playonlinux wine ve ubuntuda sanal cd yapmak

Başlatan omerismail, 24 Kasım 2009 - 12:35:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omerismail

gerçi hepsi ayrı birer konu olabilirdi ama hepsi birbirine bağlantılı olduğunu zannettiğimden böyle başlık attım.
playonlinux kurdum zaten kendisi wine da ekledi kurdu.
forumda playonlinux olarak aradım. detaylı bir açıklama göremedim.
mesela oyun yüklemek veya uygulama yüklemek istiyorum. sanırım ekteki resimden anladığıma göre benden sanal cd istiyor.
sorularım:
birkaç tane sanal cd nasıl yaparım.?
playonlinux detaylı açıklaması varmı? içindeki uygulamalar nasıl kurulur? mesela directx9
virtualbox içine xp kurduğumda nasıl ubuntu ile ilişkilendirebilirim.?
sanırım benim gibi acemi birisine iyi bir kaynak olurdu.
ve en önemlisi xp ye olan bağımlılıklarımız iyiden iyiye azalırdı.
şimdiden teşekkürler ederim.
selamlar

Onoktake

PlayonLinux aslında bir yazılım kurma yardımcısı. Bu yüzden normal bir şekilde sizden oyunun CD'sini (varsa ISOsunu) istiyor. Daemon tools tarzı bir programa ihtiyacın yok aslında. Forumda iso dosyalarını mount etmek gibi bir başlık var sanırım. Arama kutucuğundan arattır istersen bir.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

xwes

iso dosyalarini CD gibi gostermek için gmountiso ya da gisomount'u kullanabilirsin. Depoda varlar.

omerismail

iso dosyalarını mount etmek için furiusisomount ve mountmanager programlarını kullanıyorum. istediğim virtual clone drive gibi ubuntuda da hazır sanal cd yapabilmek.

Onoktake

Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

omerismail

hayır onları zaten alıyorum. benim sorduğum xp de yaptığım virtual clone drive programı ile sanal dvd-cd oluşturabilmek. xp de bu programla 8 adete kadar hazır cd-dvd oluşturabiliyorum ve istediğimi ona mount ediyorum. belki linuxta cdrom1-2-3-4 gibi olabilir. bunları ubuntuda furius iso mount ile ve mountermanager ile zaten mount ediyorum. yaparken furius iso mount u açıyorum. sonra iso dosyasının yolunu gösterip mount ettiğimde masa üstüne mount ediyor. yada mountmanager programı ile iso dosyası üzerine gelip sağ tıklama ile masa üstüne mount veya iso dosyası içeriğine girebiliyorum. sorduğum ise iso dosyasına gelip sağ tıklama ile sen bu cd-dvd rom açıl diğerine sen buraya açıl diğer bir oyuna sen şuna mount ol diyebilirmiyim.
selamlar

xwes

/media klasorunde istediginiz kadar cdrom2, cdrom2... şeklinde klasor oluşturup buralara isolari mount edebilirsiniz. Siniri da yok.