[Arşiv][Çözüldü] Aurora teması için GTK-+2.10 nasıl kurabilirim ?

Başlatan DeFacto, 23 Mayıs 2008 - 22:22:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

Arkadaşlar gtk engine bir tema kurmak istedim tüm işlemleri gerçekleştirdim fakat ./configure verince
GTK+-2.10 is required to compile aurora bu hataya benzer (C complier tarzı) hatalar aldığım için alışkınım fakat kaynak bulamadım :( Yardım ederseniz sevinirim..

Saygılar . .

ufuk_k

Genelde bir programı kaynak kodundan kurarken eksik bir bağımlılıktan bahsediyorsa, bir dev pakedi eksikliği vardır. Burada da gtk diye bahsetmiş. Bu yüzden libgtk2.0-dev pakedini yüklerseniz (gtk için geliştirme pakedi) sorun çözülecektir.

DeFacto

off yaa kafayı yicem
dediğiniz paketi çektim, libgnutls26 ve libgcrypt11 paketlerini istedi yükledim bi daha açtım bu sefer de libpango1.0-0 isimli paketi istedi çektim already installed yazdı reinstall dedim sonra tekrar açtım tekrar aynı mesaj kafayı yicem yaa GTK isteyen hiç bir temayı kuramıyorum yardım lütfenn  :'(

ufuk_k

Yapman gereken ya her uyarı verdiğini el ile yüklemek ya da bu paketlerin bağlı olduğu genel bir gtk pakedini bulmak ve onu yüklemek. Gtk temaları ve kurulumu ile ilgili çok bilgim yok, çünkü kurmuyorum.

DeFacto

Sanırım bir yerlere varıyorum... GTK lisanslı sitesinden son stable sürümü çekiyorum şu an. Elle kurulcak tar.gz neyse alıştırma olur temaları da zaten konsoldan kuracaz..

Yardımın için teşekkürlere bana fikir verdi.

Saygılar . .

ufuk_k

Çektiğin GTK geliştirme paketlerini içermiyorsa, tema kurarken işine yaramayabilir. Bahsettiğim o libpango vb. dev paketlerini içeren ortak bir paket varsa onu depolardan kurman. Ya da ./configure ile çıkan her uyarıdaki paketleri yine depodan kurman gerek. İndirdiğin GTK son sürüm sadece gtk2.0 pakedidir büyük olasılıkla.

heartsmagic

GTK çekip derlemek ve kurmak? Gnome tabanlı bir sistemde sanırım yapılacak son işlerden bir tanesidir bu. Eğer paketleri elle derlemek istiyorsan meşakkatine katlanman gerekir. Teker teker istenen bütün bağımlılıkları çözmelisin ancak bunu depoyu kullanarak yap.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

Cidden bunun kadar meşakatli bir şey görmedim duymadım :D her istediği paket başka bir bağımlılık istiyor :D Neyse uzun bir geceden sonra bütün paketleri toparladım şimdi kuruluma geçiyorum

heartsmagic

Bu çok normal bir hadise. GTK gibi bir uygulama derlemek istiyorsun sen. Adı üzerinde derlemek. Kod olarak yazılmış ham dosyaları ikilik şekillere sokacaksın. Haliyle o kodlarda hangi kütüphane ve yan yazılım bağımlılığı kullanılmışsa önce onları edinmen lazım.

DeFacto

Her şey tamam hazır. Sırasıyla kuracağım. Bahsettiğiniz ve tavsiye ettiğiniz checkinstall ı kurdum makinaya.Checkinstall'ı ./configur dan sonra mı vereceğim yoksa make den sonra mı ? Bunu yaparsam cidden ubuntudaki kaynak kod olayında büyük bi ilerleme kaydedeceğime inanıyorum.

Saygılar . .

heartsmagic

Sabit başlığımız mevcut :) Nasıl olacağı anlatılıyor. Ancak ben bir şey sormak istiyorum, sen bu kadar zahmete katlanmadan önce libgtk2.0-dev paketini kurmayı denedin mi aurora için?

Ek: Kurdum demişsin. Peki hala neden GTK ile uğraşıyorsun sen? Derlemek için ne istiyorsa muhtemelen depoda vardır. Kendin bir şey derleme bence.

heartsmagic

DeFacto

Depodan bulamadım :( dediğiniz pakette de pango1.0-0 istiyor fakat yüklediğim halde tekrar istiyor :( Neyse ben zaten teker teker buldum bağımlılıklarını da checkinstall filan da uğraşmıyacağım. Direk sudo make install diyeceğim

DeFacto

Tamam hallettim :D gtk ile ilgili son kurduğum tüm paketleri kaldırdım sonra bu hediyenizi kurdum oldu.

heartsmagic

Öteki türlü de olurdu da az bakınman lazım hangi paket gerekiyor diye. İsimler birebir uyuşmayabiliyor bazen. Mesele çözüldüğüne göre etiketleyip kapatıyorum.