Ubuntu' yu yeni kurdum. Hiçbir şey yapamıyorum

Başlatan crazboy, 05 Aralık 2009 - 18:07:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

crazboy

ben ubuntu kurdum daha bunda yeniyim ne müzik dinleye biliyorum nede video izleye biliyorum msn falanda giremiyorum bunlar olmayınca ubuntuyu karıştırmak gbi bi istek içimden gelmiyor birisi bunu bana anlata bilirmi msn: ** lütfen birisi anlatsın çok istekli başladım ama bunları çözemeyince isteğim kaçtı :(

**E-posta adresi silinmiştir.

ironic

@crazyboy, forumda merak ettiğin herşeyin yanıtı mevcut. Arama yapmayı deneyin. Ör: "kurulumdan sonra yapılması gerekenler" iyi bir başlangıç olur.

Ayrıca lütfen başlıkla ilgisiz konulara mesaj yazmayınız.

crazboy

forumda istediğim yerler çıkıyor ama oraya tıkladıkdan sonra çok karışık oluyor ben bilgisayar bölümünde okuyorum okulda pardus grüyoruz hocamız ubuntu 3 boyutlu olmasından bahsetti ve bi video izletti çok hoşuma gitti bende cd sipariş ettim bugün geldi hemen kurdum ama dediğim gibi bu şeyleri bulşamadım forumda çok karışık geldi siz msnden bana anlatabilirmisiniz .ok iyi olur öle olursa şuan ubuntuyla açtım cevabı verirseniz windowa girerim biraz bilgi verirsiniz 

ironic

crazboy

crazboy

sizin verdiğiniz linke girdim donanım sürücülerine orda hiç bişey çıkmadı sıfır ve msn için pigin nerden bulmam gerek

crazboy

ben pidgini yükledim ama nereye yüklendi bulamıyorum :)

erginemr

@crazyboy,

Ekran kartınızın marka ve modeli nedir?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Alıntı yapılan: crazboy - 05 Aralık 2009 - 21:14:55
gigabyte

Hmm. Konsoldan (Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim) şu komutların çıktıları nedir?
lspci | grep VGA
glxinfo | grep render
cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers

(Not: Sabitlemeyi kaldırdım.)

crazboy

erginemr

Alıntı yapılan: crazboy - 05 Aralık 2009 - 21:27:51
çok karışık bişeyler çıkıyor :S

Dert etmeyin, sırayla gidelim.

Şimdi sırasıyla aşağıdaki komutları Kopyala - Yapıştır ile konsola aktarın ve çalıştırın. Çıktıları da sırasıyla fareyle seçerek kopyalayın ve buraya aktarın:
lspci | grep VGA
glxinfo | grep render
cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers

Bu komutları vermekteki amacımız, ekran kartınızın 3D desteğinin olup olmadığını anlamak. Eğer 3D desteği yoksa, Compiz ismi verilen masaüstü efektlerini ve 3 boyutlu masaüstünü kullanamayacaksınız demektir.

crazboy

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82945G/GZ Integrated Graphics Controller (rev 02

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 945G GEM 20090712 2009Q2 RC3 x86/MMX/SSE2

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//intel_drv.so
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//vesa_drv.so
(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//fbdev_drv.so
(II) Unloading /usr/lib/xorg/modules/drivers//vesa_drv.so

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Aralık 2009 - 21:46:46

msn yükleseniz hemen halledip ondan sonbra silerdiniz yha :S

heartsmagic

Alıntı yapılan: crazboy - 05 Aralık 2009 - 21:38:03
msn yükleseniz hemen halledip ondan sonbra silerdiniz yha :S

Peki sen bu foruma geldiğinde çözülmüş sorunlar mı, yoksa bizlerden MSN ile sorunu çözmemizi isteyen binlerce kullanıcı isteği mi görmek isterdin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

crazboy

yha ölede sizde hgaklısınız ama ben ubuntu hakkında hiç bişey bilmiyorum :S

erginemr

Gözünüz aydın. Zira Intel kartlar bir önceki sürümde performans açısından sorunluydu ama son sürüm olan Karmic'te bu sorunu giderdiler (diye biliyorum) ve Compiz masaüstü efektlerinin sorunsuz çalışması gerekiyor.

