Karmic Koala Türkçe Dil Sorunu (çözüldü)

Başlatan ODİN, 28 Kasım 2009 - 15:48:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ODİN

ubuntu karmic koalayı germany serverlarından indirdim ve kurdum  türkçe dil ile ilgili tüm güncelleştirmeyi yaptım ama bir türlü türkçeye çevirmedim system-adimnistration sekmesi altında langue install seçeneğinde aşağıdaki ayarlamaları yapmama rağmen değişmiyor. ingilizceyi pasif türkçeyi aktif yapıyorum ama yine restart yaptıktan sonra dil yine ingilizce seçili kalıyor. ayrıca ubuntu çok garip davranıyor mesela synaptici açmmaya kalktığımda root şifremi istiyor açıyorum buraya kadar sorun yok ama şifreyi yazfıktan sonra hiç * bir şey açılmıyor hiç bir şey yokmuş gibi davranıyor ve hiç bir günecelleştirme paketi açılmıyor
yardımlarınızı bekliyorum.
teşekkürler

Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

Sherlock Holmes

GDM kısmının altında Dil seçeneği var oradan Türkçeyi seçiyormusunuz.?
[IMG]http://i46.tinypic.com/2wf5u81.png[/img]

ODİN

Alıntı yapılan: ğnome - 28 Kasım 2009 - 16:03:39
GDM kısmının altında Dil seçeneği var oradan Türkçeyi seçiyormusunuz.?
[IMG]http://i46.tinypic.com/2wf5u81.png[/img]

o yolu daha önce denedim  aynen senin dediğin şekilde ayarladım ikisinide türkçe olarak ama değişmiyor ve ubuntunun tamamında genel bir sorun var paket yöneticileri felan çalışmıyor sistem sık sık kilitleniyor açılış vista kadar uzun sürüyor ubuntu 9.10 tam bir yifasko galiba
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

Sherlock Holmes

Synaptic Paket Yöneticisinden
Düzen - Bozuk Paketleri Düzelt seçeneğini uygulayıp,
tekrardan bir güncellemeyi deneyiniz.

ODİN

Alıntı yapılan: ğnome - 28 Kasım 2009 - 16:27:52
Synaptic Paket Yöneticisinden
Düzen - Bozuk Paketleri Düzelt seçeneğini uygulayıp,
tekrardan bir güncellemeyi deneyiniz.

paket yöneticisini tıklayıp root şifremi yazdıktan sonra hiç bir şey açılmıyor ve bu sorun diğer servislerde de var

Sherlock Holmes

sudo apt-get install --fix-missing
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install -f

ODİN

Alıntı yapılan: ğnome - 28 Kasım 2009 - 16:38:44
sudo apt-get install -f

kodlardan ilkini terminale girdim ve doğal olarak terminal benden şifre istedi şifremi yazdı kabul etmedi onlarca kez denedim kabul etmedi siz şifremi yanlış girdiğimi düşüneceksiniz ama yanlış girmedim çünkü yanlış girsem  o şifre ile bu oturumu açamam ama şöyle bir şey geldi aklıma şifremde şifre sağlam olsun diye şu karakter var "£" acaba ubuntu bu karakteri mi tanımıyor

bir şey daha eklemek istiyorm şifremi değiştirmeyi denedim ama o da değişmedi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

sudo apt-get install -f

verdiğiniz kodları girdim root şifremi değiştirdim az önce değişmiyor demiştim  * tabi ki root şifresi 6 karakyer değil en az 8 karakyer olmalıydı
aşağıda kodların sonuçlarının ekran alıntısını veriyorum

beyler sorunu kendi kendime çözmüş olsamda yardımınız için teşekkürler sorun çözüldü
sorunun çözümüde şu -birilerinin işine yarayabilir-: root şifrenizde £ karakterini bulundurmayın çünkü sistem sizden bende olduğu gibi root şifresini yazdığınızda yanlış olarak kabul etmiyor doğru görüyor o karakterli şifre ile oturum açılıyor ve sistem günecllediğinizde root şifrenizi yazdığınızda onun yanlış olduğuna dair hiç bir uyarı vermiyor ama o güncelleştirme ya da değişikliğide yapmıyor aslında oldukça ilginç ve garip bir sorun bu, bu hata eminim ubuntuda güvenlikle ilgili sorunları da düşündürecektir

Sherlock Holmes

Aklıma ilk gelen, yeni bir kullanıcı hesabı eklemek olacaktı ancak yine şifre isteyecektır.  :'(
Recovery mode'da
root - Drop to root shell prompt
seçeneği ile oturumunuzu başlatıp,
sonrasında şifrenizi değiştirmeyi deneyiniz.
Veyahutta bu şekilde yeni bir kullanıcı eklemeye çalışınız.

ODİN

Alıntı yapılan: ğnome - 28 Kasım 2009 - 17:31:08
Aklıma ilk gelen, yeni bir kullanıcı hesabı eklemek olacaktı ancak yine şifre isteyecektır.  :'(
Recovery mode'da
root - Drop to root shell prompt
seçeneği ile oturumunuzu başlatıp,
sonrasında şifrenizi değiştirmeyi deneyiniz.
Veyahutta bu şekilde yeni bir kullanıcı eklemeye çalışınız.

yardımların için teşekkürler ama aşağıya yazdım sorunu çözdüm tüm sorun £ karakterinden kaynaklanıyor çünkü eski rootumun bir başında birde sonunda £ karakterden vardı ve güncelleştirmeleri açtığımda root şifremi yazdığımda doğru kabul ediyordu sistem ama hiçbir şey çalışmıyordu bu demekter ki ubuntu şifrenin tam olarak doğru ya da yanlış olduğunu ayırt edmiyordu £ karakteri yüzünden bu karakter ubunutda ebevyn denetimi olarak kullanılabiilir sanırım çünkü bu karakterin yer aldığı şifre ile açılan oturum da hiç bir değişiklik yapılamıyor ubunutda  :D

Sherlock Holmes

Şifre sorununuzun hallolmasına sevindim ayrıca.  :D
Sistem dili ile durumunuz nedir peki.?
Kaldığımız yerden devam etsek'mi.?  :-\
sudo apt-get install -f

ODİN

Alıntı yapılan: ğnome - 28 Kasım 2009 - 17:44:26
Sistem dili ile durumunuz nedir peki.?
Şifre sorununuzun hallolmasına sevindim ayrıca.  :D

sistem dili sorunuda kalmadı yönetici sekmesi altında dil detsğinden dili değiştirdim şu an sistem türkçe

Sherlock Holmes

Bir sorunun mutlu sona ulaşmasına,
bana'da mutlu kilitlemeler kalmış.    :P  :)