ubuntu açılış ve kapanış sorunu

Başlatan icedheart, 23 Kasım 2009 - 11:57:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

icedheart

Arkadaşlar ubuntu 9.10 sürümünü temiz kurulumla gerçekleştirdikten sonra bilgisayarı siyah ekrana girerek startx komutuyla açabiliyorum başka türlü açılmıyor. Kapatırken de Bilgisayarın kapatma tuşuna uzun basarak kapatabiliyorum sudo shutdown now veya halt komutları dahi bilgisayarı kapatmıyor format atmadan veya 9.04 versiyona dünmeden bu sorunu çözmemiz mümkün mü acaba çünkü eski versiyonlarda bu sorunlar yoktu.
edit: halt komutuyla kapatabiliyorum :D yalnız cafede genel kullanım için ayarladığım bir bilgisayar ben olmaığım zaman açıp kapatmayı normal kullanıcıların da yapması gerekiyor.

heartsmagic

Anlattığın durum normal değil. GDM neden çalışmıyor? startx değil de gdm ile dene açmayı kullanıcı girişini.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

celebron

Bendede benzer bir kapanış sorunu var. Ama benimki bazen kapanıyor bazen kapanmıyor.(Kafasına göre yani) Kapanış sorunuyla ilgili bir bug kaydı açmıştım ama pek ilgi görmedi geliştiricilerden.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/475410
Bilgisayarlar sanılanın aksine çok aptaldır. Ama bir  iyi yanı vardır. Oda kendilerine söylenileni aynen yaparlar.

erolg

Sanrım İcedheart ile aynı problemi yaşıyoruz. Grub bölümünde Ubuntu'yu seçtikten sonra bir kaç saniyeliğini logo geliyor ve kayboluyor. Ardından sol üst köşede bir imleç ile konsol açılıyor.(Edit: Konsol değilmiş. Sadece bir imleç var, herhangi birşey yazma imkanı yok.) Masaüstüne ulaşılamıyor. Komutları bilmediğimden açamıyorum Ubuntu'yu, çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Edit: Şimdi "startx" konumutunu denedim, açılmadı. Verdiği raporun son iki satırı şöyle :

Xinit: Connection refused (errno : 111): Unable to connect to X server
Xinit: No such process (errno 3): Server error

zeitgeist

Grub ekranında recovery moddan root shell ile açıp

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

komutunu vermeyi deneyebilirsin. Eğer bir hata döndürürse buraya geçmen faydalı olabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

icedheart

arkadaşlar ubuntuyu yeniden kurdum sorun hala devam etmekte.9.04 versiyonunda firefox kasması dışında sorun yaşamıyordum. Merak ettiğim kurduğum 9.10 mantık olarak 9.04'ten daha gelişmiş olması gerekmez mi? pcdeki sorun tam olarak açılış sırasında ekranın hiçbir biçimde yanıt vermemesi. Grubtan sonra siyah bir ekran, belirip kaybolan imleç de yok hani. Pc arada bir kafasına göre açılabiliyor da. Açılmayınca recovery moddan konsola düşüyorum oradan startx ile girişi gerçekleştiriyorum. Linuxl yeni tanışan cafe çalışanları xp daha iyi değil mi düğmesine basınca açılıyor diye dalga geçiyorlar

zeitgeist

Yeniden kurulum yaptığın halde aynı sorunu yaşıyorsan donanımlardan birisiyle ilgili bir uymsuzluk olabilir.

Yükleme esnasında herhangi bir hata yoktu değil mi?

Ekran kartın nedir? Ekran kartı sürücülerini sağlıklı bir şekilde yüklediğine emin misin?

Bilgisayara takılı usb aygıtları çıkarıp çalıştırmyı denemiş miydin?

icedheart

Zeitgeist, yükleme esnasında herhangi bir hata yok. Ekran kartı 128mb paylaşımlı ati x300 compiz sistemi kasmadan gayet güzel çalışıyor. Usb mause var sürekli takılı, yarın iş yerinde onu çıkarıp denerim.

erolg

@Zeitgeist verdiğin kodları belitrrtiğin şekilde yazdım. Fakat hiçbir tepki vermedi. Dha sonra tekrar startx komutunu denedim ve sonuç olarak aynı çıktıyı aldım.

heartsmagic

@erolg, senin grafik kartın nedir?
@icedheart, sabit ATI başlığındaki mesa sürücülerine geçiş komutlarını denemen mümkün mü?

Ayrıca 9.10 meselesine cevap vereyim kendimce. Elbette daha gelişmiş olması gerekiyor 9.10'un. Benim nazarımda böyle örneğin. Ancak ne yazık ki herkeste sıfır hatayla çalışıyor diyemiyoruz. 9.04 mesela senin için gayet güzelmiş, bir başkası içinse sorunluydu. Bu durumda ya sorunu tespit edip çözeceğiz, ardından hata bildirimi yapacağız ya da hiç çözülemeyen sorunlara sahip şanssız kesim içinde yer alacağız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erolg

5 yıllık bir bilgisayar kullanıyorum, eski bir NVIDIA GeForce2 MX/MX 400 var.

zeitgeist

@erolg,

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Kasım 2009 - 02:14:58
Ubuntu'yu açtığın grub ekranında kernel satırının üzerindeyken e'ye bas ve kernel satırına gel, tekrar e'ye bas ve kernel satırının en sonundaki quiet kısmını sil, b ile sistemi aç. En azından nerede takıldığını görürsün.

Bu önerinin faydası olabilir. Bu seçenekler sayesinde bir şekilde konsola düşebilirsen de

startx

komutunu verebilirsin, yine olmazsa ve eğer kosola düşebilirsen,

sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

koduyla xserver-xorg u tekrar yapılandırabilirsin.