Ses problemi (Ubuntu 9.10 Karmic Koala)

Başlatan airsrevenge, 17 Kasım 2009 - 17:45:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

airsrevenge

Son dağıtıma güncelleme yaptığımda ses problemi ortaya çıktı, hiç bir şekilde ses alamıyorum. Yapmam gereken nedir? Önerilerinizi bekliyorum.

btermeli

Benim önerim, ses kartları bölümüne bir göz gezdirmen.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

airsrevenge

Hala sorunumu halledemedim, bir sürü yerden önerileri uyguladım fakat tam çözüm yok. Ses alamıyorum.
lspci çıktım
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM/GMS/910GML Express Processor to DRAM Controller (rev 04)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM Express PCI Express Root Port (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 1 (rev 04)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 04)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 04)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 04)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #4 (rev 04)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 04)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev d4)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) LPC Interface Bridge (rev 04)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) IDE Controller (rev 04)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) SATA Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M22 [Mobility Radeon X300]
06:05.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG [Calexico2] Network Connection (rev 05)
06:07.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8169 Gigabit Ethernet (rev 10)
06:09.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx21/x515 Cardbus Controller
06:09.2 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
06:09.3 Mass storage controller: Texas Instruments PCIxx21 Integrated FlashMedia

Lütfen bilen arkadaşlar yardım etsin, sadece böyle saçma bir sebepten windows kullanmak istemiyorum.

erginemr

Bu bir dizüstü bilgisayar mı? Öyleyse marka ve modeli nedir?

Ayrıca, ses kartı yonga setini görmemiz için, şu mesajdaki 4 komutun çıktısı nedir?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1839.msg22362#msg22362

Meseleye üç farklı şekilde yaklaşabiliriz:

1. Şu başlıkta, bu sorunun nedeninin softmodem ile olan kaynak çakışması olabileceği belirtilmiş. Eğer "Sistem > Yönetim > Donanım Sürücüleri" bölümünde etkinleştirilmiş bir modem sürücüsü varsa devre dışı bırakmayı deneyin.

2. Yukarıdaki çıktılara bağlı olarak, yonga seti ALC880 olabilir. Eğer öyleyse, @heartsmagic'in verdiği ALSA parametre listesini kullanarak:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5753.msg140448#msg140448
http://paste.ubuntu.com/238572/

ALC880'e ait listeye ulaşır ve sisteminize uygun uygun parametreyi "/etc/modprobe.d/alsa-base.conf" dosyasına ekleriz. Örnek bir uygulama için:
http://systemedic.wordpress.com/2009/07/18/asus-a3e-kulaklik-problemi/#comment-11

3. Üçüncü ve diğerlerinden daha kapsamlı olduğu için daha sonra denenmesi gereken yöntem ise ALSA'yı v.1.0.21'e güncellemek:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5753.0

airsrevenge

Dizüstü bilgisayarım Fujitsu Siemens Amilo Pro V2045

sırasıyla çıktılar:

aplay: device_list:223: ses kartı bulunamadı...
--- no soundcards ---
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 04)
amixer: Control device default open error: No such file or directory

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec komutunda:

cat: /proc/asound/card0/codec#*: No such file or directory

çıktısı veriyor.

erginemr

Peki şu ihtimal dahilinde mi?

Alıntı Yap
1. Şu başlıkta, bu sorunun nedeninin softmodem ile olan kaynak çakışması olabileceği belirtilmiş. Eğer "Sistem > Yönetim > Donanım Sürücüleri" bölümünde etkinleştirilmiş bir modem sürücüsü varsa devre dışı bırakmayı deneyin.

airsrevenge

pardon onu yazmayı unuttum, o bölümde hiç bir şey gözükmüyor. bomboş.
güncelleme yapmadan önce hatırladığım kadarıyla orda ekran kartı vs. vardı.

erginemr

Hmm, sorun herhangi bir modemden kaynaklanmadığı için ilk seçenek, sistem ses kartını tanımadığı için ikinci seçenek devre dışı kalmış durumda. Sanırım, geriye 3. seçenek olan ALSA derleme kalıyor...

erginemr

Ama daha önce şunu dener misiniz?

1. /etc/modprobe.d/alsa-base.conf dosyasını yetkili modda açın:
gksu gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

2. Dosyanın sonuna şu yeni satırı ekleyin:
Alıntı Yapoptions snd-hda-intel model=fujitsu
(Zira http://paste.ubuntu.com/238572/ belgesinde Fujitsu Amilo için pek çok yerde bu parametre verilmiş.)

3. Dosyayı kaydedip kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Umarım bu şekilde çalışır.

airsrevenge

peki o zaman o linki deneyeceğim. yardımlarınıza teşekkür ederim.
aynı benim durumumda olan bir sürü insan olduğunu düşünüyorum. Ubuntu bunlar için bi güncelleştirme yayınlar mı? Çünkü her kullanıcı bu adımları izleyecek kadar bilgili olmayabilir.

erginemr

Alıntı yapılan: airsrevenge - 05 Aralık 2009 - 19:59:50
peki o zaman o linki deneyeceğim. yardımlarınıza teşekkür ederim.
aynı benim durumumda olan bir sürü insan olduğunu düşünüyorum. Ubuntu bunlar için bi güncelleştirme yayınlar mı? Çünkü her kullanıcı bu adımları izleyecek kadar bilgili olmayabilir.

Öncelikle daha basit olduğu için yukarıdaki parametre ekleyip çıkarma işini deneyin derim. İşe yaramazsa ALSA derleme yoluna gidersiniz.

Ubuntu Karmic'te ALSA'yı güncellemelerle mevcut v.1.0.20'den güncel v.1.0.21'e yükselteceklerini sanmıyorum. Ancak bir sonraki sürüm olan Lucid Lynx'e koyacaklardır.

marcus

@erginemr arkadaşımızın ilk önerisi olan softmodem sürücüsünü kaldırır kaldırmaz ses kartım çalışmaya başladı. sorunu çözüme kavuşturduğum için mutluyum, ancak softmodem ile ses kartının aynı anda kullanılamıyor olmasından dolayıda biraz hayalkırıklığı yaşadım açıkçası..
teşekkür ederim...