9.10 Karmic Koala ile yaşadığım sorunlar.

Başlatan thedeparted, 21 Kasım 2009 - 14:26:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thedeparted

Selamlar arkadaşlar, Karmic Koala ilk çıktığında kurmuş ancak aşağıda da bahsedeceğim sorunlar nedeniyle tekrar 9.04'e geçmiştim. Ancak 9.04'te de 9.10'un performansını bulamayınca tekrardan 9.10'a bugün itibariyle geçmiş bulunuyorum.

Sorunların Şunlar;

1 - Masasüstü Simgeleri Değiştiremiyorum: Bu da benim için çok can sıkıcı bir durum, daha önce simgelerimi internetten indirdiğim .png uzantılı icon paketleri ile değiştiriyordum. Simdi ise değiştiriyorum ancak simgede hiçbir değişiklik olmuyor.

2 - [ÇÖZÜLDÜ] Ses Sorunu: Arkadaşlar bilgisayardan bir ses geleceği zaman öncelikle bir "pat" lama sesi geliyor. Bu ses hoperlör sesi yüksekken hem çok rahatsız edici hem de hoperlöre zarar verebilecek nitelikte.

ÇÖZÜM: BURADA

3 - [ÇÖZÜLDÜ] Facebook Videolarında Kontrol Panelini Kullanamıyorum: Evet arkadaşlar sadece Facebook videolarında bu sorun mevcut. Kontrol panelindeki ses ayarını, tam ekran yapmayı vs kullanamıyorum, üzerlerine tıkladığımda tepki vermiyorlar.

ÇÖZÜM: BURADAKİ kurulumu yapıp ardından şu komutu veriyoruz;

sudo apt-get remove mozilla-plugin-gnash swfdec-mozilla flashplugin-nonfree flashplugin-installer

Yorum ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
SİSTEM:

Emektar Dizüstü: Intel Pentium M (1.6 GHz) - 1 GB Ram - Intel 855GM
Ubuntu 10.10: Maverick Meerkat - i386

bytan

Her bir sorun için ayrı başlığı tercih etmekle birlikte;

1- Ses ile ilgili çıktılarına bağlı olarak Alsa Derlemesi başlığını takip ettin mi?

2- Simgelerini nasıl değiştirmeyi deniyorsun? Yeni simge teması kurarak mı?

3- Fackebook tecrübesizliğimden dolayı yorum yok. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

thedeparted

Alıntı yapılan: bytan - 21 Kasım 2009 - 16:13:41
Her bir sorun için ayrı başlığı tercih etmekle birlikte;

1- Ses ile ilgili çıktılarına bağlı olarak Alsa Derlemesi başlığını takip ettin mi?

Alsa derlemesi başlığını takip etmedim, işin aslı "Alsa Derlemesi"nin ne olduğu konusunda en ufak bir fikrim yok.  :)

2- Simgelerini nasıl değiştirmeyi deniyorsun? Yeni simge teması kurarak mı?

Masaüstümdeki simgeye sağ tıklayıp, "Özellikler"i seçiyorum. Açılan pencerede "Temel" sekmesi altında sol üst köşede zaten kısayolun simgesi görünüyor, onun üzerine tıkladığımda ise simge dosyasının yerini göstermemi istiyor, ben de .png dosyası halindeki icon paketimin klasöründen o simgeye uygun (örneğin belgeler simgesini değiştirmek istersem, icon paketimdeki documents.png resmini seçiyorum) "icon"u seçiyorum ve tamam diyorum. 9.04'te bu şekilde icon değiştiriyordum ama bunda hiçbir tepki alamıyorum.

3- Fackebook tecrübesizliğimden dolayı yorum yok. :)

Yorumları bekliyoruz o zaman...
SİSTEM:

ironic

alsa derlemesi için ses kartları bölümünde sabit başlık mevcut.

Masaüstüne simge atmayı sevmediğim için kullanmıyorum. Az önce menülerden eklediğim bir programla denedim .. sorun çıkarmadan değiştirdi.

