[Çözüldü] Ubuntu açılmıyor

Başlatan jiyan, 05 Aralık 2009 - 12:18:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jiyan

Şu an yaşamakta olduğum sorunun tam olarak ne olduğunu bilemediğimden için forumda araştırma yapmayıp sorunumu direk  sizlerle paylaşmak istiyorum. Biraz önce bilgisayarımı açmak istedim fakat bilgisayar açılıyor ubuntu açılmıyor. Arada bir, bazen bilgisayar açılırken karşıma güncelleştirme yapan tarzda bir şey çıkıyordu. Karşıma çıkan şey şöyle bir şeydi:
Unclean shutdown, checking drives:                        %...(stage 1/5, 288)
/dev/sda 1...
Önceden tam ve kusursuz bir şekilde %100 e kadar tamamlanıyor sonra ubuntu açılıyordu. Ama şimdi, %70'e kadar ilerleme oluyor; %100'e kadar ilerleme olmadığı için de dolayısıyla bilgisayarda açılmıyor.
Sorun donanımdan mı yoksa yazılımdan mı kaynaklanıyor?
Bu arada ubuntu 9.04 kullanıyorum.
Umarım sorunu tam olarak anlatabilmişimdir. Bu gidişle format atacam gibi gözüküyor ama format da atmak istemiyorum. Lütfen yardımcı olun.

bytan

Kurtarma kipinde açıp fsck yaptır:

fsck /dev/sda1
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

jiyan

"Kurtarma kipinde açıp" derken tam olarak neyi kastettiğinizi anlamadım, deneme cdsi ile açmayı demek istediyseniz deneme cdsi ile açtım, belirttiğiniz kodu girdiğimde:

ubuntu@ubuntu:~$ fsck /dev/sda1
fsck 1.41.4 (27-Jan-2009)
e2fsck 1.41.4 (27-Jan-2009)
/dev/sda1 bağlandı.  

****DİKKAT!!!!  e2fsck'nın bağlı bir dosya sisteminde çalıştırılması
ÇOK CİDDİ hasarlara sebep olabilir.****

Gerçekten devam etmek istiyor musunuz? (e/h)? evet

fsck.ext2: Permission denied - /dev/sda1 açılmaya çalışılırken hata oluştu
Dosya sistemine r/w erişiminiz olmalı ya da root olmalısınız
ubuntu@ubuntu:~$

bu kopyaladığım yazı çıktı karşıma....

bytan

Forumda konuyla ilgili diğer başlıkları inceleyebilirsin. Fsck anahtar kelimesiyle arama yaparsan, karşına doyurucu başlıklar çıkacaktır.

sudo fsck /dev/sda1

Kurtarma kipinden kast edilen grub ekranındaki "recovery mode" seçeneği. Kurtarma kipiyle açabilseydin sudo kullanmaya gerek kalmayacaktı. Canlı cd ile fsck yapmak içinse yukarıdaki gibi yazmalısın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

jiyan

Çok teşekkürler bytan, dediğin gibi yaptım, sorun çözüldü, konuyu kapatabiliriz artık.
Kolay gelsin.