[Çözüldü] ksoftirqd /1 %100 cpu kullanıyor

Başlatan noktakom, 11 Kasım 2009 - 12:42:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

ksoftirqd /1 'in uyku modundan çıktıktan sonra %100 cpu kullandığını farkettim .Bu uygulama nedir ? ve nasıl çözeriz ?

robotikmi

konsolu açıp  "nohz=off"  yazarmısın (su falan olmana gerek yok,,,,  bilgisayarı yeniden başlatman gerekebilir)
daha sonra düzelmesi lazım

eğer düzelmezse konsola dmesg yazarsan karşına bazı mesajlar gelir bu mesajların içinde eğer error varsa onları sitede paylaşırmısın

noktakom

dmesg çıktısındaki hatalar bunlar

ACPI Error (psparse-0537): Method parse/execution failed [\_SB_.PCI0.IDEC.IDE0._STM] (Node f70129f0), AE_AML_PACKAGE_LIMIT
0000:00:04.0: Error EEPROM read 0.

if

noktakom

Siteye girdim, yalnız tam olarak ne yapmam gerektiğini anlayamadım. Çözüm önerisi verilmemiş herhalde.

if

Evet, su ana kadar bir çözüm sunulmamış. O hata kaydını takip edip sorunun çözülmesini bekleyebilirsiniz. Belki forumumuzda çözebilecek birileri de vardır. Gerçi girilen hata kaydıyla sizinki birebir aynı değil. O bağlantıdaki gibi bir hata kaydı da sizin açmanız da gerekebilir.

heartsmagic

Hata kaydının ilk sorunla doğrudan ilişkisi yok gibi. dmesg çıktısı ile görülen meseleyle ilgili sanki.
@hkndvc, başlık açılalı bir hayli olmuş, arada gelen güncellemelerle sorun çözülmedi mi? Kullandığın dağıtım ve sürümü nedir?

Biraz daha bakındıktan sonra senin sorununla doğrudan ilgili hata kayıtları gördüm:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/183461
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/49141

Burada uyku modu yok ancak kullanıcıların bazıları ağ kartına, bazılarıysa tv kartına bağlamışlar meseleyi. Bu hata kayıtlarından bir tanesinde @robotikmi'nin dile getirmeye çalıştığı şey tavsiye edilmiş. Fakat @robotikmi'nin tavsiyesi doğrudan iş görmez.

Sen kernel satırına şunu eklemelisin: "nohz=off". Ardından sistemi yeniden başlatıp denemeye yapabilirsin. 10.04 kullanıyorsan /boot/grub/grub.cfg dosyasındaki kernel satırının sonuna ekleyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

noktakom

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Haziran 2010 - 19:53:54
Hata kaydının ilk sorunla doğrudan ilişkisi yok gibi. dmesg çıktısı ile görülen meseleyle ilgili sanki.
@hkndvc, başlık açılalı bir hayli olmuş, arada gelen güncellemelerle sorun çözülmedi mi? Kullandığın dağıtım ve sürümü nedir?

Biraz daha bakındıktan sonra senin sorununla doğrudan ilgili hata kayıtları gördüm:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/183461
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/49141

Burada uyku modu yok ancak kullanıcıların bazıları ağ kartına, bazılarıysa tv kartına bağlamışlar meseleyi. Bu hata kayıtlarından bir tanesinde @robotikmi'nin dile getirmeye çalıştığı şey tavsiye edilmiş. Fakat @robotikmi'nin tavsiyesi doğrudan iş görmez.

Sen kernel satırına şunu eklemelisin: "nohz=off". Ardından sistemi yeniden başlatıp denemeye yapabilirsin. 10.04 kullanıyorsan /boot/grub/grub.cfg dosyasındaki kernel satırının sonuna ekleyebilirsin.

Şu an Ubuntu 10.4 32 bit yüklü ve sistem güncel. Sorun devam ediyor.
Kernel satırı derken tam olarak neyi kastettiniz, anlamadım. Ben belirttiğiniz adresteki dosyanın en sonuna ekledim, değişen birşey olmadı. Unutmadan bu sefer ksoftirqd /0 şeklinde çıktı, /1 değil.

if

sudo cat /boot/grub/grub.cfg komutunun çıktısını buraya aktarırsanız size nereye yazacağınızı gösterebilirim.

noktakom

Alıntı yapılan: N.G.D.G. - 08 Haziran 2010 - 15:10:36
sudo cat /boot/grub/grub.cfg komutunun çıktısını buraya aktarırsanız size nereye yazacağınızı gösterebilirim.

