Virtualbox xp bağlamak

Başlatan cemale, 11 Kasım 2009 - 18:53:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemale

merhaba ben virtualbox la xp yi kurdum,sorunsuz çalışıyor yanlız ubuntuyla arasında dosya paylaşmak istiyorum nasıl yapabilirim..yardım ederseniz sevinirim..
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

garafatma

XP'nin ağ kartını "Bridged" modda çalıştırın. O zaman xp ağda görünecektir. Ayrıca Ubuntuya Samba yüklemeniz gerekiyor. Forumda samba kurulumu mevcut.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

kmrngns

Alıntı yapılan: kmrngns - 21 Kasım 2009 - 00:12:51
.
gece yarısı yaptık bi hata , mesajıda silemedim. sonuçta böyle bi saçmalık oldu. kusura bakmayın

Not: Yukaridaki iki mesaji konu icinden sildim.

bytan

Olur böyle şeyler. Düzenleme notu olmayınca, ne olduğunu anlayamadım. :)

Not: Yukaridaki iki mesaji konu icinden sildim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kerimagil

Acaba soruyu doğru mu anladım?
Ben bildiğimi paylaşayım...
1- virtualboxta xp çalıştır.
2- xp masaüstünü gösteren virtualbox penceresinde "aygıtlar"> "paylaşılan dosyalar"> çıkan pencereden sağda  üzerinde + olan yeşil dosya iconu> dizin yolu sağında v işareti (karşısında)> "diğe"r > kullanıcı adın yazılı home sayfası çıkacak burda solda bağlanmak istediğin harddiskler sıralı, istediğin harddiski seç> sağ altta "aç" > "paylaşılan dizine ekle" penceresi çıkar> "dizin yolu" ve "dizin adı" satırlar seçtiğin hardiski gösterir alttaki "kalıcı yap" tıkla> Tamam > eğer başka hardiski de ekleceksen aynı yine sağda yeşil dosya tıkla ve ekle aynı şeyleri tekrarla> "tamam" tıkla... şimdi virtual boxta ortak dizin hazırlandı.. şimdi de sıra xp' nin bu dosyaları görmesini sağlayacağız...
Burada virtualbox eklentileri yüklenmiş olmalı yani yukarıda bahsettiğim "aygıtlar"> "misafir eklentilerini yükle">xp içinde yüklenecek.. > xp de "bilgisayarım"> pencerede "araçlar">"ağ sürücüsüne bağlan">" klasör" karşısındaki "gözat">"virtualbox shared folders"> oluşturduğun paylaşılan hardiskin adını göreceksin > sonra hardiskin içeriğini gösterir tanırsın... pencere altında "tamam"(bazen bu tamam kelimesi silik tıklanamaz görülebilir "virtualbox shared folders" a ve hardisk e tekrar tıklarsan "tamam" yazısı aktif hale gelir)> "son" u tıkla > artık tamam bilgisyarım içinde paylaştığın harddiskin içini görürsün
kolay gelsin....
Anlaşılmayan yerde yardımcı olurum...

buketbarazi

bende sanal pc'ye xp kurdum fakat paylasimda hata verdi.Home/buket/documents dizini xp'de gorunmedi.Yardimci olur musunuz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: buketbarazi - 21 Kasım 2009 - 23:59:33
bende sanal pc'ye xp kurdum fakat paylasimda hata verdi.Home/buket/documents dizini xp'de gorunmedi.Yardimci olur musunuz?

Samba ile paylaşıma açmış mıydın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kerimagil

Yazdığım ortak klasör oluşturuldumu önce? aygıtlar , paylaşılan dosyalar kısmında aşamalarını anlattığım kısmı önce yapmış olmanız gerekiyor, sonra xpde bilgisayarım da ağ bağlantıları virtual shared den sonra mı görülmüyor?
görülmeli ....

Şimdiye kadar samba ile hiç ilgilenmeden sanal xp den linuxta ki tüm dosyalara ulaştım ve yazma silme dahil tüm fonksiyonları yapabildim...
Açıkcası sambanın tam işlevini bilmediğim halde.

buketbarazi

hyr hic sambayla calismadim, yardimci olur musunuz?

gio

buketbarazi

evt virtual shareden gorunmuyor.Home/buket/documentsi gormedim Ekte resimi gonderiyorum.

kerimagil

Bu aşamadan önce paylaşılan klasörü oluşturman gerekiyor. Senin virtualbox'ın ingilizce bende kendi virtualbox'ımı ingilizceye çevirdim ve sana öyle izah etmeye çalışayım..
İstediğin home/buket/documant' i görmen için
önce; görüntüde verdiğin virtualbox ekranında görülen
"devices" > altta "shared folders" göreceksin ona tıkla, üzerinde shared folders ekranda sağ tarafında yeşil renkli üzerinde + olan dosya resmine tıkla, add share yazan küçük kare ekran çıkacak, folder path karşısında tepesi aşağı ters üçgene tıkla, other'a tıkla, biraz büyükçe ekran çıkacak muhtemelen üzerinde ubuntudaki kullanıcı adının olduğu dosya açılacak.
Bu sayfanın sağında ilk sırada senin istediğin documant dosyası olması lazım. Sol tarafta ise bütün harddisklerin görünecek ister harddiskini tamamen ister sadece bir dosyanı paylaşıma açabilirsin.
Şimdi burada ilk çıkan sayfada yani kullanıcı adının olduğu ekranda altta "aç" yazan yere tıkla eğer ubuntunda ingilizce ise "open" a tıkla, add share sayfası aktif olacak.

Bu sayfada make permanent başındaki kutucuğa tıkla kalıcı klasör yapmış olursun.. sonra shared folders yazan sağında yeşil dosya simgesi olan ekran aktif olacak orada machine folders satır altında oluşturduğun ortak klasörler yani shared folders oluşturmuş olacaksın.. altta ok diyorsun..
Evet şimdi senin görüntüyü gönderdiğin virtual shared folders a tıkla orada artık göreceksin...

Bunları yukarıda, önceki mesajlarda  virtual box türkçe varsyarak türkçe yazdım, anladım ki virtualbox'ın ingilizce olunca aşamalar anlaşılamadı...
kolay gelsin..

buketbarazi