[Arşiv][Çözüldü]Cd ' ye yazdırma..

Başlatan lseker, 27 Mayıs 2008 - 22:50:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lseker

Resimdeki gibi bir klasör içinde alt klasörler ve alt klasörler içinde de .mp3 uzantılı dosyalar var. Bunları Vcd Player 'da nasıl aralıksız çalabilecek şekilde Cd'ye yazdırabilirim..
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

zulfikar

arkadasim senin bu soyledigin sey baya zor bu dosyalari tektek birbirine ses isleme prglari ile birlestirmen lazim. depada audacity diye program var ben denemedim ama isini gorebilir. ama cook is.

benim sana tavsiyem emulede aratirsan yazmayi dusundugun dosyanin normal olanini bula bilirsin.

ufuk_k

O dediğin biraz VCD player özelliği gibi. SOnuçta dosyaları ayrı klasörlerde tutmak istiyorsun, albümler karışmasın diye. Ve her klasör/albüm bittiğinde diğerine geçmek istiyorsun. Bunun özel bir yolu yok diye düşünüyorum. Zaten VCD player albüm bitince diğer albüme geçer, öyle bir toptan çalma özelliği var ise.

Semih

Deneyerek bul bence.Bazıları klasör klasör atınca hiç çalmıyor ve gayet yeteneksiz.Bazıları ise klasörleri gösteriyor ve seçimine göre çalıyor.En kısa yol tek tek klasörsüz çekip karışık dinlemen.Zaten şarkı bittikçe diğerine geçiyor
A.Semih Türk

lseker

Brasero ile dataCd yaparak denedim.. ama Vcd player sadece ilk 1500 parçayı okuduktan sonra duruyor ve okuduklarınıda çalmıyor.. :(
buna göre 1500 parçalık 5 cd yapmam gerekiyor ama toplam parça sayısı 530 Mb. olmasına rağmen 5 cd yapmak zorunda kalacağım.. :(
teşekkürler cevaplar için..
not: arkadaşlar bunlar şarkı değil Kuran Ayet'leri olduğundan sıralama önemli..
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

Semih

Pardon ben hiç resimlere bakmamıştım.O okuyup durması Vcd'den kaynaklanıyordur yada yazdığun Cd'den.Çünkü Vcd'lerde 8-10 kere şarkı falan değiştirince kafayı yiyor.Ama CD'de olabilir.Malum satılanlar hiç kaliteli değil.
A.Semih Türk

ufuk_k

Iseker arkadaşım, VCD her ne kadar ülkede çok yaygın kullanılsa da eskimiş bir teknoloji. Hele müzik vs. için pek uygun değil. Ama seni de anlıyorum, belli ki birine hazırlayacaksın bunu ve onun VCD çalma olanağı var en uygun (ya da kolayına öyle geliyor). Sana önerim, en temizi, en güzellerini seç ve audio CD yap (eskimez audio cd olayı) :) Ya da yapıcam diyorsan kurcala bu işleri, çünkü benim diyeceğim pek bişey yok başka.

lseker

Evet... :)  Anneme hazırlamayı düşünüyordum. Ona bilgisayar kullanmayı öğretmekten kolay olur sanmıştım ama sanırım bilgisayar kullanmayı öğretmeye başlamak lazım.. :) Teşekkürler arkadaşlar biraz daha bakayım ben Google 'ye  ;D

komikimben

ya bu bahsettiğiniz sürekli çalıp durması track olayı değil mi?

lseker

Evet ama 530 Mb'lık mp3 dosyaları  kaç tane Audio Cd yapar ?

egitimist

4 MB olan bir mp3, 40 MB olabiliyor. Geçen hafta yaptığım audio cd'ye 16 şarkı sığdırabildim.

Sypro

Onu hesaplamanın kolay yolu şöyle:
Bir cd = 700 mb = 80 dakika.

80 dakikalık ses kaydedebilirsiniz. isterseniz 1er saniyelik milyon tane mp3 olsun ister bir tane 80 dakikalık.
K3b bu konuda yardım edebilir sanıyorum ki.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

erginemr

@lseker,

Synaptic'ten kurabileceğiniz konsoldan çalışan ve birbirinin zıttı iki işlemi yapan iki program var: mp3wrap (mp3 dosyalarını birleştirmek için), ve mp3splt (mp3 dosyalarını bölmek için)

Bunlardan şu an bizim işimize yaracak olan mp3wrap'ı kurmak için:
sudo aptitude install mp3wrap

Programın man dosyasından anladığım kadarıyla kullanım şekli:
mp3wrap [options]  yeni_dosya.mp3  dosya1.mp3  dosya2.mp3  dosya3.mp3 ...
[options] yerine -a yazarsanız yeni bir dosya oluşturmak yerine, ismin belirttiğiniz var olan bir dosyanın üzerine yazıyor.

