[Arşiv][Çözüldü] Bir Ubuntu Kurulum Macerası - Veri kurtarma

Başlatan skarabe, 23 Mayıs 2008 - 14:57:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

skarabe

Merhaba Arkadaşlar öncelikle gönüllü yardımlar için şimdiden teşekkürler
İlk linux maceram suse ile olmuştu yıllar önce hiç sorun yaşamamıştım epey kullandıkdan sonra (ekran kartı sürücüleri yoktu tam verim alamıyodum) kaldırdım.

Yıllar sonra ubuntu denemeye karar verdim (denemez olsa idim) foruma üye oldum * birçok yazıyı okudum. Var olan hdd lerim yüklemek istemedim piyasdan  gidip 500 gb lik yeni bir hdd aldım kasaya taktık ilk başta her şey iyiyid ( bu arada bölümleme işini de yaptım
100 gb ubuntuya 3 gb takas alanı kalanıda iki parçaya böldüm
2 başarısız denmeden sonra hdd ortalıktan kayboldu ana kart görmemeye başladı zor şer sök çıkar gördürdük bu seferde kurulum % 20 seviyelerinde iki kez çöktü hdd arızalı olabilir diye iki sefer aldığım firmanın teknik servisine götürdüm hdd orada sorunsuz çalıştı. tekrar gelip kuruluma devam etmeye çalıştım
ve bir yanlışlık yaptım harci hdd dimi açmışım fark etmeden linux kurulum cd ile  bu sefer 500 gblik hardiski gördüm diye (ki kafam dönmüştü artık ubuntuyu kurmaktan başka bir şey düşünmüyordum) harici hdd mi kurmaya çalıştım ubuntuyu oda %20 de takıldı tabi ben farkına varına vardım ama iş işten geçti
tüm aile resimleri bir daha kopyası elime geçmeyecek taramış eski aile resimleri bunun yanında çizim çalışmalarım (3d mac autocad ) ve daha bir sürü benim için önemli şey döküman

yardım konusuna gelince bu harici hdd deki bilgi leri geri getirebilirmiyim
win ortamındaki her programı denedim
windows görmüyordu görmesi içine sadece ntfs formatı attım
recovery programları ile denedim ama olmuyor
bu konuda bana yardım edebilecek biri * ya da birileri  varmı (konunun nereye açılacağını bulamadım o yüzden genel kısmına yazdım)

Söz kalpten çıkarsa kalbe kadar girer ağızdan çıkarsa kulağı aşamaz...
(Bir arap atasözü)

heartsmagic

Öncelikle mesele ne kadar acil olsa da başlık olarak uygun olmadığı için o kısmı siliyorum. Veriler için Testdisk'in üzerine tanımam.
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

Birçok kişinin verilerini bu programla hayata döndürdüğüne şahidim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

izzetguntalaz

Keşke ubuntu yu kurmadan önce daha fazla bilgi toplasaydınız ve bu işi organize bir şekilde
danışarak yapsaydınız. Bu noktada suçu ubuntu ya atmanız bence doğru değil.

Sorunu tam olarak anlamışda değilim. Veri kayıplarınız için üzgünüm.
Fakat bu veri kaybında sizin de suçunuz olduğunu düşünüyorum. Çok acele etmişsiniz.
Kaldı ki veri kayıpları her sistem için geçerlidir. Burada iş kullanıcıya düşüyo.

Bir çok linux dağatımı kurulumda size virilerinizi yedeklemenizi hatırlatıyor.

Kötü bir deneyim olduğunun farkındayım. Ama Duygusal düşünmemekte fayda var.

Son olarak yazınızı yine okudum. Çok telaş yapmışsınız ubuntu eski diskinizin boş bir bölümüne kurulabilirdi boşuna yeni disk almışsınız. Keşke biraz daha sakin ve sağduyulu bir şekilde ubuntu kurulumuna geçseydiniz.

erginemr

@skarabe,

Testdisk için bir oy da benden. Ve bildiğim kadarıyla Windows altında da çalışıyor. Umarım giden resimlerinizi ve CAD dosyalarınızı kurtarırsınız.

@izzetguntalaz,

Hata skarabe'de olsun veya olmasın, yanıt tarzınızı doğru bulmuyorum. Böyle bir durumda olan ve çözüm arayan bir kişi, bu tarz bir eleştiriyle karşılaşınca hoş karşılamaz. (Aynı şeyleri bana söyleseniz ben de sinirlenirdim.) Olan olmuş artik, bence çözüm aramalıyız.

erginemr

TestDisk ve benzeri veri kurtarma yazılımları, aşağıdan indirip CD'ye yazabileceğiniz Linux tabanlı System Rescue CD içinde de mevcut:
http://www.sysresccd.org/Main_Page

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: erginemr - 23 Mayıs 2008 - 18:12:06

@izzetguntalaz,

Hata skarabe'de olsun veya olmasın, yanıt tarzınızı doğru bulmuyorum. Böyle bir durumda olan ve çözüm arayan bir kişi, bu tarz bir eleştiriyle karşılaşınca hoş karşılamaz. (Aynı şeyleri bana söyleseniz ben de sinirlenirdim.) Olan olmuş artik, bence çözüm aramalıyız.

Ben kırıcı bir konuşma yaptığımı düşünmüyorum.
Çözüm bulunması konusunda sizinle aynı görüşteyim.

skarabe

Yeniden merhaba yukardaki ilk konuyu göndermemin üstünden 1 aydan fazla bir zaman geçti yardımcı olan arkadaşlar tşk. %60 %70 verilerimi kurtardım ve mutlu son tabii ubuntuyuda kurdum. şimdi ubuntu ve ben mutlu mutlu oynaşıyoruz :) fakat şimdi başka bir şey aklıma takıldı (çokmu soruyorum yoksa) ben bir linux türevinide windows ortamından çalıştırmak istiyorum yani windowsdan çıkmadan sanl pc gibi bunu nasıl yapalirim bu konuda fikir alabilirmiyim. bir de arkadaşlar bazı donanımlarım kurduğum ubuntuda görülmüyor söz geli webcam bu konuda forumlar için de nereler var baktımda ya gözümden kaçtı yada yok bu konuda fikir verebilirseniz bu ubuntu severini mutlu edersiniz....
Söz kalpten çıkarsa kalbe kadar girer ağızdan çıkarsa kulağı aşamaz...
(Bir arap atasözü)

heartsmagic

Sorularını farklı bir başlıkta sorarsan daha şık olur. Zira artık bu başlığın problemi çözülmüş ve etiketleyip kapatacağım.
Sanal PC için Virtualbox veya Vmware'i araştırabilirsin. Kamera problemini zaten ayrı bir başlıkta sormuşsun.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.