Facebook konusunda bir yorumsuzlukta benden  :)

gio

Alıntı yapılan: thedeparted - 21 Kasım 2009 - 14:26:261 - Ses Sorunu: Arkadaşlar bilgisayardan bir ses geleceği zaman öncelikle bir "pat" lama sesi geliyor. Bu ses hoperlör sesi yüksekken hem çok rahatsız edici hem de hoperlöre zarar verebilecek nitelikte.

ALSA derlemesi öncesi isterseniz aşağıdaki başlığa bir göz atın. Belki sorununuzu çözebilir.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13441.0

btermeli

Facebookktaki sorun chromium kullandığın zaman mı oluyor? Firefoxta hic karşılaşmadım ama zaman zaman chromiumda aynı sorun bende de oluyor.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

thedeparted

Alıntı yapılan: btermeli - 21 Kasım 2009 - 17:25:02
Facebookktaki sorun chromium kullandığın zaman mı oluyor? Firefoxta hic karşılaşmadım ama zaman zaman chromiumda aynı sorun bende de oluyor.

Firefox kullanıyorum, hatta belli bir süre sonra video yu hiç açamıyorum, düz açık gri renk alıyor videonun olduğu bölüm...
SİSTEM:

ironic

swfdec sorununa benziyor. Şu başlıkta anlatılanları uyguladın mı?

thedeparted

Alıntı yapılan: ironic - 21 Kasım 2009 - 18:04:53
swfdec sorununa benziyor. Şu başlıkta anlatılanları uyguladın mı?

aynen yaptım ancak sorun devam ediyor...

Alıntı yapılan: gio - 21 Kasım 2009 - 17:12:43

ALSA derlemesi öncesi isterseniz aşağıdaki başlığa bir göz atın. Belki sorununuzu çözebilir.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13441.0

Sorunu çözdü bu başlık, çok teşekkür ederim...
SİSTEM:

kerimagil

Adobe  flash player  yerine diğer benzerleri yüklenmiş gibi duruyor, swf player gibi...

Adobe flash player tekrar yüklenmeli (veya tümü...  ubuntu restricted extras ve w32/6f4 dvd codecs) ve firefox>düzen>seçenekler>uygulamalar> swf olan yerler değiştirilmeli

Bir başka öneri; ultamatix 1.8.8 programı (http://ultamatix.com/#download) yüklenip codecs and plugins başlığındaki iki seçenek yüklenirse multimedya programlarını dizayn etmiş olur.. Ayrıca güzel program önerileri var...

thedeparted

Tüm sorunları çözdüm ancak, Simgeleri hala değiştiremiyorum. Bu da benim için oldukça önemli yine. Yardımlarınızı bekliyorum...
SİSTEM:

kerimagil

simge değiştirememe görünüm tercihleri tema dan mı değişmiyor?
Anında değişmesede açıp kapatınca mutlak değişmeli yoksa sistem dosyalarında hata var demektir.
Ubuntudan bunu beklemem, yanlışlıkla zarar verilmiş olabilir.

Eğer düzelmiyorsa benim şahsi düşüncem tekrar yükle ubuntuyu derim
ultimate edition 2.4 indirip yükleyebilirsin...

ebubekirs

Yeni bir tema yüklediğinizde, -simgeleri farklı olan bir tema- simgeler yine değişmiyor mu?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: thedeparted - 21 Kasım 2009 - 22:30:51
Tüm sorunları çözdüm ancak, Simgeleri hala değiştiremiyorum. Bu da benim için oldukça önemli yine. Yardımlarınızı bekliyorum...

Sistem simgelerin değişimi ile ilgili,
benim bildiğim 3 farklı yöntem var.
En basiti indirdiğiniz arşiv'i tutup,
Görünüm tercihleri Tema sekmesine sürükleyip bırakmanız.
Siz hangi yolu izlediniz'de olmadı.?

thedeparted

Alıntı yapılan: kerimagil - 21 Kasım 2009 - 22:43:30
simge değiştirememe görünüm tercihleri tema dan mı değişmiyor?
Anında değişmesede açıp kapatınca mutlak değişmeli yoksa sistem dosyalarında hata var demektir.
Ubuntudan bunu beklemem, yanlışlıkla zarar verilmiş olabilir.