Sanırım 114 surenin her biri ayrı bir klasörde ve her klasörde de ilgili surenin ayetleri var. Eğer her klasördeki ayetleri tek bir dosyada birleştirirsek ve toplam 114 adet mp3 dosyası elde edersek, VCD player bunu çalabilir.

Öncelikle bütün klasörleri masaüstünde Kuran adında bir ana klasör altında toplayın. Ardından ilk klasöre girelim:

cd ~/Desktop (veya Masaüstü)/Kuran
cd 1
mp3wrap sure1 *.mp3

Böylece sure1_MP3WRAP.mp3 isminde bir dosya oluşacaktır.

Ancak bu dosya içindeki ayetlerin sırası hatalı olacaktır. Zira dosyalar 1, 10, 2, 20, vb. gibi bir sırayla birleştirilecektir. Bunu düzeltmek için, dosyaları 001, 002, 003, vd. şeklinde yeniden isimlendirmek gerekir. Bunu konsoldan rename komutu ve uygun bir regex satırı ile yaptırabilirsiniz (nasıl olabileceğini bilemiyorum), ya da GUI araçlarından krename veya metamorphose ile yaptırabilirsiniz.

Buradaki bir diğer sorun, aynı işlemi 114 klasör için de tekrarlamak zorunda olmanız. Bu da, her klasörün isminin sayısal bir parametre halinde bir döngüye alındığı bir bash betiği oluşturularak halledilebilir (ki yine beni aşar). Kabaca şuna benzer birşey olabilir:

mkdir ~/Desktop/Kuran/Son        # birleştirilen dosyaların atılacağı Son isimli klasörü oluştur
for a in {1..114}; do                  # for loop ile 1'den 114'e kadar bir döngü oluşturulacak
cd ~/Desktop/Kuran/$a              # ilgili surenin klasörüne gir
mp3wrap sure$a *.mp3              # ayetleri birleştir
mv sure* ~/Desktop/Kuran/Son  # birleştirilen dosyaları masaüstündeki Son klasörüne taşı
done
echo "işlem tamam"

gibi...

Son olarak yine, becerebilirseniz rename, ya da krename veya metamorphose GUI araçlarını kullanarak, Son klasöründeki dosyaları sure-001.mp3 .. sure-114.mp3 olarak yeniden isimlendirin. Artık bu dosyaları CD'ye yazmaya hazırsınız.

lseker

@erginemr , teşekkürler..
yazdığınız betikleri uygulama işi benide ziyadesi ile aşar.. :)
bu işi Windows altında MediaJoin isimli Freeware bir programla 114 surenin tamamı içindeki dosyaları birer birer birleştirerek yapıyorum. Daha sonra cd'ye yazdırıp bitireceğim.

Windows'ta başlat/çalıştır  "cmd" yazarak gelen dos penceresinde
c:>copy/b dosya1+dosya2+... sondosya
şeklinde dosyaların birleştirilebildiğini okudum Ubuntu  ( Linux'ta daha doğrusu) benzeri bir şey varmı ?

@Sypro ,
530 mb derken sürenin de çok fazla olduğunu ve dolayısı ile onlarca cd yapmak gerektiğini söylemeye çalışmıştım.Yinede sağol..

heartsmagic

@erginemr mp3wrap ile tam da onu anlatmış ya işte. Ayrıca emin ol anlatılanları uygulamak çok kolay, az güven gerekiyor sadece.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lseker

Güven ile bir problemim yok .. forumdaki tüm arkadaşların yardımcı olma isteklerini görüyor, biliyorum.Ve sonsuz güveniyorum. İş yerinde Windows kullanıyoruz bunedenle eve gidince deneyeceğim. Birde yazığımız betiği usr/bin altına kopyalayıp çalıştırma izni vermeliyiz değilmi ?

heartsmagic

Yok güvenden kastım bize güvenmen değildi, kendine güvenmendi :)
Ben betiğe pek bakmadım, daha doğrusu başlığı detaylıca okumadım. erginemr@ anlatmış detaylı olarak, gelince bir de o yorumlasın durumu.

