virtualbox da yazıcı bağlama

Başlatan kmrngns, 20 Kasım 2009 - 23:51:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kmrngns

virtualbox kapalı sürüme xp kurdum. flash bellekleri tanıyor bi sorun yok. ama usb yazıcıyı görmüyor. usb ve usb2 denetleyicisi etkin, aygıttan filtre ekle dediğimde hem flashh disk hemde usb yazıcıyı görüyor ve işaretli ama iş kuruluma gelince tanımıyo. ne cd den kurulumda nede yazıcı ekle den olmuyo. karmicde de yazıcı uyum problemi yaşadım orda da yazıcıyı kullanamıyorum. kaldım ortada. Allah rızası için birisi bi el atsa.

syagdiran

Benim de bu bilgiye ihtiyacım var.

siberoloji

1. Ana makina işletim sistemi nedir? (Host Machine)
2. Yazıcı ana makinaya yüklü ve çalışıyor mu?
3. Yazıcı USB cihaz mı?
4. Ana makina terminalde groups komutu verdiğinizde vboxusers grubuna üyeliğiniz var mı?
5. Vbox Eklentileri (Extensions Pack) yüklü mü?
6. Vbox Eklentileri haricinde Misafir İşletim sistemi içerisine VBOX Misafir Eklentileri yüklü mü?
7. Misafir İşletim Sistemi nedir?
8. Ana Makinada, yazıcı yüklü ise bu yazıcının ayarlarından paylaşım ayarını açtınız mı?
9. Sanal makinaya cihazı iki farklı seçenekle tanıtma imkanınız var.
9.a : USB cihazı olarak. (Ana makinada da yüklü ve çalışıyor olması gerekir)
9.b : Misafir işletim sistemi ağ (network) ayarını Bridge moduna alıp ağdan yazıcıyı bulup tanıtarak. (Ana makinada da yüklü, çalışıyor ve paylaşımın açık olması gerekir)

Tüm bunlar için Misafir İşletim Sisteminde Misafir eklentilerinin kurulu olması gerekir (Dikkat:Guest Editions ile Extension Pack farklı şeyler)

syagdiran

1- Ana Makina Ubuntu 14.04
2- Yazıcı ana makinede yüklü fakat ilk yazdırmadan sonra 2. yazdırma işleminde yazıcıyı kapatıp açınca ancak yazdırabiliyorum. Bu sıkıntıdan kurtulmak için Sanal windows 7'ye yazıcının driverlerini yüklemek istiyorum. MÜMKÜN MÜDÜR?

siberoloji

Mümkün sanırım.
Win 7 ye vbox misafir eklentiler (guest editions) kurun.
Sanal makinayı kapatın.
Sanal makina ayarlarına girip resimde görülen adımları takiben yazıcınızı listeye ekleyin. (+) tuşuna bastığınızda USB yazıcınız listede görünmüyorsa vboxusers grubuna dahil olup olmadığınıza bakın.
Umarım işe yarar.
Bu tavsiye yazıcınızın USB ile bağlı olduğu kabul edilerek yazılmıştır.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

syagdiran

Şu an en son sürüm Virtualbox kullanmaktayım.  vbox guest editions ise eski bir sürümde. Bu sorun çıkartır mı?

siberoloji