virtualbox usb sorunu

Başlatan omerismail, 01 Aralık 2009 - 22:45:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omerismail

virtualbox 'ı ubuntu 9.10 karmic'e kuruyorum. xp kurulumunu wiki ve forumdaki gibi yapıyorum. misafir eklentisini de kuruyorum. sonra xp kurulurken sürücüleride işaretliyorum. fakat kurulduktan sonra takılı usb harici disk görünmüyor. ne yapmalıyım selamlar

superjax

virtualbox kurdunuz değil mi
virtualbox ose ise olmaz.usb desteği yok

omerismail

ose sürümünü kurmadım. sitesinden ubuntu 9.10 karmic te kullanacağımız paketini indirdim. öyle kurulum yaptım.

superjax

ok o zaman
1-)boş gedit aç ve hiç bir değişiklik yapmadan şu satırları kopyala yapıştır.

SUBSYSTEM=="usb_device", GROUP="vboxusers", MODE="0666"
SUBSYSTEM=="usb", ENV{DEVTYPE}=="usb_device", GROUP="vboxusers", MODE="0666"

gediti  z80_user.rules ismiyle herhangi bir yere kaydet.

2-)sistem dosyalarında şu alt klasöre ulaş
/etc/udev/rules.d

3-)z80_user.rules isimli gediti bu alt klasöre kopyala ve sistemi yeniden başlat.

bu arada lütfen blogları ve forumları aramadın hemen konu açmayın.özelllikle bu aralar forumumuz çok zor durumda.şu an size bu çözümü bir blogdan koyalayarak yazdım.ubuntu-tr forumu hepimizin,hepimiz sahip çıkalım

Sorogren

Selam bende biraz önce virtualbox kurdum ve denedim değişik bir duygu oldu benim için bu zamana kadar hep windows üzerinde sanalda Virtualpc-Vmware veya virtualbox üzerinde Ubuntu kullanmıştım artık Ubuntu üzerinde Sanalda Windows Xp :-)

Olayı ise şöyle aştım :

Sistem --> Yönetim --> Kullanıcılar ve Gruplar --> değiştirmek için tıklayın yazılı anahtarı tıkladım şifremi girdim ve Kullanıcımı seçtim sağ taraftan özellikleri  tıkladım ve kullanıcı ayrıcalıkları altında "Virtualbox(Sanal Bilgisayar Programı Kullan ) dediğimde USB aygıtlarda sorunsuz USB diskimi gördüm yanına çek işareti koydum ve şu andada kullanmaktayım.
--------------------------------------------------------- 
MCP, MCSA+S+M, MCSE+S+M, MCTS:Vista
MCTS | Windows Server 2008 Active Directory
MCTS | Windows Server 2008 Network Infrastructure MCTS | Windows Server 2008 Applications Infrastructure ---------------------------------------------------------

Muhannad

ben söylenenleri uyguladım ancak yinede görünmemektedir.

heartsmagic

Hangi Ubuntu sürümü, Virtualbox'ı nereden kurdun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Muhannad

Sürüm GÜnceldir Virtualbox ise yeni sürümlerinde usb destegi olmamasından dolayı bende Sun Virtual Box kurdum.Usb kısmından yeni filtrede ekledim ancak görmüyor.harici hardiskimi flash belek ile

heartsmagic

Yeni sürümlerde USB desteği var fakat haricen eklentisini kurman gerekiyordu sanırım. Bunu yaptın mı sen?

canarian

Arkadaşlar Sun VBOX ta eklenti ile ancak usb desteğini alabiliyoruz. Oysa VBOX OSE de kullanıcı hesap ayarlarından usb desteğinin verilmesi yeterli. Bunu biliyorum çünkü ben 11.04 te kendim deneyerek gördüm. Fakat şu anda 11.10 kurulu sistemimde.

Muhannad

eartsmagic.;haricen eklentisi derken neyi kastediyorsunuz hocam ?

canarian; ben SUN Vİrtual box a döndümde inşalah deniyeceğim

speakerXXL

@Muhannad sorununuzla ilgili olarak burayı inceleyiniz.

Muhannad

Eyw. Sağolasın bakıyorum

heartsmagic