Ubuntuyu Görselleştirmek..

Başlatan Forever_UA, 06 Aralık 2009 - 13:32:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Forever_UA

Merhabalar.. Ben ubuntu da yeniyim.. O yüzden burada bir sorum olacak.. Ubuntuyu daha görsel hale nasıl getirebilirm.. Mesela yanarak açılan kapanan pencereler, saydam görüntüler..gibi örnek olarak bi resim atıyorum bu şekle nasıl dönüştürebilirm... Burdaki ekranın altındaki simgeler ve görselliği çok istiyorum .. nasıl yapabilirm. yardımcı olursanız sevinirim...

ironic

Merhaba,

Linux dünyasında görselleştirmenin ucu bucağı yok öncelikle. Herşeyi özelleştirebilme olanağına sahibiz.

Resimdeki görüntüyü elde etmek için

Alt dock için Avant window navigator ya da cairo dock

Cairo dock yeni kullanıcılar için karışık gelebilir. Çok gelişmiş özellikleri vardır. Avant şu aşamada daha iyi bir tercih olur.

Kenar çubuğu için Google gadgets ya da screenlets kullanılabilir.

Ayrıca simge takımlarını bulmalısın.

not: Konuyu uygun bölüme taşıdım.

Forever_UA

Teşekür ederim yanıtınız için.. Bir de bir arkadasımda görmüştüm pencere yanarak açılıp kapanıyordu..ALev efekti.. onu nasıl yapabilirm..Çok hoş bi özellikti..

ironic

Bu tür efektlere Compiz Fusion efektleri diyoruz. Kullanmak için öncelikle ekran kartı sürücüleri doğru şekilde kurulmuş olması lazım. Compiz sistemle kurulu geliyor. Ufak bir iki yönetim programı yükleyip ayarlamaları yaparak kullanmaya başlayabilirsin. Compiz Fusion sabit başlığında ayarlamalar için sabit başlıklarımız mevcut.

Forever_UA

Teşekkürler . .Yalnız ben ekran kartını tanıtamadım.. ekran kartım nvidia geforce 9300 m nasıl tanıtabilirim..?

localhost

Alıntı yapılan: Forever_UA - 07 Aralık 2009 - 20:54:55
Teşekkürler . .Yalnız ben ekran kartını tanıtamadım.. ekran kartım nvidia geforce 9300 m nasıl tanıtabilirim..?
Bu konuda forumda uygun bölüm; Donanim>Nvidia istediginiz bilgiler oralarda mevcut.
Linux LPIC1 - MCSA

hakansral

Ekran kartını tanıtırsan compizconfig ayar yöneticisini yükle daha sonra Sistem-Tercihler-Görünümden görsel efektlere  gelip Özel 'i seçeceksin sonra tercihlere tıklayıp canlandırmalar sekmesinden Alev'i seçersin pencere yanarak açılıp kapanır.Ben pencere açılış kapanışı için alevi küçültme ve büyültme için sihirli lamba efektini kullanıyorum...

Forever_UA

Teşekkür ederim hepsini yaptım sayenizde fakat benım surumum 9.10 da ekranın solundaki sık kullanlar>tercihler vs.vs seklinde asagıya dogru uzayan cubugu nasıl kaparım.. bunu da wındowstakı baslat menusu gıbı yapabilirmiyim..?

agritux

Alıntı yapılan: Forever_UA - 07 Aralık 2009 - 22:18:03
Teşekkür ederim hepsini yaptım sayenizde fakat benım surumum 9.10 da ekranın solundaki sık kullanlar>tercihler vs.vs seklinde asagıya dogru uzayan cubugu nasıl kaparım.. bunu da wındowstakı baslat menusu gıbı yapabilirmiyim..?

Yaparsın. Üzerine sağ tıkla, panelden kaldır de. Sonra panele sağ tıkla uygulamacık ekle de, ana menü diye ara, bul
, ekle. Sonra eklenen şeye sağ tıkla, taşı de, istediğin yere taşı. Sonra da kullan.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Forever_UA - 07 Aralık 2009 - 22:18:03
bunu da wındowstakı baslat menusu gıbı yapabilirmiyim..?
Gnomenu ile birebir aynısını elde edebilirsiniz.  ;)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14032.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5115.0
Konularda ilgili bilgiler mevcuttur.

