Smplayer Takılma Sorunu

Başlatan ScaryMan, 02 Aralık 2009 - 13:42:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Videoların herhangi bir anında video duruyor ve biraz geri veya ileri sardığım vakit tekrar çalışıyor. Duraklat tuşu işe yaramıyor. Bu olayı 5-6 defa tekrarlayınca video kapanıyor. Kapatıp açmam gerekiyor Smplayer'ı. Sorun ne olabilir?

Videoları harici sabit diskimden izliyorum. Ama daha önce de böyle izlerdim sorun çıkmazdı.

heartsmagic

Yeni güncelleme oldu mu, sistemde herhangi bir "codec" değişikliği oldu mu?
Smplayer için farklı bir video çıkışı denediğinde durum ne oluyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ScaryMan

Karmic'i ilk kurduğumda gerekli tüm codecleri kurmuştum. Ondan bu yana herhangi bir codec değişikliği olmadı. Karmic'e geçtiğimden beri oluyor bu durum. Ayrıca mplayer'ı açmaya çalıştığımda fatal error deyip kalıyor öylece.

Çıktı sürücüsü "xv" şu an. Bunu mu değiştirmeliyim? Herhangi birine değiştirsem olur mu?

Sherlock Holmes

Bu bahsettiğiniz sorun her Video formatında'mı meydana geliyor.?
Örneğin: Bende .mkv filmlerde garip tepki verdiğini belirtmeliyim.  >:(

heartsmagic

@ScaryMan, diğerlerini dene. Örneğin x11 gibi.
@ğnome, sık sık MKV'lerle işim olur saf mplayer ile hiç sorunum olmadı :) Daha doğrusu hiçbir video ile sorunum olmadı saf mplayer ile :)

Not: Saf dediğim konsoldan kullandığın arayüzü olmayan şeydir :D

Sherlock Holmes

Kullanmış olduğum playerlar'da aynı sorunu gözlemledim.
720p filmleri başlattım'mı ne ileri alıyorum nede herhangi bir kurcalama yapıyorum,
biliyorum'ki takılacak (geçici kilitlenecek) sonrasında player'ın karşısında ben saf gibi oturacağım.
:D
Not: Saf dediğim çaresiz bir şekilde trene bakar gibi.  8)

Fakat @ScaryMan'nın sorunu spesifik bir uzantıdan kaynaklanmıyor herhalde.(?::)

Yusuff

Evet bende de aynı sorun vardı. Bu nedenle Vlc ile seyrediyordum. Halbuki altyazılı filmler Smplayerde çok daha güzel oluyordu.

Mandriva üzerinde denedim hiçbir sorun yok. Dün tıkır tıkır seyrettim Suretler'i.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

ScaryMan

Güncelleme yöneticisini açtım ve almamış olduğum 3 codec güncellemesi verdi. Onları yükledim. Bir daha deneyeceğim şimdi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2009 - 15:12:54

Olmadı. Orada neyi denersem deneyeyim, görüntüyü açabilenlerde aynı sorun var hep. Videoyu kesitler halinde oluştur seçeneğini de kaldırdım takılmalara neden oluyordur diye. Yine devam ediyor sorun.

heartsmagic

mplayer falanca.avi ile dene.

@ğnome, ben 1080p'lik filmleri bile güzel güzel izliyorum mplayer ile :)

ScaryMan

Hmm, komut satırından çalıştırınca oluyor donma olmadı bi dosyayı baştan aşağı izledim. :)

Şöyle bir durum var: Önceden tam ekran yaptığımda (smplayer'da) fare imleci ben hareket ettirene kadar kaybolurdu. Şimdi 5-10 sn'de bir ortaya çıkıp kayboluyor. E baya bi dikkat dağıtıyor :) Terminalden çalıştırınca da aynı durum mevcut. Bir yerde bir şeyler oluyor ama, onu çözsek sanki bu iki durum da çözülecek gibi geliyor :)

agritux

mplayer falanca.avi ile denediğimde, tam ekran yaptığımda sorun yaşıyorum :) wide olan film kare oluyor adamların suratları uzuyor :) komutları araştımalıyım sanırım :)

Düzenleme: gayet güzel bir kaynak buldum :)

@scaryman smplayeri terminalden çalıştırmak ile normal çalıştırmak arasında fark yok ki. Terminalden çalıştırırsan sadece neler olup bitiyor onu görürsün.
Elindeki mplayer ve smplayer paketlerini tamamen kaldır ve launchpadden svn paketlerini kurmayı dene. Belki çözüme ulaşırsın.

Sadece tavsiyemdir, yapmak ya da yapmamak sana kalmış.

Şöyle ki;

mplayeri kaldır

sudo apt-get purge mplayer

smplayeri kaldır

sudo apt-get purge smplayer

artık paketleri kaldır

sudo apt-get autoremove

depo listeni yetki ile aç
sudo gedit /etc/apt/sources.list

en sona şu depoları ekle

deb http://ppa.launchpad.net/rvm/mplayer/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/rvm/mplayer/ubuntu karmic main

deb http://ppa.launchpad.net/rvm/smplayer/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/rvm/smplayer/ubuntu karmic main

anahtarları al

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 03E02400

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys E4A4F4F4

güncelle
sudo apt-get update

yükle

sudo apt-get install mplayer smplayer

ScaryMan

Ya zaten Karmic kurulumunda mplayer ve smplayer kurulumunda sorun yaşamıştım. Zar zor yüklemiştim. :) Bir de böyle deneyeyim. Olacak gibi değil çünkü. Ubuntu'nun en sevdiğim yönlerinden birisi Smplayer. Hele o alt yazıları ileri geri kaydırıp ayarlama imkanı yok mu...

