[Arşiv][Çözüldü] HDD'yi Başlangıçta Mount etme

Başlatan DeFacto, 26 Mayıs 2008 - 20:08:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

İyi akşamlar. Harici olarak yüklediğim hard diskimi ubuntu başlangıcında otomatik olarak nasıl yükleyebilirm ? Yani açıldığı zaman direk masaüstünde 80.0004 gb lık ortam diye nasıl yazmasını sağlayabilirm ?

Saygılar . .

DeFacto

Sorunumu tam anlamıyla çözmese de bir noktaya vardım. Panele ekle menüsünden disk bağlayıcıyı ekledim. Her açılışta oradan tıklayarak bağlıyorum. Eğer gerçekten başka bir yol yoksa bununla da yetinebilirim. :D

heartsmagic

Elle fstab dosyasına eklersen sorun hallolur sanıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Forumda usb ve NTFS dosya sistemine sahip diskler için /etc/fstab dosyasının düzenlenmesini gösteren başlıklar mevcut. Bir bakın derim.

DeFacto

Yardımlarınız için teşekkürler. media'dan değil de direk / dizinine bağlarsam bir çakışma söz konusu olur mu ? Bir de satırı satırına uygun mu olması lazım o fstabdaki dizelerin ?

Saygılar . .

ufuk_k

Direk kök dizinine bağlamanız doğru olmaz. Zaten bunun için yaratılmış dizinler var. media ve mnt dizinleri. Bu dizinler altında bağlayacağınız disk için bir dizin yaratın. Mesela:

sudo mkdir /mnt/Ufuk ile /mnt dizini altında bir dizin oluşturduk. Daha sonra fstabda bağlarken bağlama yeri olarak bu dizini gösteririz. media altında olması şart değil, media artık Hardy'de otomatik olarak bağlanan diskler, cdromları içerdiği için, bence karışıklık olmaması için /mnt altına bağlamak daha iyi. Ama siz bilirsiniz.

heartsmagic

Satırı satırı uygun derken?

Ufuk_k anlatmış aslında ancak senin sorduğun /bir_disk gibi bir bağlama ise o da olur ancak /media veya /mnt altı daha idealdir bu iş için. Zorunluluk yok ama bu aklında bulunsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

Ufuk arkadaşımızın anlatımına uygun olarak yaptım , halloldu. Herkese fikirleri ve yardımları teşekkürler. Çözüldü yazıyorum siz gerekeni yaparsınız ;)

Saygılar . .