Ubuntu 9.10 ve türevleri Kurulmuyor, kurulsa da açılmıyor...

Başlatan sabian, 07 Aralık 2009 - 11:33:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Arkadaşlar yukarıda da yazmıştım orijinal cd temin etmeme ve md5 kontrolünde bir sorun olmamasına rağmen, yükleme yapamıyorum. Şans eseri yüklemeyi başarabilirsem de sistem açılmıyor. Farkettiğim * bir şey daha var paylaşmak isterim. Ubuntu 9.04'e kadar hiçbir sorunla karşılaşmadan kurulumlarımı yaptım, sorunlar yaşadıysam da forum sayesinde çözüme ulaşmam fazla uzun sürmedi. Ama son sürüm olan 9.10 ve türevlerini kuramıyorum. Bunu en son Linux Mint 8 (helena) yı yüklemeye çalışırken daha net gördüm. Bildiğim kadarıyla Helena'da Ubuntu 9.10 (karmic) üzerine hazırlanan bir sürüm. Bu sürümlerin ortak bir soprunu mu var da ben yükleyemiyorum, sorun nedir acaba? Dediğim gibi ne sorun varsa sistem 9.10 tabanlı hiçbir yazılımı kurmuyor. Ha * bir şey daha, 9.10'a güncelleme yoluyla yükseltme yapılıyor, onda sorun yok, sorun cd'den temiz kurulum yapmaya çalışırken ortaya çıkıyor.

Unutmadan, ekran yüklemeye çalışırken  aynıp sönen ışık gibi bir görünüyor bir kayboluyor. En son satırda okuyabildiğim kadarıyla şu yazıyordu :
Kod:

removed gdm-guest-session

sanırım gdm yükleyemiyor bilgisayar, yanlışım varsa düzeltin lütfen, ve bu duruma dair bir çözüm öneriniz varsa paylaşınız.

İyi çalışmalar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Aralık 2009 - 11:41:54

Kurulumu orijinal ubuntu karmic koala cd'si ve Mint helena cd'si ile yapmaya çalıştım. Mint de kurulum ekranı gelmedi bile, hatta daha önceden internetten indirip kurmayı denediğim Ubuntu cd'leri de aynı sorunu yaşatmıştı. Ama Canonical'dan gelen Cd'yi Live olarak kullanabiliyorum ve kurulumu da yapıyorum. Ama iş sistemi açmaya gelince tıkanıyor. Yani sistem açılmıyor, grub ekranından seçimimi yaptıktan sonra yazılar akmaya başlıyor, kısa bir süre sonra da terminalde sonlanıyor süreç ve yanıp sönen ışık gidi, yazılar bir görünüyor bir kayboluyor.

Ekran kartım ;  "Nvidia geForce 6600 GT" 512 Mb,
İşlemci          ; İntel P4 1.7 ghz
Ram              ; 1,5 GB

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

zeitgeist

Eğer aynı sürüme ait senin yazdığın cd lerle kurulum yapamıyor ancak firmadan gelen cdlerle kurulum yapabiliyorsan yaktığın cd lerden şüphelenmek gerek bence.

Grub ekranı geldiğine göre güvenli modda ya da root shell de sistemi açabiliyorsun öyle değil mi? Yani konsola düşebiliyorsun?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sabian

zaten olay konsol odaklı gidiyor. Yani hiç grafik ekran açılmıyor. Ayrıca terminale düşmesi de birşey ifade etmiyor, ekran bir gelip bir gittiği için kod giremiyorum terminale. Ancak ctrl+alt+del yapıp sürekli basılı tutunca aldılayıp reboot yapıyor, başka türlü kod giremiyorum anlayacağın. gdm ile ilgili hata veriyor sanırım, çünkü son satırlarda genelde "removed gdm-session.." vb gibi şeyler yazıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Aralık 2009 - 20:43:48

Arkadaşlar bir ihtimaldir diye ekran kartını çıkartıp eskisini taktım yükledi açtı, ekran kartı windows'ta da sorun yaratmıştı dün. Bakalım kurulumdan sonra güncellemeleri aldıktan sonra bir daha deneyeceğim ekran kartını takıp. Umarım driveri kurulur hallolur..
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

sabian

maalesef bir gelişme yok, halen bu ekran kartında sorun yaşıyorum. Önerilen sürücüyü yüklememe rağmen yine de açılmıyor sistem. Şu an Mint Helena kurulu, eski ekran kartını takınca sıkıntı çıkarmıyor, ama 6600 gt'yi takınca açılmıyor. aynı sorun devam ediyor.

Debian Sosyal Sözleşme

sabian

@BayboraKaan sağol cevap için, ekran kartı bozuk değil, yeni sayılır. tabi yeni olması bozuk olabileceği anlamına gelmez ama bu bozuk değil :) neyse sorunu hallettim.

*       Önce elimde mevcut olan Nvidia gf 2 mx/mx 400 model ekran kartını takıp yüklememi yaptım.
**     daha sonra driverını kurmadan bilgisayarı kapatıp sorun yaratan kartı taktım, yeniden başlattım.
***   bilgisayar açıldı, sonra sorun yaratan kartın driverini kurdum ve şu kodu verdim.sudo nvidia-xconfig
**** yeniden başlattığımda sistem açıldı bir sorun kalmaması için xorg.conf dosyasını da düzenledim yeni bilgilere göre şu an bir sorunum yok. Mis gibi Mint 8 Helena'm karşımda :D

Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler. Konu kapatılabilir.

Debian Sosyal Sözleşme

zeitgeist

Yaratıcı bir çözüm yolu olmuş  ;)

Konu başlığına "çözüldü" ibaresi eklersen biz de kapatırız.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles