[çözüldü]Ubuntu kurulu diske veri yazamıyorum,klasör açamıyorum,oyun kuramıyorum

Başlatan sinnerengineer, 03 Aralık 2009 - 22:33:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sinnerengineer

ubuntu kurulu diske veri yazamıyorum,klasör açamıyorum, tremulos oyununu kurmaya çalıştım diske yazılamıyor hatası verdi.
root olarak sistemi başlattığımda kurabiliyorum fakat bu seferde normal kullanıcı olarak girdiğimde göremiyorum.
kullanıcı ayarlarından normal kullanıcıya root hakları vermeye çalıştım ama başaramadım bi türlü. yardımcı olursanız sevinirim

bytan

Normalde elle zaten bazı bölümlere veri yazmaya gerek duymaman gerekir. Aşağıdakiyle açılan pencerede istediğin yere istediğini yazıp çizebilirsin. Ama öncesinde sistem yapısını ve çalışma prensiplerini öğrenmek için Acemiler bölümümüzde biraz zaman geçirebilirsin. Özellikle de e-kitap bağlantıları doyurucu bilgiler içeriyor.

sudo nautilus
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sinnerengineer

sorunu başka bi şekilde hallettim.
ilginize çok teşekkür ederim

bytan

Alıntı yapılan: sinnerengineer - 03 Aralık 2009 - 23:47:28
sorunu başka bi şekilde hallettim.
ilginize çok teşekkür ederim

Başka yolu bizimle paylaşman mümkün mü?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

sinnerengineer

root olarak oturum açtım ve dosyalarında değişiklik yapacağım klasörlerde kendi kullanıcı ismime dosya silme ve yazma hakları verdim. sonra bilgisayarı yeniden başlattım ve normal kullanıcımla oturum açtım biraz dolaylı oldu ama sonunda oldu :)

bytan

Chmod ayarlaması yapmak ileride sisteminle ilgili sıkıntılar oluşturabilir. Genel olarak /home dışındaki klasörlerin chmod ayarlarını değiştirmeden işlerimizi halletmeye çalışıyoruz.

PF @ ST

sinnerengineer

tremulous adlı oyunu kuracaktım fakat /usr/local/game klasörüne yazamadığı için kuramıyordum.bu nedenle böyle bir şey yaptım.

krwlng

Oyun kurulumunu konsoldan Sudo komutunu vererek yapsaydınız, sorun çıkmadan yazma izinlerini otomatik ayarlardı. Bu tip durumlarda konsoldan sudo komutunu kullanarak programların erişim izni olmayan yerlere dosya yazmasına izin verebilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

sinnerengineer

sudo komutunu öğrendiğimde bu işlemi çoktan yapmış oldum:)
ama bundan sonra öyle yapacağım

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

sinnerengineer