mp3 uzantılı şarkılar songbird ile birlikte açılıp çalmaya başlamıyor

Başlatan l2aven, 15 Kasım 2009 - 08:47:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

l2aven

mp3 uzantılı bir şarkıya tıkladığımda songbird'ün açılması ayarını yaptım fakat şarkı listeye eklenip çalmaya başlamıyo. Kısayol komutuna hangi komutu yazmalıyım ?

ironic

.mp3 dosyasına sağ tık >> özellikler >> birlikte aç sekmesinden hangi yazılımla açılmasını istiyorsan seçebilirsin. Bu özellikle diğer dosya uzantılarının da varsayılan açıcı yazılımını değiştirebilirsin.

l2aven

Benim sorduğum soruyla sizin cevabınızın ne alakası var ? Başlığıda kafanıza göre ilgisiz şekilde değiştirmişsiniz ? Bu yaptığınız doğru mu ? Zaten şarkıya tıkladığımda songbirdün açıldığını söylemişim değil mi ? Neyse ben sorumu tekrar sorup başlığıda değiştiriyorum. Songbird kısayolunun komutu kısmına ne yazmalıyımki, bir şarkıyı songbird ile birlikte açtığımda çalmaya başlasın ?

ironic

Başlığı "kafama göre"  değiştirmedim öncelikle. Yanlış hatırlamıyorsam eski başlık  "songbird açılıyo" gibi birşeydi. Eğer daha güzel şekilde ifade ederseniz hem yardımcı olmak isteyenlere hem de ilerde  benzer sorunlar yaşayanlara daha fazla kolaylık sağlamış oluruz. Ortada bir yanlış anlaşılma var ama biraz da sorumluluğun "bir kısmını" kendimizde görelim. Ben kendi adıma özür dilerim.

Sorununa gelirsek, bende hem sağ tık ile hem de çift tıklayınca Songbird çalmaya başlıyor. Songbird sürümün ve çalmak istediğin dosyanın uzantısı nedir?

Komut eklemek ile olacağını sanmıyorum. Hali hazırda Songbird' ün komut satırı desteği zaten  çok kısıtlı bir düzeyde.

songbird --help

ile mevcut komutları görebilirsin.

l2aven

Songbird 1.2 yi deb paketini bularak yüklemiştim. Siz ne şekilde yüklediniz ? Belkide sorun burdadır. Songbirdün kısayolunu masaüstüne attım, özelliklerine baktığımda songbird komutu ile açılıyo. Birlikte aç'a songbirdü eklerken ordaki menüde bulamadığım için songbird komutuyla ekledim. Birde ss ekliyim siz bana yanlışımı söyleyin lütfen. Bu arada şarkılar .mp3 uzantılı.

heartsmagic

Alıntı yapılan: l2aven - 15 Kasım 2009 - 20:15:03
Benim sorduğum soruyla sizin cevabınızın ne alakası var ? Başlığıda kafanıza göre ilgisiz şekilde değiştirmişsiniz ? Bu yaptığınız doğru mu ? Zaten şarkıya tıkladığımda songbirdün açıldığını söylemişim değil mi ? Neyse ben sorumu tekrar sorup başlığıda değiştiriyorum. Songbird kısayolunun komutu kısmına ne yazmalıyımki, bir şarkıyı songbird ile birlikte açtığımda çalmaya başlasın ?

Üzerime vazife değil belki ancak yöneticilere karşı bu "kin" niye acaba? Ortada yanlış anlama ihtimali olamaz mı? Düzeltilirken bu yanlış anlaşılma, söylemenin tarzı, kelimelerin tonu böyle mi olmalı? Gün içerisinde, hayatından bir bölümünü burada karşılıksız yardım için geçiren bir insan kötü niyetli olarak bu söylediğini yapabilir mi sence? Cevap elbette hayır olacak. Peki bu pervasızca yaklaşım niye?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gio

http://getsatisfaction.com/songbird/topics/how_to_get_songbird_to_play_a_song_when_clicking_on_music_file

buradan çeşitli yönlendirmeler yapıyorlar, isterseniz bakın.

songbird'ü bu ve farklı birkaç neden yüzünden sürekli kullanmıyorum. dönüp dolaşıp banshee'ye dönüyorum hep. kişisel ihtiyaçlarıma en çok cevap veren banshee. gönlüm songbird ya rhythmbox kullanmak istiyor ama işte..

songbird'ün nightly sürümünü de deneyebilirsiniz -belki orada bu sorun yoktur.

l2aven

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Kasım 2009 - 01:09:59
Alıntı yapılan: l2aven - 15 Kasım 2009 - 20:15:03

Üzerime vazife değil belki ancak yöneticilere karşı bu "kin" niye acaba? Ortada yanlış anlama ihtimali olamaz mı? Düzeltilirken bu yanlış anlaşılma, söylemenin tarzı, kelimelerin tonu böyle mi olmalı? Gün içerisinde, hayatından bir bölümünü burada karşılıksız yardım için geçiren bir insan kötü niyetli olarak bu söylediğini yapabilir mi sence? Cevap elbette hayır olacak. Peki bu pervasızca yaklaşım niye?

