mount of filesystem faild hatası>>

Başlatan zamazzingo, 15 Kasım 2009 - 15:35:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zamazzingo

herkeze selam olsun.. arkadaşlar bilgisayarı açtığımda KARNEL PANİC dedi.anakart pilini çıkarttım tekrar açtım bu sefer mount of filesystem faild diye başllayan bi hata veriyor. sudo fsck /dev/root_bölümü komutunu verdim ama bi işe yaramadı. bu hatayla daha öncede karşılaşmıştım ve saatlerce uğraşıp bulduğum her komutu yazdım ve biraz şans biraz tesadüf sanucu halletmiştim. saatlerce uğraşmak istemiyorum bunu nasıl tamamen çözebilirim bilen varmı? yardımlarınızı bekliyorum....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2009 - 15:37:16

bu arada sudo fsck /dev/root_bölümü komutunda bölümü yazamadım bolumu yazdım farkedermi acaba?

localhost

Kernel Panic hatasini göstermeden önce birseyler yazmasi gerekiyor. O hatayi buraya gecerseniz daha iyi olur.
Linux LPIC1 - MCSA

zamazzingo

karnel panic hatası çıkınca ankartın pilini çıkarttım daha öncede öle yaparak halletmiştim ama pili takıp tekrar taktığımda bu sefer mount of filesystem faild f65e91-.......
a maintenance shell will now be started.
control-d terminate this shell and re-try
root@se-desktop:
diye bi hata çıkıyor karnel panic çıkmıyor yani.

localhost

sudo fsck.ext4 -v -f /dev/root_bölümü komutunu uygulayabilirsin. Diger bir konu fstab ile ilgili olabilir. Root bölümü fstabta dogru tanimlanmis bakabilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

zamazzingo

o komutu yazıcamda klavyede türkçe karakterler çıkmıyor. bölümü yerine bolumu yazsam değişen bişey olurmu?

localhost

Orayi aynen kopyalamayacaksiniz. bolumu derken /dev/sdaX seklinde olacak. X`e root bölümünü yazacaksiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

zamazzingo

tamam anladım bölümü yerine ne yazıcam yani sorun olan bölümün ismini öğrenmemin bi yolu varmı?

localhost

sudo fdisk -l Bu komut bir cikti veriyorsa ciktilari buraya yapistir. Buradan root bölümüne bakariz.
Linux LPIC1 - MCSA

zamazzingo

fdisk: invalid option -- '1'
usage:fdisk [-b ssz] [-u] disk          change partition table
         fdisk -1 [-b ssz] [-u] disk      list partition table(s)
         fdisk -s partition                  give partition size(s) in blocks
         fdisk -v                              give fdisk version
here disk is something like /dev/hdb or /dev/sda
and partition is something like /dev/hda7
-u: give start and end in sector (instead of cylinder) units
-b 2048: (for cartain mo disks) use 2048-byte sectors
DİYE Bİ ÇIKTI ALIYORUM O KOMUTU VERDİKTEN SONRA

utdmr

Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

zamazzingo

şeyi sorucam ben direk ubuntuyu tekrar yüklesem böyle bi hata alırmıyım tekrar? sanırım kodlarla falan halledemicem.

foma

Alıntı yapılan: zamazzingo - 15 Kasım 2009 - 16:58:29
şeyi sorucam ben direk ubuntuyu tekrar yüklesem böyle bi hata alırmıyım tekrar? sanırım kodlarla falan halledemicem.
Belli olmaz. Yukarda bahsedilen komutun çıktısını vermeyi düşünüyor musun :)
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

zamazzingo

anakart ekranında takıldı kaldı bilgisayar açılmasını bekliyorum açıldıktan sonra komutun çıktısını vericem.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2009 - 07:18:57

sudo fdisk -| komutunu verdiğimde yine azönceki çıktının aynısını alıyorum sadece '1' yerne '|' çıkıyor.
fdisk: invalid option -- '1'
usage:fdisk [-b ssz] [-u] disk          change partition table
         fdisk -1 [-b ssz] [-u] disk      list partition table(s)
         fdisk -s partition                  give partition size(s) in blocks
         fdisk -v                              give fdisk version
here disk is something like /dev/hdb or /dev/sda
and partition is something like /dev/hda7
-u: give start and end in sector (instead of cylinder) units
-b 2048: (for cartain mo disks) use 2048-byte sectors

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Kasım 2009 - 17:22:05

başka bi komut yokmu deneyebileceğim?

zeitgeist

:D

Sondaki harf (L), küçük (l), okunuşuyla yazayım karışmasın: "le".

Ayrıca sana verilen komutu kopyala yapıştır da yapabilirsin terminale  ;)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

zamazzingo

tamam sorunu hallettim. kod.u kopyala yapıştır yapamazdım çünkü bilgisayarım hiç açılmıyordu bn başka pc.den yazdım problemi.

foma

Alıntı yapılan: zamazzingo - 15 Kasım 2009 - 19:51:19
tamam sorunu hallettim. kod.u kopyala yapıştır yapamazdım çünkü bilgisayarım hiç açılmıyordu bn başka pc.den yazdım problemi.
Nasıl hallettiğini açıklarsan senle aynı sorunu yaşayanlara da yardım etmiş olursun.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

zamazzingo

sadece fsck komutunu verdim ekrana çıkan herşeye yes dedim bi süre bekledikten sonra sistem yeniden başlatıldı ve normal bi şekilde açıldı.

localhost

Sadece fsck komutunu verdim derken? Komutu tam yazarmisiniz?
Linux LPIC1 - MCSA

zamazzingo

komut o zaten birçok komut denedim olmadı en son öylesine FSCK yazdım çıkan herşeyi yes (y) diye yanıtladım ve nasıl olduysa bilgisayar açıldı.