Eğer düzelmiyorsa benim şahsi düşüncem tekrar yükle ubuntuyu derim
ultimate edition 2.4 indirip yükleyebilirsin...

Simge değiştirmek için masaüstümdeki örneğin Belgeler simgesine sağ tıklayıp, "Özellikler"i seçiyorum. Açılan pencerede "Temel" sekmesi altında sol üst köşede zaten kısayolun simgesi görünüyor, onun üzerine tıkladığımda ise simge dosyasının yerini göstermemi istiyor, ben de .png dosyası halindeki icon paketimin klasöründen o simgeye uygun (örneğin belgeler simgesini değiştirmek istersem, icon paketimdeki documents.png resmini seçiyorum) "icon"u seçiyorum ve tamam diyorum. 9.04'te bu şekilde icon değiştiriyordum ama bunda hiçbir tepki alamıyorum.
Yani bu şekilde masaüstümdeki kısayollara teker teker simge seçerek, hoş görünmesini sağlıyordum.

Alıntı yapılan: ebubekirs - 21 Kasım 2009 - 23:12:52
Yeni bir tema yüklediğinizde, -simgeleri farklı olan bir tema- simgeler yine değişmiyor mu?

Tema yüklediğimde sorun yok, simgeler değişiyor ancak söylediğim gibi tek tek icon paketlerindeki .png uzantılı simgeleri seçtiğimde simgeler değişmiyor...

Alıntı yapılan: ğnome - 22 Kasım 2009 - 00:43:31

Sistem simgelerin değişimi ile ilgili,
benim bildiğim 3 farklı yöntem var.
En basiti indirdiğiniz arşiv'i tutup,
Görünüm tercihleri Tema sekmesine sürükleyip bırakmanız.
Siz hangi yolu izlediniz'de olmadı.?

üstte de söylediğim gibi, ben elimdeki .png uzantılı "icon"ları, teker teker masaüstümdeki kısayollara göstererek simgesini değiştirmeye çalışıyorum. Yoksa arşiv tarzında indirdiğim paketleri yüklemede bir sorunum yok...

Simge değiştirmede uyguladığım yöntem şu şekildedir.

SİSTEM:

thedeparted

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 22 Kasım 2009 - 01:21:00
Bende Karmic kullanıyorum dediğin gibi yaptım bende oluyor.  :-\

Çok ilginçtir ki, Amblem bile seçiyorum, amblemin yanındaki kutu işaretleniyor ama amblem bile görünmüyor. 9.04'de hiçbir sıkıntı çıkmadan yapıyordum...
SİSTEM:

heartsmagic

Alıntı yapılan: thedeparted - 22 Kasım 2009 - 01:23:05
Alıntı yapılan: BayboraKaan - 22 Kasım 2009 - 01:21:00
Bende Karmic kullanıyorum dediğin gibi yaptım bende oluyor.  :-\

Çok ilginçtir ki, Amblem bile seçiyorum, amblemin yanındaki kutu işaretleniyor ama amblem bile görünmüyor. 9.04'de hiçbir sıkıntı çıkmadan yapıyordum...

Bu yapmaya çalıştığın dizinler bağ konulmuş dizinler mi? :) Gördüğüm kadarıyla evet. Bağ konulmuş dizinler için bazı sorunlar mevcuttu, demek bir yenisi daha eklendi. Ben bir hata kaydı açmıştım:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/nautilus/+bug/454349

Bu böcek kaydıyla senin sorunun aynı değil ancak ilintili bence. Oraya güzel bir yorum yapabilirsin. Eğer İngilizce sorun olacaksa durumu ben anlatabilirim.

Not: Senin sorunun derken bu başlıkta ilk bahsettiğin sorunun demek istedim. Son söylediğin, yani benim alıntı yaptığım sorun zaten benim açtığım hata kaydı ile aynı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

thedeparted

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Kasım 2009 - 01:48:59

Bu yapmaya çalıştığın dizinler bağ konulmuş dizinler mi? :) Gördüğüm kadarıyla evet.