Diğer arkadaşlar gibi ben de "Acemiler İçin" bölümündeki maddeleri okumanızı öneriyorum:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=142.0

Film vb. çoklu ortam kodekleri için Sistem > Yönetim > Synaptic'ten "ubuntu-restricted-extras" paketini kurun.

MSN için, tabii ki Microsoft'un kendi programı Ubuntu'da çalışmıyor ama aMSN, emesene, Pidgin, vb. alternatifler var. MSN'e benzerliği açısından ilk ikisini denemenizi tavsiye ederim. Bunları forumda anahtar kelime girerek arayabilir ve yine Synaptic'ten kurabilirsiniz.

Masaüstüne sağ tıklayarak efektler bölümünden (açık değilse) Compiz efektlerini açabilirsiniz. Compiz üzerinde daha fazla ayar için "compizconfig-settings-manager" programını kurun. 3D masaüstü kübünü bu araçla etkinleştirebilirsiniz:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1129.msg10022#msg10022

Ve son olarak, Ubuntu/Linux yeni bir dünya. Her şeyi öğrenmek için acele etmeyin, kendinize zaman tanıyın. Zorlanırsanız da umutsuzluğa kapılmayın. Zamanla taşlar yerli yerine oturacaktır.

crazboy

ironic

Alıntı yapılan: crazboy - 05 Aralık 2009 - 22:01:18
compizi nerden buluyoruz :S

Lütfen forumda arama yapalım. Soru-cevap şeklinde değil de merak ettiğimizi öncelikle arama kutucuğuna yazalım.

Öncelikle

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14352.msg175370#msg175370

O paketleri kurduktan sonra Compiz Fusion bölümündeki sabit başlıklarda compiz ayarlamaları anlatılıyor.

crazboy

intelin grafik kartlarını yüklemeye çalışıyorum lock dosyaları kilitli diyor yüklenmiyor masa üstünden sağ tıkladığım zaman efektlerden normal seçiliydi sizin verdiğiniz bi uçbirimi uyguladım hiç birinie dönüştü şimdi normalede geçmiyor compiz yükledim ama hala 3 boyutlu değil :S :(

erginemr

Alıntı yapılan: crazboy - 07 Aralık 2009 - 10:18:41
intelin grafik kartlarını yüklemeye çalışıyorum lock dosyaları kilitli diyor yüklenmiyor masa üstünden sağ tıkladığım zaman efektlerden normal seçiliydi sizin verdiğiniz bi uçbirimi uyguladım hiç birinie dönüştü şimdi normalede geçmiyor compiz yükledim ama hala 3 boyutlu değil :S :(

Kimin verdiği hangi komutu uyguladınız?

Compiz ve İntel'in 3D desteği veren sürücüsü halihazırda yüklü geliyor. Compiz ayarlama aracı (compizconfig-settings-manager) dışında program / paket kurmanıza gerek yoktu.

Masaüstüne sağ tıklayarak efektleri yeniden etkinleştiremiyor musunuz?

crazboy

önceki konuştuğum abilerden birisi vermişti önceki konuşmalarımızda o komutlardan birini yapmıştım kendiliğinden normale geçmiş şimdi normal veya estraya eçmiyor compiz yüklü değildi sonrada ben biryerden yükledim şuan yüklü küp desteğini falan açıyorum olmuyor

crazboy

yine olmadı :'( masa üstünden görsel efektlerden hiçbiri seçili ben onu normal veya estra yapamıyorum sanırım bundan kaynaklanıyor :'(

crazboy

'file:///home/ilker/fusion-icon' konumu açılamıyor
/home/ilker/fusion-icon' dosyası durumlandırılırken hata: No such file or directory
bu hatayı verdi