Forever_UA

İlginize Çok Teşşekkürler inceledim konuyu ama benım derdım su resımdekı soldakı yer ıcın orayı nasıl kapatıcam uzerınde sag tıklmaa ln olmuyor.. Birde alttakı dock u ubuntu her acıldıgında ben calıstırıyorum onu kendı acıldıgında calıstırmasını nasıl saglayacagım..tskler

agritux

Forever_UA

Evet Pcnet Le beraber Aldım .. Notbook remix fln yazıyordu..!

agritux

Bunu baştan belirtmeliydiniz :)
ben hiç kullanmadım. Bilen birini bekleyelim.

Bu arada şöyle bir soru da ben yönelteyim. Masaüstü bilgisayarıma netbook versiyon kurarsam ne olur :)

Forever_UA

ironic

Alıntı yapılan: Forever_UA - 07 Aralık 2009 - 22:55:48
İlginize Çok Teşşekkürler inceledim konuyu ama benım derdım su resımdekı soldakı yer ıcın orayı nasıl kapatıcam uzerınde sag tıklmaa ln olmuyor.. Birde alttakı dock u ubuntu her acıldıgında ben calıstırıyorum onu kendı acıldıgında calıstırmasını nasıl saglayacagım..tskler

Forumda daha önce @btermeli bu "netbox rmx menü" özelliğini paylaşmıştı.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14066.0

Deneme amaçlı kurmuştum fakat ben de kapatamadım. Bilmiyorum aynı durum sayılır mı?

Sanırım Avant kurmuşsun. Ayarlarında başlangıçta başlat gibi bir tercih olması lazım.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Forever_UA - 07 Aralık 2009 - 22:55:48
... alttakı dock u ubuntu her acıldıgında ben calıstırıyorum onu kendı acıldıgında calıstırmasını nasıl saglayacagım..tskler
Sistem - Tercihler - Başlangıç Uygulamaları yolunu izleyerek,
Ekle kısmından sonrasındaki Komut satırına kullandığınız /usr/bin/Dock_ismini yazınız.

Alıntı yapılan: sessizce - 07 Aralık 2009 - 23:08:51
Bu arada şöyle bir soru da ben yönelteyim. Masaüstü bilgisayarıma netbook versiyon kurarsam ne olur :)
Muhtemelen kurabilirsiniz ama şahin görünümlü doğan elde etmiş olursunuz diye tahmin ediyorum.
Fakat maceraya değer'mi onu bilemeyeceğim.

ironic

Alıntı yapılan: ğnome - 07 Aralık 2009 - 23:34:42

Sistem - Tercihler - Başlangıç Uygulamaları yolunu izleyerek,
Ekle kısmından sonrasındaki Komut satırına kullandığınız /usr/bin/Dock_ismini yazınız.

Tek başına

avant-window-navigator

komutu da yeterli oluyor.

Forever_UA

Cok Tesekkürler dedikleriniz yaptım .. Fakat bu masaustunde hc sımge yok ve de ne sag tıklanıor nede sımge tasıyaibliyorum.. Masaustu olarak kullanamıyorum .. Bu nedendir Sizce.. Ben mi yanlış Bi yerdeyim acaba.. ?

Forever_UA

Sherlock Holmes

Forever_UA

Yardımlarınız için teşekkürler.. Yavas yavas ubuntuya alışıyorum.. Ben ubuntuda php çalışıtırmak için rapache die birşey kurdum. apache yerine geçior heralde.. daha oncede xampp kullanıyordum o cok rahattı acaba ubuntuda  da boyle bı uygulama var mı ? bir de unutmadan o www klasörüne bişey atamıorum.. sanırım izinlerden o nasıl olacak acaba ?

ironic

@Forever_UA, konu çok farklı alanlara kaydığı için ve başlığa konu olan görsellikle ilgili sorunlarınız çözüldüğü için konuyu kilitliyorum. Lütfen öncelikle arama yapmayı , sonuç alamadığınız durumlarda, uygun bölüme yeni konu açmaktan çekinmeyin.