# DO NOT EDIT THIS FILE
#
# It is automatically generated by /usr/sbin/grub-mkconfig using templates
# from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub
#

### BEGIN /etc/grub.d/00_header ###
if [ -s $prefix/grubenv ]; then
  load_env
fi
set default="0"
if [ ${prev_saved_entry} ]; then
  set saved_entry=${prev_saved_entry}
  save_env saved_entry
  set prev_saved_entry=
  save_env prev_saved_entry
  set boot_once=true
fi

function savedefault {
  if [ -z ${boot_once} ]; then
    saved_entry=${chosen}
    save_env saved_entry
  fi
}

function recordfail {
  set recordfail=1
  if [ -n ${have_grubenv} ]; then if [ -z ${boot_once} ]; then save_env recordfail; fi; fi
}
if [ ${recordfail} = 1 ]; then
  set timeout=-1
else
  set timeout=10
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
### END /etc/grub.d/10_linux ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_lupin ###
menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.32-22-generic" {
insmod ntfs
set root='(hd0,3)'
search --no-floppy --fs-uuid --set d8f4de03f4dde432
loopback loop0 /ubuntu/disks/root.disk
set root=(loop0)
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-22-generic root=/dev/sda3 loop=/ubuntu/disks/root.disk ro   quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.32-22-generic
}
menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.32-22-generic (recovery mode)" {
insmod ntfs
set root='(hd0,3)'
set root=(loop0)
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-22-generic root=/dev/sda3 loop=/ubuntu/disks/root.disk ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.32-22-generic
}
menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.32-21-generic" {
insmod ntfs
set root='(hd0,3)'
set root=(loop0)
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic root=/dev/sda3 loop=/ubuntu/disks/root.disk ro   quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.32-21-generic
}
menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.32-21-generic (recovery mode)" {
insmod ntfs
set root='(hd0,3)'
set root=(loop0)
linux /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic root=/dev/sda3 loop=/ubuntu/disks/root.disk ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.32-21-generic
}
### END /etc/grub.d/10_lupin ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_memtest86+ ###
### END /etc/grub.d/20_memtest86+ ###

### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
menuentry "Windows Vista (loader) (on /dev/sda1)" {
insmod fat
set root='(hd0,1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set 3c98-ac5d
chainloader +1
}
menuentry "Windows Vista (loader) (on /dev/sda2)" {
insmod ntfs
set root='(hd0,2)'
search --no-floppy --fs-uuid --set 267638d57638a787
chainloader +1
}
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ###
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
### END /etc/grub.d/40_custom ###
nohz=off

if

menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.32-22-generic" diye başlayan satırın altında bulunan linux /boot/vmlinuz-2.6.32-22-generic root=/dev/sda3 loop=/ubuntu/disks/root.disk ro   quiet splash satırının sonuna yazabilirsiniz. Dosyayı sudo gedit /boot/grub/grub.cfg komutuyla açıp düzenleme yapabilirsiniz. Son hali şöyle olmalı: linux /boot/vmlinuz-2.6.32-22-generic root=/dev/sda3 loop=/ubuntu/disks/root.disk ro   quiet splash nohz=off Ayrıca, dosyanın en sonuna eklediğiniz "nohz=off" satırını siliniz.

noktakom

Malesef yine işe yaramadı. Anlaşılan uyku modundan ümidi kesicez. Ayrıca pc uyanınca ekran ışığı da tamamen kesiliyor. hazırda beklemeye de bir türlü giremiyor.

noktakom

İyi akşamlar ,bilgisayar hazırda bekleme moduna girerken "ata1: acpı set timing failed ( 0*300b)"  gibi bir hata veriyor. daha sonra cihazı tekrar açtığımda ise ksoftirqd nin işlemciyi %100 kullanarak kastığını görüyorum.

NOT : aynı kasma olayı uyku modundan çıkarken de gerçekleşiyor.... hatta uzun zaman önce benzer bir konu daha açmıştım ama sorun çözülememişti ( http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13659.msg240919.html#msg240919 ) onu tekrar hortlatmamak için yeni bir konu açtım.

Teşekkürler...

sema

Aynı konudan devam etmemiz daha güzel olacaktı. Genel forumda sunulan bir öneriyi yapayım, işe yaramazsa başka şeyler deneriz.