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Aralık 2009 - 17:48:22
@ğnome, ben 1080p'lik filmleri bile güzel güzel izliyorum mplayer ile :)

Donanım farkı.  ;)

agritux

Alıntı yapılan: ScaryMan - 02 Aralık 2009 - 20:06:43
Ya zaten Karmic kurulumunda mplayer ve smplayer kurulumunda sorun yaşamıştım. Zar zor yüklemiştim. :) Bir de böyle deneyeyim. Olacak gibi değil çünkü. Ubuntu'nun en sevdiğim yönlerinden birisi Smplayer. Hele o alt yazıları ileri geri kaydırıp ayarlama imkanı yok mu...

sonuç?

heartsmagic

@ğnome, evet donanım ve bilhassa grafik kartı farkı olabilir :)

Aslında forumda mplayer için kullandığım ayarları defalarca verdim fakat fazla mal göz çıkartmaz diyerek bir daha vereyim :)

Alıntı Yap#!/bin/bash
mplayer -monitoraspect 16:9 -fs -vo sdl -subcp ISO8859-9 -fontconfig -subfont-autoscale 1 -geometry +0+70 -subfont-text-scale 5 "$1"

agritux

Her seferinde sonuna falanca.avi mi ekleyeceğiz :P Yoksa ~/.mplayer/config dosyasını mı düzenleyeceğiz diye sormak istiyorum ama sorsam mı sormasam mı bilemedim :)

heartsmagic

Sor tabii, neden sormayasın. Zira bunu kullanmanın birden fazla yolu var. Ben nasıl yapıyorum onu anlatayım. Diğer başlıkların bir ikisinde bahsetmiştim burası da öksüz kalmasın :)

Bu ayarları /usr/local/bin/MP isminde bir dosyaya kayıt ediyorum.

sudo gedit /usr/local/bin/MP
ile dosya açılır, aşağıdaki eklenir.
Alıntı Yap#!/bin/bash
mplayer -monitoraspect 16:9 -fs -vo sdl -subcp ISO8859-9 -fontconfig -subfont-autoscale 1 -geometry +0+70 -subfont-text-scale 5 "$1"

sudo chmod +x /usr/local/bin/MP ile çalıştırma hakkı verilir.

Hangi türü bu uygulama ile açacaksak üzerine ters tıklanır ve özelliklerden birlikte açılacak program sekmesinde özel uygulama bölümünden MP eklenir. Hep bununla aç denir. Videonun üzerine çift tıklanır :)

Şimdi, compiz kullanıp da bir süre sonra ekranın ufalması sorunu yaşanırsa? caffeine progamı kurulur. Tercihlerden "automatic" activation bölümüne mplayer eklenir :)

Benim kullandığım bu ayarda video çıkışı olarak sdl kullanılıyor. Alt yazı eğer filmle aynı ise kendiliğinden ekleniyor ve siyah şeridin altına iniyor. Font ayarları biraz daha iyileştiriliyor ve OSD göze daha hoş görünüyor. Film kendiliğinden tam erkan başlıyor. 16:9 sorunu olan filmler için ben mesela MP2 isimli bir dosya daha tutuyorum, eğer sorun yaşarsam onunla açıyorum :)

mplayer'ın kullanımı da çok güzeldir. Klavye ayarlarına alışınca insan hiçbir arayüz aramıyor. Ben Linux kullanmaya başladığımdan beri sanırım bu şekilde kullanıyorum :)

Düzeltme: Sanırım kısa bir süre Slackware'deyken Xine ile çırpınmalarım oldu :) Ardından mplayer'ı keşfettim.

agritux

Hehe benim için değişik bir deneyim oldu :) ekranı kaplıyor falan :) teşekkürler. -Defalarca anlatmana rağmen tekrar anlattığın için- :)

heartsmagic

Bir kullanıcı tavsiyesi olarak ayrı bir başlıkta anlatayım ben bunu en iyisi :) Anlattığım başlıkları aramaya eriniyorum, sabit olursa daha güzel olur.

ironic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Aralık 2009 - 02:37:01
Bir kullanıcı tavsiyesi olarak ayrı bir başlıkta anlatayım ben bunu en iyisi :) Anlattığım başlıkları aramaya eriniyorum, sabit olursa daha güzel olur.

iki tanesini buldum mesela.  :)

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=666.msg163657#msg163657
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12884.msg159171#msg159171

heartsmagic

Dediğim gibi benimki biraz da tembellik :)

bsod1

aynı sorunu ben de yaşıyorum, 720p ve 1080p filmleri izlerken(her filimde değil ve filmlerin her anında değil, bazı sahnelerde oluyor). güncelleyince sorun çözülüyor mu birşey yazmamışsınız.

ScaryMan

Güncellemeleri yapınca düzelmedi. Birazdan Launchpad üzerinden svnlerden kurmayı deneyeceğim. Sonucu yazarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Aralık 2009 - 12:25:00

sessizce'nin dediği şekilde yükleme yaptım. Her şey çok güzel gidiyordu. Videonun 17. dakikasında o donma/takılma yine oldu :) Ama fare imlecinin yanıp yanıp sönmesi yok artık :) Bu da bir ilerlemedir :D

tanerim

(Çözüldü)

Smplayer' da Seçenekler - Özellikler - Genel - Video - Çıktı Sürücüsü - vdpau seçince 1080p ler bile takılmadan sorunsuz oynamaya başladı.

zeitgeist

Bakalım @ScaryMan de aynı yöntemle çözüme ulaşabilecek mi? Eğer sonuç olumlu olursa başlığı gönül rahatlığıyla kilitler ve benzer sorunlarda @tanerim'in belirttiği yönteme yönlendirme yaparız.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles