Msi Wind U100 ve Karmic Sorunları....

Başlatan bilisimfevzi, 17 Kasım 2009 - 18:06:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilisimfevzi

Merhabalar. Öncelikle tüm geliştiricilere Karmic için teşekkür ederim. Karmic çıktığı gün indirdim ve netbookuma klasik sürümünü kurdum. Ancak başlarken ekran parlaklığı artıp azalmaya başlıyor. Gnome panelindeki widgete tıklayıncaya kadar da düzelmiyor. Ayrıca Jaunty de çalışan webcamim çalışmadı. Son kernel güncellemesiyle beraber de taktığım usbler de çalışmadı. Ne yapacağımı şaşırdım. Netbook remix sürümünü indirdim ama o da usb ye yazılmadı.
Yardım ederseniz sevinirim.

zeitgeist

Alıntı yapılan: bilisimfevzi - 17 Kasım 2009 - 18:06:36
Merhabalar. Öncelikle tüm geliştiricilere Karmic için teşekkür ederim. Karmic çıktığı gün indirdim ve netbookuma klasik sürümünü kurdum. Ancak başlarken ekran parlaklığı artıp azalmaya başlıyor. Gnome panelindeki widgete tıklayıncaya kadar da düzelmiyor. Ayrıca Jaunty de çalışan webcamim çalışmadı. Son kernel güncellemesiyle beraber de taktığım usbler de çalışmadı. Ne yapacağımı şaşırdım. Netbook remix sürümünü indirdim ama o da usb ye yazılmadı.
Yardım ederseniz sevinirim.

@bilisimfevzi,

Karşılaştığımız tüm sorunları tek bir başlık altında konuştuğumuz vakit meseleler iyice karışıyor o yüzden karşılaştığımız farklı sorunlar için farklı başlıklar açmaya gayret edelim.

Ekran parlaklığıyla ilgili yakın zamanda bir başlıkta konuşmuştuk dolayısıyla forumda bir araştırmanda fayda var.

Güncellemelerle birlikte usb ler çalışmadığına göre webcamin çalışmaması da normal değil mi? Bu konuda
lsusb çıktısı yararlı olabilir.

Remix meselesine gelince; indirdiğin dosyanın doğruluk kontrolünü yaptın mı, hangi uygulamayla usb ye yazmaya çalışıyorsun?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

bilisimfevzi

En sonunda netbook remixi yüklemeyi başardım. Başlangıçta webcam çalıştı ama yeniden başlatınca çalışmamaya başladı. Ekran parlaklığına forumdan bişiler buldum. Ama güncellemeleri yapınca gene usbleri tanımaz hale geldi.
lsusb çıktısı
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0c45:62c0 Microdia Sonix USB 2.0 Camera
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

zeitgeist

WebCam görünüyor aslında. Basit bir soru olacak belki ama ihtimalleri elemek adına sorayım Chesee programı ile kamerayı çalıştırmayı denemiştin değil mi?

bilisimfevzi

Aslında evet ama benim en önemli sorunum usbler. Usbleri algılamayınca benim için pek bir manası yok. Şimdilik OpenSUSE ya da Jolicloud kullanırım, yılbaşından sonra tekrar bir bakarım düzelmiş mi diye.
Hadi merak ettim evet Cheese kullandım. Ayrıca gnome-properties den de baktım, ancak algılamadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Aney, nası olduysa usb yi algıladı :D :D NEyse evet Cheese kullandım, ee doktor bey artık görebilecek miyim? ;D :D :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Yahu arkadaş şuna gıcık oluyorum, foruma bişey yazıyorum, daha cevap gelmeden hemen çözülüyor. Arkadaş nası bişi bu? :D :

Rewrite: Nası iştir bu yaww.. :-\ Birkaç dk sonra açtım açılmadı noluyor buna böyle gözlerim kararıp açılıyor??? :o  Nolacak bu böyle????

zeitgeist

Bilgisayarı her açışında tek bir usb aygıtı takmayı dene, ardından diğerlerini sırasıyla tak ya da bir sonraki açılışta diğerlerini teker teker tak; belki bu usb aygıtlardan biriyle ilgili problem vardır.

bilisimfevzi

Tüm hepsini denedim ama hiçbirinde çalışmadı şu an.

gio

Ubuntu Moblin Remix hiç denediniz mi ? Dell ile beraber özelleştiriyorlar. Bugün virtualbox üzerinden denedim, fena gözükmüyor (Türkçe çevirisinden haberim yok. İngilizce denedim) Msi Wind U100 ile belki dediğiniz sorunların hiçbiri yaşanmayabilir. Alternatif olarak bildirmek istedim.

http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-moblin-remix/daily-live/current/

Bundan istifade kullandığınız üründen memnun musunuz diye ekleyeyim :) Dell Mini 10v almayı düşünüyorum ama diğer markalardan da kullanıcı görüşleri önemli benim için.

bilisimfevzi

Yüklemeden denedim ancak bluetooth u tanımadığı için yüklememiştim(bluetooth kullanılamaz gösteriyordu) :D Ben en iyisi bir minti indireyim ocağın başında tekrar yüklerim  ;)
BU arada parlaklık sorununu yaşamadım usb den kullandığım ve güncelleme yapmadığım için deneyemedim :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Kasım 2009 - 18:46:32

Alıntı yapılan: gio - 21 Kasım 2009 - 18:21:24

Bundan istifade kullandığınız üründen memnun musunuz diye ekleyeyim :) Dell Mini 10v almayı düşünüyorum ama diğer markalardan da kullanıcı görüşleri önemli benim için.

İmkanım olsa Asus Eee Pc 1005 ha alırım. Belki biraz zaman sonra alacak imkanım olur. ASus üzerine netbook tanımam. Bu netbook bana hediye geldi.