ubuntu 8.04 LTS kullanıyorum pc sık sık donuyor

Başlatan beratin_1453, 16 Kasım 2009 - 14:14:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

beratin_1453

ilk defa 2 gün önce ubuntu 8.04 lts sürümünü xp yi kaldıraraktan kurdum. görsel ve kullanım kolaylığı olarak mükemmel bi işletim sistemi yanlız şöyle bir sorun yaşıyorum. internette dolaşırken yada anlık ileti programı açıkken pc donup kalıyor. masaüstünde hiç birşey hareket etmiyor. ubuntuyu kurduktan sonra 400 dosyaya yakın bir güncelleme yaptım. daha sonrada kullanmaya başladım. ama dediğim gibi donma problemimiz var.

bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlarımız varmı şimdiden teşekkür eder iyi formlar dilerim
ubuntu 8.04 LTS

zeitgeist

Kurulum yaptığın andan beri bu sorunu yaşıyor musun?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ironic

Ayrıca ekran kartı sürücüleri kuruldu mu?

Uygulamalar >> Donatılar >> Uçbirim...

açıp aşağıdaki komutların çıktılarını buraya geçin.

lspci | grep VGA

glxinfo | grep render

beratin_1453

ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar
evet kurduğumdan beri bu donma sorununu yaşıyorum ne zaman donacağı belli olmuyor.

uygulamalar-donatılar-uçbirim

açtım sadece şu yazıyor

berat@berat-desktop:~$

ubuntu 8.04 LTS

utdmr

Alıntı yapılan: ironic - 16 Kasım 2009 - 14:21:47
lspci | grep VGA

glxinfo | grep render

Açılan uçbirimden vereceğiniz bu komutlar işe yarayacaktır.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

beratin_1453

uç birimi açtığımda sadece bu ufak pencere çıkıyor ve söylemiş olduğunuz kodlar yazmıyor acaba benim driverlarmı kurulu değil

ubuntu 8.04 LTS

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

agritux

O açılan pencereye  arkadaşların verdiği komutları sen yazıp enter'a basacaksın. sonra resmini çekip buraya yapıştıracaksın.

beratin_1453

ubuntu 8.04 LTS

heartsmagic

Bence resim eklenmeden kopyala-yapıştır yapılması daha güzel olur.
@beratin_1453, kartın ATI. Ancak ne yazık ki ATI firması X serisi kartlara artık sürücü desteği sağlamıyor. Şu an için grafik kartın için yapabileceğin bir şey yok.

Kurmuş olduğun Ubuntu sürümü 8.04. Her ne kadar LTS olsa da biraz geride kaldı. Eğer deneyebilirsen 9.10'u dene çok geç olmadan.
Ayrıca bir şey sormak istiyorum, bu sorun güncellemelerden sonra mı oldu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

beratin_1453

güncelleme yaparken bile yapmıştı pc ye reset atıp tekrardan başladığında güncelleme kaldığı yerden yüklemeye devam etmişti. bu akşam çok şükür donmadan kullanabildim hatta dvd film bile izledim. sanırım dediğin gibi en mantıklısı 9.10 u indirip kurmak ubuntu çok hoşuma gitti ve kullanmak istiyorum . çok geç keşfettim bu işletim sistemini umarım 9.10 da aynı şeyle karşılaşmam yardımlarınız için çok teşekkür ederim
ubuntu 8.04 LTS

heartsmagic

Umarım karşılaşmazsın. Ne yazık ki bazı kullanıcılarda neyin sebep olduğunu çözemediğimiz bu donma sorunları baş gösteriyor. 9.10 ile sorun yaşamamanı temenni ediyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: beratin_1453 - 16 Kasım 2009 - 14:14:13
.... internette dolaşırken yada anlık ileti programı açıkken pc donup kalıyor....

Internetten dolayı donması biraz garip geldi açıkcası,
nedeni ise merak uyandırıcı.  :-\

beratin_1453

ilginiz ve mesajlarınız için tekrardan teşekkür ederim.
acer netbook mini bilgisayarımın içerisinde de basit bir linux işletim sistemi 4 pencereden oluşan masa üstü ve çok kolay bir kullanım menüsü vardı onda da ara ara donma yapıyordu.

sizin tavsiyelerinizle ubuntu 9.10 indirdim akşam eve gittiğimde ilk işim onu kurmak olucak
ubuntu 8.04 LTS

erginemr

Bu donma meselesi, Hardy'nin en çok şikayet edilen özelliklerinden biriydi. Benim NVidia ekran kartlı makinem de ara ara sebepsiz yere çakılıyordu. Güncellemelerle çözülmüş olması gerekiyor.

Normalde en yeni sürüm olan Jaunty'yi kullanmanızı önerirdim ancak ATI ne yazık ki HD serisi olmayan eski ekran kartlarına sürücü desteğini kesti ve böylece son Ubuntu sürümlerinde ATI sürücü problemi baş gösterdi.

volkana34

bende  8.04 kullanıyorum.ilk gördüğümde acaba klasik opera sorunumu diye düşündüm ama sizin ekran kartınızla ilgili bir sorun gibi görülüyor.