Kin mi ? Neden yöneticilere karşı kin duyulduğu gibi bir genelleme yaptınız ? Ayrıca ben neden kin duyayım ? Mesajımı o kadar alakasız şekilde editlemiştiki, beni soru sormasını bilmeyen, derdimi anlatamayan aptal biri gibi göstermişti. Siz ne hisserdiniz bu durumda ? ironicin yaptığı düzgün şekilde editlemek değil, resmen soruyu değiştirmekti.

bytan

Tarafınızdan değiştirilen şu anki başlık:

Alıntı Yap
Songbird ile birlikte açılan şarkının otomatik çalması ?

Gerçekte pek soru ifade etmeyen "yarım" bir cümlenin sonuna soru işaretin konulmasından başka bir şey değil. Bence bu hali de değişmeli.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: l2aven - 30 Kasım 2009 - 15:59:29
Kin mi ? Neden yöneticilere karşı kin duyulduğu gibi bir genelleme yaptınız ? Ayrıca ben neden kin duyayım ? Mesajımı o kadar alakasız şekilde editlemiştiki, beni soru sormasını bilmeyen, derdimi anlatamayan ***** biri gibi göstermişti. Siz ne hisserdiniz bu durumda ? ironicin yaptığı düzgün şekilde editlemek değil, resmen soruyu değiştirmekti.

Böyle düşünme sebebim değişiklik sonrası verdiğin tepkiydi.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: l2aven - 15 Kasım 2009 - 21:44:11
.......eklerken ordaki menüde bulamadığım için songbird komutuyla ekledim........

Birlikte Aç penceresi ile karşılaştığınızda,
listede iken S.O.ngbird tuşlamaya başlayınca belirecektir zaten.  ;)
Şu anda .mp3 uzantıları çift tıklayınca Songbird ile açabiliyormusunuz.?  ::)

l2aven

Yeğlenen uygulamalarda, çoklu ortam oynatıcısı olarak rhythmbox ve totem oynatıcı var. Songbird'ü komut şeklinde yeğlenen uygulamalara ekliyorum. Sonra mp3 uzantılı bir şarkıya çift tıkladığımda songbird açılıyo. Fakat tıkladığım şarkı playlist'e eklenip çalmaya başlamıyo. Sorunu daha nasıl anlatayım bilemiyorum.  :) Eskisini silip getdeb.net'teki songbird'ü yükledim. Hala aynı sorun var. İlk mesajımda kısayol komutuna hangi komutu eklemeliyimki mp3 uzantılı bir şarkıyı tıkladığımda songbird ile birlikte açılıp çalmaya başlasın sorusunu sormuştum. Mesela rhythmbox'ın kısayolunu masaüstüne oluşturun ve sağ tıklayıp bakın. Komut olarak rhythmbox %U yazar. Bende acaba yeğlenen uygulamalarda çoklu ortam oynatıcısına songbird %U yazarsam çözüme ulaşır mıyım dedim ama bu komutu işe yaramadı. O yüzden sordum hangi komutu yazmalıyım diye. Songbird kullananlar, sizde şarkıya çift tıkladığınızda direk songbird açılıp şarkıyı çalmaya başlıyor mu ?

@gio

Nightly sürümünüde denedim yine aynı. Sanırım sorun sürümden kaynaklanmıyo.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2009 - 19:15:08

kalender

bence bu sorun sadece songbird ile alakalı bir sorun değil daha önce ubuntu 9.10 rythimbox ile karşılaştım yani mp3 şarkıya çift tıklıyordum(sağ tıklayıp rythimbox ile aç diyerekte denedim) rythimbox açılıyordu fakat şarkı çalmaya başlamıyordu tekrardan playlistteki şarkıya tıklayıp çal demek gerekiyordu sanırım aynı sorun ama çözümüne ilişkin bir fikrim yok
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

heartsmagic

Bende Rhythmbox için sorun yok, kendisi çalmaya başlıyor. Bir ara Songbird için de deneme yaparım.

heartsmagic

Az önce Songbird ile de denedim, bende gayet güzel çalmaya başladı. Önce nasıl çalıştırdığımı anlatayım Songbird'ü.
Sitesinden Linux'a uygun sürümü indirdim ve açtım. Fakat:

./songbird
ile başlatmaya çalışınca aşağıdaki hatayı döndürdü.

Alıntı Yapsongbird-bin: symbol lookup error:
/usr/lib/python2.6/dist-packages/gst-0.10/gst/_gst.so: undefined symbol:
gst_task_pool_get_type

Bilindik bir hata bu. Birçok dağıtımı etkiliyor. gstreamer python paketi ile ilgili. Çözüm için Songbird dizinindeki lib altında şunu uygulamak yetti:

rm libgst*

Bundan sonra Songbird sorunsuzca açıldı, geri kapattım. mp3 dosyasına sağ tıkladım, özelliklerden birlikte aç bölümüne gelip uygulama ekle dedim. Özel bir komut kullan dedikten sonra Gözat yolunu kullanarak Songbird/songbird uygulamasını işaret ettim. Çift tıklayınca parça açılıyor ve çalmaya başlıyor.