift+tab ile listeden
1,try the local boot
2.önce lokal sonra ağ boot
3.önce ağ sonra lokal
4. bios
filan gibi bir liste çıkıyordu ya burdan ilkini seçtiğimde grub menüsü gibi bir menü çıkmıştı orda normal ve recovery mod seçenekleri vardı az önce yukardaki 4 seçeneği de denedim karşıma * bir şey çıkmadı dolayısıyla recoveryde açamadım :(
zaten önceden açtım recoveryde dediğime bakma listeden seçmiştim recovery diye ama bana gene şifre soruyordu yani pratikte bi recoveryilik yapmamıştı bana:)
recovery'nin çıkmaması yani çalışmaması için bir neden göremiyorum gözlemdiğim şu ki bunları algılamıyor yani try local boot fist için 1'e bastığımda hiç basmamışım gibi hemen ardından karmic xubuntu logosu çıkıyor siyah ekranda ve giriş panosu açılıyor mavi xubuntu ekranında.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

@bytan, verdiğin listeyi ekledim canlı cd'de. şimdi sudo thunar dediğimde aynı canlı cd'deyken olduğu gibi
ubuntuki dosya yönetimi açılıyor, tepede "dikkat sistemi root hesabı ile kullanıyorsunuz sisteme zarar verebilirsiniz" uyarısıyla birlikte.
Ayrıca güncelleme yöneticisinden güncellemeler varsa yüklemek istedim ancak orada da sorun var şöyle ki verdiğin listeyi eklemeden evvel güncellemeleri denetle dediğimde yetkin yok derken şimdi şu uyarıyı aldım:
Alıntı YapTüm depo katalogları indirilemedi
Depo artık mevcut olmayabilir veya ağ problemleri nedeniyle bağlanılamadı. Eğer mevcutsa başarısız katalogun eski bir sürümü kullanılacak. Aksi takdirde depo yok sayılacak. Ağ bağlantınızı kontrol edin ve tercihlerdeki depo adresinin doğru olduğundan emin olun.
Alıntı Yaphttp://wine.budgetdedicated.com/apt/dists/karmic/main/binary-i386/Packages.gz 404  Not Found [IP: 81.171.111.247 80] getirilmesi başarısız oldu
Bazı indeks dosyaları indirilemedi, dosyalar gözardı edildi veya eski dosyalar kullanıldı.
Bunları yazdıktan 5 dakika geçmeden yukarıda 15 güncelleme var uyarısı aldım ve güncellemelerde liste biçiminde görünüyor yukarıdaki hata iletisinde wine ile ilgili sorun görünüyordu güncellemeler içerisinde wine da var şimdi tereddütteyim güncelle desem mi desem de belki de gene root değilsin der ama sormak istedim.

heartsmagic

@ubuntuki, inan başlık çok karıştı :) .config dosyası temel sorunları çözmez zaten, kullanıcı ayarları ile ilgili şeylere çare olur sadece. Parola meselesini bu şekilde halledemezsin.

Benim  bahsettiğim kurtarma kipi Çalışan Cd ile değil, normal sistem içinde. Grub ekranındaki kurtarma kiplerinden bir tanesine girersen ve sana soracağı menüden "root" seçersen parolasız, sıkıntısız konsola düşersin.

Sende Grub yoksa önce bunu halletmelisin. Forumdaki Grub yükleme başlıklarını uygulamayı dene.

agritux

Heartsmagic çok kızacak ama, yeni bir kurulum bukadar uğraşmaktan daha kolay olsa gerek :)

ubuntuki lilith

Aynen öyle tıpkı benim kafam da şu an bu başlık gibi. Ben bahsettiğin dağıtımı ya da lubuntuyu deneyeceğim. Grub kurmayı denedim ancak olmuyor sudo grub deyince. Neyse bu konuyu burada kapatabiliriz, yardımları için herkese teker teker teşekkür ediyorum.
@sessizce, zaten o da önerdi grub olmazsa eğer diye ekleyerek.
Doğru bir kurulum zaten yeni yaptık biliyorsun, ben şansımı başka bir dağıtımda deneyeceğim xubuntu'da değil. geriye lubuntu kaldı o da olmazsa başka bir linux.

agritux

Lubuntuya hiç başlama. Direk crunchbanglinux'a gel. Elimden geldiğince yardımcı olurum.
Ubuntu tabanlı, openbox kullanan bir dağıtım. Fluxbox'a göre kullanımı, düzenlemesi daha basit.

ubuntuki lilith

şimdi onu indiriyorum zaten. tek korkum türkçe destek ve böyle bir forum sıkıntısı gerçi vardır belki daha iredelemedim.

agritux

Çok aktif forumları var. Dil desteği çok az. Forum tabiki ingilizce.