[Çözüldü] Thunderbird ingilizce ayarlarını yapamıyorum

Başlatan tab, 16 Kasım 2009 - 16:49:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tab

arkadaslar baslıktan belli thunderbird depodan kurdum gmail adresime yonlendirdim ama ayarları yapamıyorum.bu arada thunderbird sadece gmail adresinde arsivlediğim mailleri gorebiliyorum thunderbird turkce yapabilir miyiz yada baska bir program onerir misiniz?

ironic

dpkg -l | grep thunderbird-locale

komutunun çıktısı nedir?

ironic

Duruma bakılırsa hiçbir dil paketi kurulmamış. Normalde kendisinin kurması gerekirdi.

sudo aptitude install thunderbird-locale-tr

komutu ile Türkçe dil paketini kuralım.

Thunderbird açıksa kapatıp yeniden başlat.

tab

evet oldu cok tesekkür ederim

bu arada e-postalarımı nasıl gruplastırabilirim bu programı hatta bu tarz bir programı ilk defa kullanıyorum biraz bilgi verir misiniz 

daha once gmail uzerinde calısıyordum yanı internet uzerinden simdi bu program hosuma gitti ama tam olarak nasıl kullanacağımı bilemiyorum?

ironic

Gmail ' de filtre oluşturarak örnek belli adreslerden gelen , belli kelimeler içeren vs.  e-postaları bir klasörde (Etiket) toplayabilirsin. Bu özellik Thunderbird üzerinden de yapılıyor fakat ayarların genel kalması açısından Gmail üzerinden yapmayı ben uygun buluyorum.  Ayrıca Gmail Labs eklentilerinden "Gelişmiş IMAP Erişimi Kontrolleri" ekletisini etkinleştirirsen Ayarlar >> Etiketler bölümünde hangi klasörlerin imap üzerinde (Thunderbird de izin verilmeyen klasörler görünmez.) gösterileceğini seçebilirsin.

[IMG]http://img163.imageshack.us/img163/3691/screenshot006.th.png[/img]

tab

size minnettarım hersey oldu yaptım tek sorum kaldı.

thunderbird klasor olusturup yalnız gelen mailleri gruplastırabilir miyiz?

ya suan gailde arsivlediklerim sildiklerim yeni gelenler hepsi thunderbird karısmıs asa yukarı 500 mail nasıl ayıklayacağım hepsini ne yapmalı...

ironic

Dediğim gibi filtre özelliği ve istenilen etiketler ile yapabilirsin. Filtreleme aşamasında geçmişe dönük  mevcut e-postalar içinde uygulama yapılabiliyor. Diğer türlü etiketler oluşturup e-postaları tek tek etiketlemek zorunda kalacaksın.

tab

nasıl yapacağım sacma olacak belki. ama kafam suan cok karısık musaitseniz buraya yazzanız

ironic

Temelde yapman gereken bir etiket ve bir filtre. Hatta etiket oluşturmayı filtre aşamasında da yapabiliyorsun. Yine de ufak bir anlatım yapayım.

Öncelikle Ayarlar >> Etiketler bölümüne girerek kullanmak istediğin etiket adlarını oluştur. (Gmail Labs da ayrıca etiketler için  daha fazla renk seçeneği sunan eklenti var. )

Daha sonra yine ayarlar bölümünden Filtreler bölümüne gel.

[IMG]http://img697.imageshack.us/img697/6637/screenshot006j.th.png[/img]

Burda çok açıklama yapmama gerek yok sanırım kimden kısmına bir e-posta adresi yazarsan sadece o e-posta adresinden gelen e-postalar için filtreleme yapar. Benim örneğimde konusunda "ubuntu" sözcüğü olan e-postalar için filtreleme yapılacak.

[IMG]http://img524.imageshack.us/img524/7227/screenshot008v.th.png[/img]

İkinci adımda filtrelenen e-postaların ne yapılacağını seçeceğiz.

Gelen Kutusunu atla (Arşivle) seçersen filtrelenecek e-posta gelen kutusuna uğramadan istenilen etiketin olduğu bölüme ya da yönlendirilen adrese gider.

Okundu olarak işaretle Yeni gelen filtrelenen e-postalar okunmuş olarak görünür.

Etiket uygula Önemli nokta burası. İstediğin etiketi listeden seç ya da yeni bir tane oluştur.

Asla Spam'e gönderme Eğer filtreleme yaptığın konu , e posta önemliyse bu kutucuğu da seçmeni öneririm.

Eğer filtreyi aşivdeki e-postalar içinde uygulamak istiyorsan sağ taraftaki  Aşağıdaki xxx ileti dizisine de filtre uygula. kutucuğunu seç.

Not: Google dan çok daha fazlasını bulabilirsin.