Eğer durum değişecekse sen elinde nasıl dizinler olduğunu, içindeki mp3 dosyalarının hangi isimlerle bulunduğunu falan bir yazarsan belki daha fazla yardımcı olunur.

lseker

:D anladım .. sağol..
programla bilgim yok .. bu döngülerde yok for-next yok do-while falan kafamı karıştırıyor .. o yüzden beni aşar dediştim.:) erginemr'in dediği gibi her klasördeki parçaları toplayarak 114 parça haline getirip cd'ye yazdıracağım zaten... de mp3leri birleştirmeyi bilmiyordum, erginemr sayesinde öğrendim.
Herkese teşekkürler.

erginemr

Sizin için biraz daha uğraşıp aşağıdaki betiği oluşturdum:

#!/bin/bash
# -----------------------------------------------------------------------------
# İlk yapmanız gereken, manüel olarak ev dizininizde (home) "Kuran" isimli bir klasör
# oluşturarak, 114 adet klasörü Nautilus'la buraya kopyalamak. Aslında bu da
# betikle yapılabilir ama orijinal dosyaların nerede olduğundan emin değilim.

# Son olarak Gnome Editör içine bu satırları kopyalayarak, "birles.sh" adıyla ev
# dizininize kaydedin ve konsoldan: chmod u+x birles.sh
# ile çalıştırılabilir yapın.

# Çalıştırmak için konsoldan: ./birles.sh komutunu girin.
# Betiği çalıştırmadan önce mp3wrap programını kurmayı unutmayın:
# sudo aptitude install mp3wrap

# Bu satırdan itibaren betik çalışmaya başlayacak...
# -----------------------------------------------------------------------------

# Klasörün varlığını kontrol et:
if [ -e ~/Kuran ]; then
   echo "Klasör mevcut...OK"
else
   echo "Lütfen önce ev dizininizde Kuran isimli klasörü oluşturun"
   echo "ve sure klasörlerini içine kopyalayın."
   # Hata vererek dur.
   exit 1
fi

echo "İlk aşama"

# Birleştirilen dosyaların atılacağı klasörü oluştur
mkdir ~/Kuran/Son   

# For loop ile 1'den 114'e kadar bir döngü oluştur
for a in {1..114}; do         
   # ilgili surenin klasörüne gir
   cd ~/Kuran/$a               

# Bütün rakamları 3 basamaklı yap (001,010,...)
   rename "s/(^\d{1})\.mp3/00\1.mp3/" * 2>/dev/null
   rename "s/(^\d{2})\.mp3/0\1.mp3/" * 2>/dev/null

# Ayetleri birleştir ve yeniden adlandır
   mp3wrap sure-$a *.mp3
   mv sure-$a\_MP3WRAP.mp3 sure-$a.mp3

# Birleştirilen dosyayı Son klasörüne taşı             
   mv sure-$a.mp3 ~/Kuran/Son
done

echo "İkinci aşama"

# Surelerin birleştirildiği Son klasörüne gir
cd ~/Kuran/Son               

# Bütün rakamları 3 basamaklı yap (001,010,...)
rename "s/sure-(\d{1})\.mp3/sure-00\1.mp3/" * 2>/dev/null
rename "s/sure-(\d{2})\.mp3/sure-0\1.mp3/" * 2>/dev/null

echo "işlem tamam"

# Betiği sonlandır.
exit 0

Yapmanız gereken, ilk yorum (#) satırlarındaki hazırlık işlemlerini yaptıktan sonra betiği çalıştırmak. Gerisini kendi hallediyor. (Kendi sistemimde oluşturduğum için içi boş dosyalarda ve benzer şekilde numaralandırılmış klasörlerde çalışıyor görünüyor.)

Eğer Windows'ta hallettiyseniz sorun değil, ancak bence bu betiği uygulamayı ve ne yaptığını anlamayı bir deneyin derim. Amaç tabii ki Linux'u öğrenmek...

erginemr

Bu arada;
c:>copy/b dosya1+dosya2+... sondosya
satırının linux'teki karşılığı:
cat dosya1 dosya2 ... > sondosya

Ancak, bu komut düz metinlerde (ve parçalanmış rar dosyalarını birleştirmekte) işe yarasa da, mp3, avi gibi multimedya dosyalarının karmaşık içeriğinden dolayı bunları özel programlarla (örn. mp3wrap) birleştirmek gerekiyor.

heartsmagic

Ellerine sağlık @erginemr.

munirekinci

@enginemr; Ellerin dert görmesin.

erginemr

@heartsmagic ve @munirekinci,

Sağolun, beni mahçup ediyorsunuz...

heartsmagic

Ne mahcubiyeti canım, bu kadar emek verilmiş ve cidden bu kadar düzenli ve özenli bir betik çıkmış ortaya.

lseker