İki işletim sistemi tek home klasörü

Başlatan keylog, 04 Aralık 2009 - 09:54:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keylog

Herkese günaydın öncelikle, ben sistemi yeniden kurmak ve bi tarafta openSuse diğer tarafta'da Fedora ile çalışmak istiyorum, ancak merak ettiğim ortak bir home klasörünü kullanıp ikisinde de çalışmam sorun oluşturur mu, önerilerinizi bekliyorum?..

garafatma

Ben zamanında Arch ve Ubuntu için yapmıştım. Home klasörünü ayrı bir disk bölümüne bağlayınca herhangi bir sıkıntı olmamıştı.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

keylog

Alıntı yapılan: keiser_soze - 04 Aralık 2009 - 10:23:58
Ben zamanında Arch ve Ubuntu için yapmıştım. Home klasörünü ayrı bir disk bölümüne bağlayınca herhangi bir sıkıntı olmamıştı.

Zaten yedek alma derdi olmasın diye home klasörüm hep farklı bir partion'a bağlı ama yinede bir sorayım ne gibi bir sorunla karşılaşırım karşılaşmadan bileyim istedim :)

garafatma

Tamam o zaman :)

Aklıma gelen olabilecek sıkıntı, iki tarafta kurduğun aynı programın config dosyaları çakışma ihtimalı var. Yani Firefox'un Opensusedeki ayarları ile Fedoradaki ayarlarının çakışma olasılığı yüksek. Bunun dışında pek bir sorun gelmiyor benim aklıma.

keylog

Alıntı yapılan: keiser_soze - 04 Aralık 2009 - 10:46:41
Tamam o zaman :)

Aklıma gelen olabilecek sıkıntı, iki tarafta kurduğun aynı programın config dosyaları çakışma ihtimalı var. Yani Firefox'un Opensusedeki ayarları ile Fedoradaki ayarlarının çakışma olasılığı yüksek. Bunun dışında pek bir sorun gelmiyor benim aklıma.
Şimdi zaten bende onlar çakışsın şifreler falan ikisinde de aynı olsun eklentiler falan çalışsın istiyorum ama umarım sorun çıkarmaz. :)

Yusuff

Ben de öyle yaptım ama iki sistem kullanma alışkanlığım olmadığı için sorun olup olmayacağını bilmiyorum. Yani iki sistem kurulu ama sadece birini açıyorum.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

garafatma

@keylog,

Mozillayı örnek verdim, onlar aynı olsun istiyorsan zaten bir sıkıntı olmaz iki defa uğraşmazsın :) ancak başka programlar için aynı şey geçerli olur mu? Mantıken olmalı aslında.

@Yusuff hazır kurulu sistem varken bir deneme yapıp zamanın varsa bizi bilgilendirebilirsin.

keylog

Alıntı yapılan: keiser_soze - 04 Aralık 2009 - 11:40:36
@Yusuff hazır kurulu sistem varken bir deneme yapıp zamanın varsa bizi bilgilendirebilirsin.

Hocam valla deneyip bilgilendirebilirsen çok makbule geçer. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2009 - 12:56:27

hocam birde boot klasörünü nasıl düzenlemek uygun olur acaba?

btermeli

3 kesit yapıp, birine 1. işletim sistemi kök kısmı,ikinci kesite 2. işletim sistemi kök kısmı, son kesite de HOME kısmı yaparsan sorun olmaz. Birinde kullandığın tüm ayarlar öbüründe otomatik gelir. (Aynı masaüstü olması şartıyla)

Diğer bir kolay yanı da  istediğin zaman 20 dkda format atabilirsin. Sistemi yeniden açtığında %90 ayarların geri gelir.
%10 'da eski sistemde kurduğun ama yeni sisteme daha kurmadığın programlar olur.

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

Yusuff

Olur deneyebilirim de neyi denemeliyim? :)

Bu arada kullanıcı adları aynı değil. Yani home'un içinde iki kullanıcı var şimdi. Biri Ubuntu kullanıcısı, öteki Mandriva kullanıcısı.

garafatma

Hmmm zaten o zaman herhangi bir etkisi olmaz birbirlerine. Denemene gerek kalmadı :)

Yusuff

Mandriva kurduktan sonra hiç açmamıştım Ubuntu'yu. Şimdi açtım başlangıçta şöyle bir hata ekranı çıktı:

Could not update ICEauthority file /home/kullanıcı adım/.ICEauthority

Bunun dışında her şey eskisi gibi. Firefox, Chromium eski tema ve ayarlarında.

keylog

Ben denedim, aynı kullanıcı adlarıyla, olmuyor malesef, hepsinin kullandığı gnome appletleri farklı mesela main menu için, buda birinde çıkanın diğerinde çıkmamasına sebep oluyor...