Sistem >> Tercihler >> Güç Yönetimi -> Bilgisayarın uyku kipine geçmesi için geçecek süreyi 1 saat olarak ayarlayın, sonra bilgisayarı yeniden başlatıp seçeneği Hiçbir zaman olarak değiştirin. Hatayı bir daha almamanız dileğiyle.
susema

noktakom

İlginiz için teşekkür ederim fakat şu an zaten o şekilde ayarlı...

sema

Tamam, değiştirin o halde. Söylediğim gibi iki değişiklik yapıp duruma bakalım, bilgisayarı kandırmaya çalışıyoruz.
susema

noktakom

heartsmagic

noktakom

Hocam peki sizin bi fikriniz yok mu ?  son bios güncellemesiyle birçok şikayetim son buldu, bi bu kaldı önemli olan. bunu da bi halledebilirsek baya rahatlayacam

heartsmagic

Ne yazık ki fikrim yok, olsa zaten es geçmem başlığı.

sema

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Ocak 2011 - 00:03:58
Ne yazık ki fikrim yok, olsa zaten es geçmem başlığı.

Bir de sorun tam olarak başlıkta belirtildiği gibi değil zaten. Tam olarak şu, değil mi @hkndvc;

ata1: acpi get timing mode failed AE 0x300d

@heartsmagic'in önerisi yoksa benim hiç hiç olamaz ama en azından tam sorunu aramalarla elde ettiğim için biraz bakma şansım oldu.

Kernel ya da Swap'ten bahsediliyor. Tam bir çözüme de ulaşabilmiş değilim. Şunların çıktısına bakayım, swap alanın yetersiz olabilir. Belki o tarafa ek yapabiliriz diye düşündüm ya da... Her neyse çıktıları;

free
sudo fdisk -l
cat /etc/ftab
susema

noktakom

Yalnış hatırlamıyorsam, şöyleydi :   "ata1: acpi get timing mode failed ( status= 0x300b ) "

Takas alanını da 3 gb olarak ayarlamıştım.

asus@asus-F5SR:~$ free
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:       3095824     662492    2433332          0      46436     258300
-/+ buffers/cache:     357756    2738068
Swap:      3176444          0    3176444
asus@asus-F5SR:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for asus:

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0xbbc58b91

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1        1275    10241406   1c  Gizli W95 FAT32 (LBA)
/dev/sda2   *        1276        1288      102400    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3            1288       16476   121996288    7  HPFS/NTFS
/dev/sda4           16476       30402   111855617    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5           16476       28182    94029824    7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           28183       30006    14647296   83  Linux
/dev/sda7           30006       30402     3176448   82  Linux takas / Solaris

Disk /dev/sdb: 2062 MB 2062548992 bayt
64 heads, 62 sectors/track, 1015 cylinders
Units = silindir of 3968 * 512 = 2031616 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x0009e74e

/dev/sdb1   *           1        1015     2013729    b  W95 FAT32

Disk /dev/sdc: 1015 MB 1015808000 bayt
32 heads, 63 sectors/track, 984 cylinders
Units = silindir of 2016 * 512 = 1032192 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x00000000

/dev/sdc1               1         984      991747+   6  FAT16

sema

Bir sorun yok gibi takas alanında sanırım. ikinci yolu deneyelim, işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum ama yine de bir zararı olmaz denememizin, şunu aç;

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Şunları ekle;

Alıntı Yapdeb http://ppa.launchpad.net/ubuntu-x-swat/x-updates/ubuntu maverick main
deb-src http://ppa.launchpad.net/ubuntu-x-swat/x-updates/ubuntu maverick main

Sonra;

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade && sudo apt-get dist-upgrade

Bu aşamada hata alırsan aldığın hataları forumda arama yaparak çözmeye çalış, çözemezsen çıktıları aktar, çözersen son durumu kontrol et,  gerekirse güç yönetiminden yine değişiklik yapıp bakalım.
susema

noktakom

Söylediklerinizi sorunsuz şekilde yaptım sonrasında güç yönetimindeki süreleri de 2 kez değiştirdim fakat yine bi sonuç elde edemedim. Hatta hata sayısı arttı ve stabillik daha da bozuldu bile diyebilirim.... out of comand, süre doldu gibi birkaç hata daha verdi, uyku moduna hiç girmemeye başladı, sonra girdi fakat olur olmaz şifre ekranı açılmaya başladı... Dikkatimi çeken başka bir konu ise top komutu ile sistem gözlemcisinin birbirini yalanlar nitelikte değerler göstermesi. şöyle ki top komutu  ksoftirqd /1 nin  %100 cpu kullandığını gösterirken sistem gözlemcisi %10-20 gibi değerler döndürüyordu....

sema

Değişiklik olmuşsa doğru yoldayız demektir :P Yani hiç tepki vermemesinden iyidir, bence. Peki verdiğim son komut herhangi bir hata döndürdü mü? Çıktılarına bakayım;

sudo dpkg --configure -a && sudo apt-get install -f
susema