Ubuntu 9.10 : Grub Olmadan Sistem Açılışı

Başlatan Krazky, 12 Kasım 2009 - 00:39:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Krazky

Arkadaşlar selamlar; ben sistemin açılışında ''Grub'' olayını istemiyorum. Direk ''Ubuntu'' ekranı gelsin (Windows'daki gibi) açılsın istiyorum. Bilgisayarımda sadece ''Ubuntu'' kurulu. ''Grub'a'' gerek var mı ?

localhost

Grubsuz Ubuntuyu ve Windows`u acamazsiniz. Ama Windows gibi yapmak istiyorsaniz. Grubtaki bekleme süresini 0 yaparsiniz. Grub sizin secmenizi beklemeden en üstteki sistemi (ubuntuyu) kendisi secerek sistemi baslatir.
Linux LPIC1 - MCSA

Krazky

localhost

himm, güzel bir soru sordun. Bu konu hakkinda suanlik bir bilgim yok. Bu soruya karsilik bende bir soru sorayim. Bilgisayarinda Windows isletim sistemini kullaniyormusun? Sadece Ubuntuyu kurarsan zaten senin istedigin otomatik olacaktir. Ama yinede grub2 kurulur.
Linux LPIC1 - MCSA

Krazky

Bilgisayarımda sadece Ubuntu yüklü. Başka işletim sistemi yok. Mesela ben bilgisayarımı açtığımda önce
1- bilgisayarımın logosu geliyor ardından;
2- siyah ekran geliyor.
3- yine bir siyah ekran geliyor ve Grub Loading yazıyor.
4- sonra Ubuntu küpü geliyor ve
5- biraz bekledikten sonra Ubuntu açılış sayfası geliyor.  Kullanıcı adı ve şifresi olayından sonra da sistem açılıyor.

Ben istiyorum ki bilgisayarımın logosu ekranı geldikten sonra ardından Ubuntu küpü ekranı gelsin ve geri kalan öyle devam etsin istiyorum. Yani aradaki siyah ekran geçişleri olmasın istiyorum. Bunun ayarı var mı ?

localhost

Tamam sizi simdik anladim. Yinede grub olmadan Ubuntuyu acamazsiniz. Bahsettiginiz siyah ekranda yazilar mevcutmu? Birisinda grub loading yazar. Digerinde birsey yaziyormu?
Linux LPIC1 - MCSA

Krazky

Alıntı yapılan: localhost - 12 Kasım 2009 - 01:12:33
Tamam sizi simdik anladim. Yinede grub olmadan Ubuntuyu acamazsiniz. Bahsettiginiz siyah ekranda yazilar mevcutmu? Birisinda grub loading yazar. Digerinde birsey yaziyormu?

Evet anladınız beni. Grub loading yazan ekrandan sonra ekran göz kırpar gibi (yani birden siyah ekrandan çıktığı için hafif bir bozulma sonrası) Ubuntu küp ekranını geliyor zaten ardından Ubuntu ekranı (çizginin gidip geldiği ekran) geliyor sonra kulanıcı işlemleri ardından sistem açılıyor. Windows gibi açılış işlemlerini ve ya süresini daraltabilir miyiz ? İsterimki 2-3 hamlede sistem açılsın. Bu şekilde çok uzun yaw...

localhost

Ikinci ekran senin bahsettigin grubtan sonraki Ubuntu baslangic kismi. Bu yüzden burada birsey yapilacagini sanmiyorum. En azindan benim bir bilgim yok. Giristeki sifreleri istemiyorsaniz. gdmsetup tan Otomatik girisi aktif ettiginizde sifre filan girmeniz gerekmiyor. Bunun disinda baska neler yapilir bilmiyorum.
Linux LPIC1 - MCSA

Onoktake

1- Terminali açıyoruz

2-Grub'a yazılabilir özelliği veriyoruz.
sudo chmod +w /boot/grub/grub.cfg

3- Şu komutla grub menüsünü düzenlemeye başlıyoruz.
sudo gedit /boot/grub/grub.cfg

4- Şu kısmı bulup "10" değerini "1" yapıyoruz.

fi
if [ ${recordfail} = 1 ]; then
 set timeout=-1
else
 set timeout=10
fi

5- Kaydet deyip kapatıyoruz.

@localhost'un dediği gibi şifre ekranını da otomatik geçiştirince bilgisayarında daha hızlı bir açılış elde edersin.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

agritux

Hatta grup görünürlülüğünü kapatmayı da düşünebilirsin.

bytan

sudo gedit /etc/default/grub

Alternatif olarak dosyayı açıp aşağıdaki değeri 0 olarak düzenleyebilirsin:

Alıntı YapGRUB_TIMEOUT=0
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

erginemr

Alıntı yapılan: bytan - 12 Kasım 2009 - 12:14:53
sudo gedit /etc/default/grub

Alternatif olarak dosyayı açıp aşağıdaki değeri 0 olarak düzenleyebilirsin:

Alıntı YapGRUB_TIMEOUT=0

Bu işlem, yukarıdaki "sudo chmod +w /boot/grub/grub.cfg" işleminden daha doğru. Zira, Grub geliştiricileri de bu dosyayı elle düzenlememizi istemiyorlar.

Yalnız ardından şu komutu vermek gerekebilir:
sudo update-grub

Bu sayede sistem, "/etc/default/grub" ayar dosyasındaki değişikliği "/boot/grub/grub.cfg" sistem dosyasına otomatik olarak yazacaktır.

erginemr

Alıntı yapılan: Krazky - 12 Kasım 2009 - 01:00:22
Bilgisayarımda sadece Ubuntu yüklü. Başka işletim sistemi yok. Mesela ben bilgisayarımı açtığımda önce
1- bilgisayarımın logosu geliyor ardından;
2- siyah ekran geliyor.
3- yine bir siyah ekran geliyor ve Grub Loading yazıyor.
4- sonra Ubuntu küpü geliyor ve
5- biraz bekledikten sonra Ubuntu açılış sayfası geliyor.  Kullanıcı adı ve şifresi olayından sonra da sistem açılıyor.

Ben istiyorum ki bilgisayarımın logosu ekranı geldikten sonra ardından Ubuntu küpü ekranı gelsin ve geri kalan öyle devam etsin istiyorum. Yani aradaki siyah ekran geçişleri olmasın istiyorum. Bunun ayarı var mı ?

Yalnız, "Grub Loading"den sonra uzun (15-20 sn) bir bekleme varsa, bu Grub2'nin şu anki versiyonunda olan bir hatadan kaynaklanıyor ve uluslararası forumda bu konuda bir kaç çözüm önerisi var. Sizde böyle bir bekleme durumu yok sanırım.

Sherlock Holmes

StartupManager ile de bu mümkün.  ;)
Bekleme süresi 0 yapıldığında süresiz,
-1 yada sadece - verildiğinde Grub'u atlar.

agritux