Ubuntu OpenGL problemi

Başlatan CLINTEASTWOOD, 01 Aralık 2009 - 18:36:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CLINTEASTWOOD

Merhabalar ben yeni bir Ubuntu kullanıcısıyım. Geant4 adlı simülasyon programıyla uğraşacağım ama programı daha önce hiç kurmadım. kurulum aşamlarını yaparken şöyle bir hata alıyorum sürekli. Özelliklede OpenGL ile alakalı. Geant4 yüklenirken OpenGL nin de yüklenmesi için yes dediğimde /usr de OpenGL nin ve XM11 denen bir şeyin bulunamadığını söylüyor.Bir türlü sağlıklı yükleme yaptıramadım. Eğer Geant4 Simülasyon programından anlayan biri varsa veya OpenGL hakkında yardım edebilecek biri varsa çok memnun olurum...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Aralık 2009 - 19:14:17

OpenGL yi ayrı olarak usr dizinine yüklememiz lazım mı ?

zeitgeist

Aynı konuyu farklı yerlere tekrar açmanın sana hiç bir kazancı olmaz, diğer başlıkta da uyarılmışsın. Lütfen forumda riayet etmeye çalıştığımız kurallara biraz daha uygun davran. Diğer konunu siliyor bunu da ilgili bölüme taşıyorum.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

CLINTEASTWOOD

Hiç önemli değil taşıyabilirsiniz. Ok. Problemim çözülecekse istiyorsanız forumun dışına taşıyın o da uyar :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Aralık 2009 - 21:25:39

Arkadaşlar OpenGL bilgisi olan biri yardım ederse çok iyi olacak. Ubuntu'da nasıl oluyor bu iş mutlaka bilen biri olmalı :(

heartsmagic

Hangi sürümü, programı nereden edindin. Aldığın hata tam olarak neydi?
/usr içine kurmazsın ancak aradığı dosya/kütüphane her neyse onu sembolik bağ yaparsın bir ihtimal.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

CLINTEASTWOOD

Ubuntu 9.1 i kurdum.
Bazı otomatik güncellemerini yaptırttım.
Geant adlı simülasyon programının terminalden kurulumuna geçtim. Tüm kurulum örneklerine baktığımda OpenGL yes dendiğinde OpenGL found in /usr demiş. Bende ise not found diyor.OpenGL diye bir şey görmüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Aralık 2009 - 22:03:40

Vermiş olduğum linkte aşağıda OpenGL hakkında bir şeyler yazmış
http://lpsc.in2p3.fr/Physique-Medicale/index.php?option=com_content&view=article&id=63&Itemid=50
G4VIS_BUILD_OPENGLX_DRIVER

G4VIS_USE_OPENGLX

It is an interface to the de facto standard 3D graphics library,

OpenGL. It is well suited for real-time fast visualization

and prototyping. The X11 version of the OpenGL libraries is

required.

[n] y

---

** the path to the OpenGL and Mesa libraries :

---

OGLHOME/include

OGLHOME/lib

You have selected to use OpenGL driver.

bende y deyince yani yes deyince benzer şeyler çıkıyor ama hata veriyor. not found diyor. normalde found demesi lazım

heartsmagic

Bu OGLHOME dediği daha önce atanan bir değişken mi? Eğer değilse elle yolu göstermen gerekebilir.

CLINTEASTWOOD

yolu elle atabiliyorsunuz zaten de usr nin içinde bulamıyor. o yolu nerde bulacağız ? neresi yani önemli olan o

heartsmagic

Peki gerekli kütüphaneler kurulu mu sende? Gerçi doğrudan hangi paket gerekli şu an bilemiyorum. Biraz bakınmak gerekiyor.