Dosya Sistemleri ve Parçalanma

Başlatan ScaryMan, 21 Kasım 2009 - 01:10:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Ubuntu'nun en güzel yanı ext3-ext4 gibi parçalanma saçmalığına maruz kalmaması. Bilindiği gibi Windows dosya sistemleri fazlasıyla parçalanmaya maruz kalabiliyor ve sistemde yavaşlamalar v.b. sorunlara yol açabiliyor. Şimdi sormak istediğim bir şey var.

Bir kısmımız Ubuntu yanında Windows sistemler de kullanıyoruz. Ben Ubuntu altındayken NTFS/FAT ve/veya ext bölümünler içinde veya arasında dosya/klasör silme/taşıma/kopyalama işlemi yaparsam bu dosyalar yine de parçalanmaya uğrar mı NTFS/FAT altında?

matrax_41

Teknik olarak bilgim yok ama mantık olarak uğrar diye düşünüyorum.Çünkü fat32 ve ntfs dosya sistemlerinin böyle bir yeteneği yok.

ironic

Mantıken parçalanması gerek  çünkü ntfs bölüme o dosya sisteminin kuralları ile yazması gerek.

ScaryMan

Ama mesela NTFS altındaki bir .txt dosyasını düzenleyip kaydedersek onu .txt~ olarak kaydediyor ayrıca. Yani kendi NTFS'deki dosya hala duruyor aynen ama yanına kendi düzenlediğini koyuyor?

ironic

yedek alma işi dosya sisteminden ziyade kullandığın metin düzenleyicinin özelliği .. Ör: Gedit.

Konu hakkında ben de bir tahmin yaptım.. Ayrıntılı bir araştırmak gerek.  :)