Sistem kullanıcıları

Başlatan platonix, 24 Mayıs 2008 - 01:07:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonix

Selam, who komutu ile sistemin faal kullanıcılarını görüntüledim ve aşağıdaki tty7 ve pts0 çıktı şimdi bu sistemde iki kullanıcı var anlamına mı geliyor ya da ne anlama geliyor?

cmd@cmd:~$ who
cmd      tty7         2008-05-23 22:26 (:0)
cmd      pts/0        2008-05-24 00:04 (:0.0)
cmd@cmd:~$

ufuk_k

who değil de w komutu daha ayrıntlı bilgi (giriş zamanları vs.) verir. Aynı kullanıcılar bunlar, ama nerelerden giriş yaptıklarını gösteriyor. Daha doğrusu siz bu komutu vermek için konsol açtıgınızdan, tty7 bunu belirtiyor. Diğeri de sanırım üstünde oldugunuz X masaüstüne yaptıgınız girşi gösteriyor.

heartsmagic

Kabaca söyleyeyim.

tt# sanal terminalleri gösterir. tt7 dediği X'in bağlı olduğu sanal terminal.
Misal Ctrl+Alt+F1 ile bir sanal terminale düşer, giriş yapar who komutunu verirsen tty1 görürsün ekstradan orada. F2 ile bir tane daha giriş yaparsan tty2 görürsün gibi. (Geri dönmek için Alt+F7)
pts ise terminal emülatörleri ile girişi gösterir. Örnek gnome-terminal açtın pts/0 görürsün (bu pts/1 ile de başlayabilir), gnome-terminaleden bir tane daha veya aynı terminalde bir sekme daha açarsan pts/1 pts/2 diye devam ettiğini görürsün.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Evet ben ters anlatmışım nedense, tty7 Xin bağlı olduğu sanal terminal, pts de emulatörün girişi olacakmış. Teşekkürler.

erginemr

Konu hakkında ben de bildiklerimi söyleyeyim:

tty = teletype writer (uzak terminal/klavye)
pts = pseudo terminal session ? (sanal terminal oturumu)

Eskiden standart bir Unix bilgisayar ağı, içinde bütün verilerin depolandığı bir ana sunucu, ve kendi sabit diski olmayan, sadece bir ekranı ve klavyesi olan istemci terminallerin [tty] oluşturduğu bir sisteme sahipmiş. Bağlı herkesin ana bilgisayarda /home altında bir kullanıcı klasörü varmış ama geri kalan büyün dosya ve klasörler herkes için ortakmış.

Ah nostalji, böyle bir sistemi bir kereliğine de olsa kullanmak isterdim. :) Bu şekilde düşününce Linux'deki dosya yapısı ve güvenlik sisteminin arkasındaki mantık daha iyi anlaşılıyor.

heartsmagic

O kadar eskiye:
1. Benim yaşım yetmez,
2. Bilgisayar mazim yetmez :)

Ancak ben de görmek isterdim. Bu tty ve pts meselesi birazcık karışık gibi.
Tty aslında teletypewriter'dan geliyor doğru, ancak bizim gördüğümüz tty[1,2,..,7] ile tty aslında farklı şeyler. tty komutun ismi ve verildiği yerde terminal ismini basar. Gerek tty# gerek pts (pseudo terminal slave sanrım). İşte bu bahsi geçen eski zamanda :) her seri port için bir terminal varmış. O nedenle farklı farklı tty'ler mevcutmuş. Şu an ise bir tane donanım bu işe bakıyor ve tty[1,...7] sanal terminaller oluyor. pts ne diyecek olursak onlar da sanal terminaller üzerindeki sahte terminaller sanırım :) Bu sanal terminallerin üzerinde katman katman bulunabiliyorlar. Bir nevi donanımdan kazanç sağlanmış oluyor.

Çorba olmamıştır umarım :)

Mitsukuni

Yıllar önce konuşulmuş bir konu olsa da merakımdan dolayı bir soru da ben sormak istiyorum: :)
tty1 ile diğer tty'lerin farkı nedir?

heartsmagic

İlk iletide anlatmaya çalışmışım aslında, sanal terminaller bunlar fark olmasa gerek birbirinden.

Mitsukuni

Şu an nerde gördüğümü hatırlamıyorum ama içinde tty5 tty6 vs. geçen hata iletileri okumuştum da, farklı hataları varsa farklı kullanımları da olabilir belki diye sormuştum.

heartsmagic

Bilemiyorum ayrıntıyı, o nedenle yorum yapmak zor tabi. Fakat hata kayıtlarında tty5 ve tty6 üzerinde çalışan bir şeyler mevcut olabilir.

Mitsukuni

Peki o zaman son bir soru daha sorayım: (sizi de meşgul ediyorum kusura bakmayın) :)
İşletim sistemini normal olarak kullandığımızda arkaplanda asıl çalışan tty mi, yoksa tty tamamen farklı bir yapıda mı?

heartsmagic

Arka planda çalışıyor diye bir şey yok, eğer bu terminallere bağlantı kurarsan devreye girerler. Ancak tty7 üzerinde X çalıştığı için ona sürekli bağlı görünürsün. İlk iki iletim aslında tty nedir falan biraz anlatıyor :)

Mitsukuni

Uçbirimden biraz zorladım ve man -k tty komutu ile yazılarınıza istinaden biraz daha bir şeyler öğrendim diyebilirim. İlginiz için tekrardan teşekkür ederim. :)

hyperThread

Bu unix yapısı bana cloud computing olayını çağrıştıyor biraz. İkisinde de ortak bir server, kullanıcılar uzaktan erişiyor falan.. Bir de tty, birçok alt birimde kullanılan bir yapı. Mesela usb-seriport çeviricilerinde de, USB cihazlarda da tty üzerinden bağlantı kuruluyor, ttyUSB0, ttyS1 gibi..