mplayer kaffeine ve vlc sorunları !!!

Başlatan mez@r, 01 Aralık 2009 - 15:46:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mez@r

Merhaba Arkadaşlar

Ben acemi bir ubuntu kullanıcısıyım. Ben 2 tane ubuntu 9.10 kurdum. Birinde denemeler yapıyorum eğer sorun çıkmıyorsa diğeri üzerinde uyguluyorum.

Şimdi Ubuntu 9.10 ları kurduktan sonra dili güncelledim. Güncelleme yöneticisinin uyardığı güncellemeleride yükledim. Bilgisayarımı yeniden başlattım. Daha sonra ubuntu wiki'den yardım aldım ve

"http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Kurulum#Kurulumdan_Sonra_Yap.C4.B1lmas.C4.B1_Gerekenler" bu linkteki kurulumdan sonra yapılması gerekenler bölümündeki kodları hepsini uyguladım.

"sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring && sudo apt-get update" bu kodu uygularken Aşağıdaki hatayı aldım.

W: GPG hatası: http://packages.medibuntu.org karmic Release: İzleyen imzalar doğrulanamadı çünkü genel anahtar kullanılır değil:    
NO_PUBKEY 2EBC26B60C5A2783
E: /var/lib/dpkg/lock kilit alınamadı - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: (/var/lib/dpkg/) yönetim dizinini kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?

Hangi işlem wget ile indirdiğim şeyi kullanıyor bulamadım. Bilgisayarımı kapatıp tekrar açtım. Bu sefer yukarıda yazdığım komutta sorun çıkmadı.

Kurduğum ubuntulardan birinde ubuntu wikinin tavsiye ettiği gibi totem-mozilla eklentisini kaldırdım ve mplayer yükledim. (mozilla-eklentisinide yükledim)

Daha sonra ntfs dosyalama sistemi kurulu arşivden canon marka fotograf makinesi ile kaydedilmiş videoları (.AVI) mplayer çalarken mplayer şöyle bir hata verdi;

Mplayer videonun sesini oynatıyor fakat görüntü yok. Daha sonra Kaffeine'i kurdum. Kaffeine de aynı şekilde sesi oynattığı halde videoyu göstermiyor. Daha sonra vlc'yi kurdum. Vlc de ise görüntü var bu sefer ses yok. Ses yok olayı aslında şöyle. Bazen ses patlaması yaşatıyor ama tamamen bozuk gıcırtı sesler bazende yine aynı videoyu oynatırken ses hiç vermiyor.

ubuntu-restricted-extras dışında ubuntu wikiden bişey kurmadığım ubuntuda (başta iki tane ubuntu kurduğumu söylemiştim) ise bildiğiniz gibi totem ve totem-mozilla eklentisi var. Totem (film oynatıcı) bu videoları sorunsuz bir şekilde oynatıyor. Fakat ubuntu wiki totem-mozilla eklentisinin sorunlu olduğunu söylüyor

Ek olarak bu sefer komut satırından değilde synptics'ten gnome-mplayer buldum. Buda bahsettiğim videoları sorunsuz çalıştırıyor.

Bu mplayer kaffeine ve vlc nin sorunlarını nasıl çözebilirim ? yardımcı olursanız sevinirim.

heartsmagic

Mplayer'ı önce arayüz kullanmadan çalıştıralım ve duruma bakalım. Öncelikle AVI dosyası neredeyse o dizine git konsoldan:

cd /nerede/bu/video/dizini
Örnek:
cd /media/yedek/videolar
Ardından mplayer ile açmaya çalış:
mplayer falanca.AVI

Eğer kurmak sorun olmaz diyorsan smplayer kurup bir de onunla dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mez@r

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Aralık 2009 - 17:10:36
Mplayer'ı önce arayüz kullanmadan çalıştıralım ve duruma bakalım. Öncelikle AVI dosyası neredeyse o dizine git konsoldan:

cd /nerede/bu/video/dizini
Örnek:
cd /media/yedek/videolar
Ardından mplayer ile açmaya çalış:
mplayer falanca.AVI

Eğer kurmak sorun olmaz diyorsan smplayer kurup bir de onunla dene.

Hocam çok ilginç ya !!!

Komut satırından çalıştırınca mplayer videoyu düzgün oynatıyor.  Fakat normal grafik arayüzle kullanırken çalıştırınca sorun veriyor (sadece ses veriyor videoyu göstermiyor). Aynı şekilde vlc de komut satırından çalıştırmayı başardı fakat yine az bir miktar baştan ses sorunu oldu. Bir kaç saniye sonra sesde düzeldi.

vlc oynatırken komut satırında çıkanlar şu oldu :

Alıntı YapVLC media player 1.0.2 Goldeneye
[0x9b5b0e8] main interface error: no interface module matched "globalhotkeys,none"
[0x9b5b0e8] main interface error: no suitable interface module
[0x9aa5140] main libvlc error: interface "globalhotkeys,none" initialization failed
[0x9aa5140] main libvlc: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
[0x9f25938] pulse audio output: No. of Audio Channels: 1
QPainter::begin: Paint device returned engine == 0, type: 1

Kaffeine komut satırındanda aynı şekilde video yu göstermiyor.

Hocam smplayer sorunsuz oynatıyor. Yardımınız için teşekkür ederim :) Ben yinede bu mplayer kaffeine ve vlc deki sorunun neyden kaynaklandığını bilmek isterim :)

heartsmagic

Açıkçası hep söylemişimdir, mplayer çok sağlam bir oynatıcıdır fakat arayüzü sorunludur :) Bu nedenle senelerdir konsoldan kullanırım kendisi ufak bir betiğimle. Smplayer güzel bir program, arayüz sorununu kaldırıyor ortadan.

Fakat kaffeine ve vlc neden oynatmıyor inan bir fikrim yok. Video çıkışı(motoru) seçebiliyorsan bir dene bakalım onlarla tekrar. Bir de, tüm videolarda mı böyle yoksa belirli bir tanesinde mi?

Not: Fotoğraf makinesinde kayıt edilenlerde demişsin. Peki makineden gelmeyenlerle denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.