Aynen söylediğiniz gibi, şimdi Bilgisayar simgesini değiştirmeye kalktığımda hiçbir sorun olmadan simge değişti. Tespit için kocaman bir bravo... :)

Hatayı bildirmek için üyelik gerekiyor sanırım, en kısa zamanda bildireyim ben de hatamı. :) Katkımız olsun.

Peki şu an için "bağ konulmuş dizinler" için bir çözüm yok mu acaba?..
SİSTEM:

heartsmagic

O hata kaydı sonuçlanıp, sorun çözülene kadar yok ne yazık ki :) Zaten fark ettiysen aynı hata kaydını Gnome tarafına da açtım:
https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=598819

Senin yapacağın en güzel şey bu iki hata kaydına bir cevap yazarak durumunu anlatmak olacaktır. Diğer türlü yeni bir kayıt açılırsa muhtemelen bu hata kaydına bağlanır.

Sherlock Holmes

Resimde belirtiğim yerde'de simge görünümü olması gerekir ama yok.
[IMG]http://i45.tinypic.com/191mpv.png[/img]
Boyutlara bakılırsa baya büyük simgeler bunlar,
çözünürlükleri nedir.?
Farklı simgeler ile deneyiniz birde.
[IMG]http://i46.tinypic.com/259fkmw.png[/img]

kerimagil

Bu bende değişiyor... Eğer çok kişide değişiyorsa 9.10 da mesele yok demektir.
Sistem dosyalarında problem olabilir...

heartsmagic

Alıntı yapılan: kerimagil - 22 Kasım 2009 - 10:47:23
Bu bende değişiyor... Eğer çok kişide değişiyorsa 9.10 da mesele yok demektir.
Sistem dosyalarında problem olabilir...

Değişiyor dediğin normal dizinler mi, bağ yapılan dizinler mi?

kerimagil

Ben şimdi tüm gördüğüm simgeleri değiştirmeyi denedim ve değişti. Yani masaüstündeki simgeleri, ve harddiski temsil eden bilgisayar dosyasında tüm simgeleri denedim oldu. Bağ yapılan derken windowsta olduğu gibi masaüstüne kısayol yap gibi bir komutla mı oluyor ? Bağ yapılan dizinlerden kasıt daha farklı birşey mi ve bunda mı olmuyor ? Çok fazla bilmiyorum linux yeni keşfeden meraklılardanım.

thedeparted

Alıntı yapılan: ğnome - 22 Kasım 2009 - 03:47:25
Boyutlara bakılırsa baya büyük simgeler bunlar,
çözünürlükleri nedir.?
Farklı simgeler ile deneyiniz birde.

3 KB'lık .png dosyalarını da denedim ancak olmadı.

Bu durum "Bağ Yapılan  Dizinler" için geçerli, normal dizinlerde istediğim simge dosyasını koyabiliyorum.

Bağ Yapılan Dizin kısayol gibi birşey, ben herhangi bir dizine sağ tıklayarak "Bağlantı Oluştur" seçeneğiyle yapıyorum mesela. Bu sayede NTFS diskimde Windows'a ait Belgeler, Resimler, Müzikler vs. klasörüne bağlantı oluşturuyorum ve böylece iki işletim sisteminde de dosyalarımı güncel tutabiliyorum...
SİSTEM:

kerimagil

Yaptığım denemeler sonucu... bağlantı oluşturduğum simgeler eğer başka bir harddiske ait dosyalar ise değişmiyor...
Eğer reboot yapılırsa değişiyor, fakat o diske bağlanmadığı için değişiyor. Diski bağlarsanız eski haline geliyor.. Yani değişmemiş oluyor.
Ubuntu nun dosyaları için bağlantı yapılırsa değişiyor...

Dosyalarla çok uğraştım ve ubuntu yu uçurdum... Böyle böyle olacak demek ki..
Tekrar kurdum...