Edubuntu thin client güncelleme ?

Başlatan gunay121, 25 Kasım 2009 - 23:08:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gunay121

Merhaba,

Okulumuz da Edubuntu thin client sistemi bulunmaktadır. Firefox ile sitelerde ses çıkmıyordu. Bu sorunu sunucuda çözdüm ancak thin clientleri güncellemem gerekir ki sunucunun özelliklerini alsın bu güncellemeyi nasıl yapabilirim?

Teşekkürler iyi çalışmalar.

garafatma

Sistem hakkında biraz bigli alabilirmiyiz? Yani nasıl çalışır sistem, kullanıcılar sunucudan herhangi bir kural alıyormu almıyormu?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

zeitgeist

@gunay121, lütfen aynı sorunu anlatan birden fazla başlık açmamaya özen gösterelim. Diğer başlığı siliyorum, meseleyi bu başlıkta konuşmaya devam edelim.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

gunay121

Başka konu açtığımı zannetmiyorum. Başkası üyeliğimle açmışsa bilemem kusura bakmayın.

Soruna gelince thin clientlerin harddiski yoktur. Aldığımız firma ayarlamaları yaptı ve sunucudan dhcp sistemi ile açılan kullanıcılar üzerinden çalışmaktadır. Yani izin verildiği sürece istemciler sunucunun özelliklerinde çalışır. Yaklaşık 1 sene önce sunucu da ses çıkmıyordu onu halletdim ve halletdikten sonra thin client kullanıcılarını bir kod aracılığı ile güncellediğimde onlarda da ses gelmişti. Sunucu da firefox doğal olarakda thin clientlerde de firefox var ve firefox da sitelerde ses çıkmıyordu. Araştırarak sunucu da bunuda halletdim. Ancak şimdi thin clientleri yani kullanıcıları güncelleme komutunu kaybettiğim için güncelleyemiyordum bu yüzden thin clientler sunucu özelliklerini algılayamıyor.

Teşekkürler,
İyi çalışmalar.

heartsmagic

http://doc.ubuntu.com/edubuntu/edubuntu/handbook/C/ltsp-updates.html
belgesindeki "Updating your LTSP chroot" bölümü olabilir mi?

Düzeltme: Gerçi orada da "server" ibaresi geçiyor. İçimden bir ses http://www.edubuntu.org sitesinde bir yerlerde bu anlatımın olabileceği :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gunay121

@herartsmagic cevabınız için teşekkürler ancak site de bulamadım. Sorunum dhcp sistemi ile çalışan thin client makinalarına ait kullanıcılar var ve bu kullanıcıları güncelleme. Çünkü ana makinanın özelliklerini alması gerekiyor.

heartsmagic

Aslında dün gece kabaca ben de bakıp bulamamıştım. Etrafta da fazlaca bir bilgi yok buranın haricinde. Kısacası sen istemcilerden yapacağın bir işlemle sunucudaki güncellemeleri almak istiyorsun doğru mudur?

Sen genel forumda da sormuşsun soruyu ancak cevap gelmemiş. Bence fazla "bump" etme, "abuse" yersin sonra :)
Sorun acil aslında anlayabiliyorum durumu, fakat bilen yok gibi etrafta ne hikmetse. Düşününce gayet doğal bir istek bu.

Eğer hiçbir yerden netice elde edemezsen ya e-posta listesine üye olup sor ya da IRC kanallarına bir damla.

garafatma

Alıntı yapılan: gunay121 - 02 Aralık 2009 - 19:00:32
Başka konu açtığımı zannetmiyorum. Başkası üyeliğimle açmışsa bilemem kusura bakmayın.

Soruna gelince thin clientlerin harddiski yoktur. Aldığımız firma ayarlamaları yaptı ve sunucudan dhcp sistemi ile açılan kullanıcılar üzerinden çalışmaktadır. Yani izin verildiği sürece istemciler sunucunun özelliklerinde çalışır. Yaklaşık 1 sene önce sunucu da ses çıkmıyordu onu halletdim ve halletdikten sonra thin client kullanıcılarını bir kod aracılığı ile güncellediğimde onlarda da ses gelmişti. Sunucu da firefox doğal olarakda thin clientlerde de firefox var ve firefox da sitelerde ses çıkmıyordu. Araştırarak sunucu da bunuda halletdim. Ancak şimdi thin clientleri yani kullanıcıları güncelleme komutunu kaybettiğim için güncelleyemiyordum bu yüzden thin clientler sunucu özelliklerini algılayamıyor.

Teşekkürler,
İyi çalışmalar.

Yani bunun için bir betik var öylemi? firmanın yazmış olduğu bir betik olabilir mi kullanıcıların ana makineden güncellenmesini sağlayan?

gunay121

bilmiyorum ancak thin clientler için yani kullanıcılar için bir güncelleme komutu yok mu? Vardı bende ancak kaybettim.

garafatma

Firmayla bağlantıya geçmek gerekebilir. Thin Clientler için özel bir komut olacağını sanmıyorum. Ama yanılıyor olabilirim.

gunay121

Özel bir komut olacağını bende sanmam. Ancak kullanıcıları güncelleme gibi bir komut yokmu? yani herhangi bir kullanıcı güncelleme komutu.

heartsmagic

Alıntı yapılan: gunay121 - 06 Aralık 2009 - 18:40:49
Özel bir komut olacağını bende sanmam. Ancak kullanıcıları güncelleme gibi bir komut yokmu? yani herhangi bir kullanıcı güncelleme komutu.

Ubuntu altında soruyorsan hayır. Gerçi sorduğun şey biraz muallakta kalıyor, nesi güncellenecek kullanıcının? Senin sorunun cidden Edubuntu'ya özel. Benim tavsiyemi yapabildin mi? Eposta listesi veya IRC kanalı.

garafatma

Ben hala şirketin bir betik yazdığını düşünüyorum. @heartsmagic'in fikride çok güzel.

ubuntucuyum

Selam yeni gördüm belki işine yarayabilir.
ltsp-update-kernels
ltsp-update-image
ltsp-update-sshkeys

gibi komutlar sanırım güncellemeyi sağlıyor.