bad sectorleri ayırmak ve read-only filesystem

Başlatan bsod1, 06 Kasım 2009 - 08:30:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bsod1

sabit diskimde bad sector oluştu ve oluştuğu andan itibaren filesystem ara ara read-only oluyor, bu durumda bilgisayarı kapatıp açmam gerekiyor. sık sık takılmalar vs. oluyor, ve disk utulity diskimi değiştirmemi söylüyor.

garanti kapsamına girdiği için diski zaten değiştireceğim ama disk henüz ellerine ulaşmamış o yüzden pcyi bırakmadım ve benim de işlerim var. sorunum şu o bad sectorleri bir şekilde ayıklayamaz mıyım? windowsta da bad sectorlerle dolu diskler kullandım ama orda böyle birşey olmuyordu, benzeri bir uygulama yok mudur ubuntu altında?

heartsmagic

Aslında forumda bir iki kere konuşmuştuk diye hatırlıyorum bunu. Fakat en sağlıklı yöntem eğer varsa disk üreticisinin sağladığı programı -ne yazık ki- Windows üzerinde kullanmak olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bsod1

linux altında bir kere bad sector oluştu mu diskimiz ölecek mi yani?

bytan

Alıntı yapılan: bsod1 - 07 Kasım 2009 - 08:49:16
linux altında bir kere bad sector oluştu mu diskimiz ölecek mi yani?

Tabii ki ölmeyecek, ya yenisini verecekler ya da üreticisi linux için gerekli yazılımı üretmeleri yönünde kendisine baskı geldiği zaman yazılımı üretip kullanıma sunacak.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

miles

Bu duruma bir açıklık getirmemiz mümkün mü acaba ? Bad sectorler içeren bir sistem format atılıp tekrar kullanılamazmı ? Windowsta da bad sectorlar var ama kullanabiliyoruz. Tek farkı bad sectorlar kullanılamaz oluyor ama sağlam kalan bölümler sorunsuz çalışıyor. Linuxta da böyle değil mi ? Sonuçta windowstaki yazılımlar bad sectorleri düzeltemez çünkü bunlar donanımsal (fiziksel) sorunlardır.

heartsmagic

Alıntı yapılan: miles - 07 Kasım 2009 - 10:42:49
Bu duruma bir açıklık getirmemiz mümkün mü acaba ? Bad sectorler içeren bir sistem format atılıp tekrar kullanılamazmı ? Windowsta da bad sectorlar var ama kullanabiliyoruz. Tek farkı bad sectorlar kullanılamaz oluyor ama sağlam kalan bölümler sorunsuz çalışıyor. Linuxta da böyle değil mi ? Sonuçta windowstaki yazılımlar bad sectorleri düzeltemez çünkü bunlar donanımsal (fiziksel) sorunlardır.

Düzeltilemezler ancak işaretlenip kullanılmaması sağlanır. Windows'ta bu işlemi yapmadan sistemi kullanmaya kalkarsan kritik bir işin olduğunda bu bozuk alana denk getirir sistem sonra uğraş dur. Kısacası eğer cidden bozuk alan varsa bir şekilde icabına bakmak gerekiyor. Biçimlendirme çözmez bu sorunu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

miles

Windowsta ek bir programa ihtiyacımız var o zaman . Linux dünyasında ise şimdilik bir çözümümüz yok anladığım kadarıyla.

matrax_41

Bu tür programlar genelde cd üzerinden çalışıyor.Üreticinin sitesine girip cd üzerinden boot edilen bir program var mı bakmanızda fayda var.

caesarcipher

Bu sorun benimde başıma dert olmuştu ve hala devam ediyor fakat farklı bir şekilde. Önceden diskte 16 badsector vardı ve filesystem ara ara read-only oluyordu. Daha sonra verilerimi yedekleyip live cd yardımı ile hdd yi sıfırla yazdırdım (aşağıdaki gibi)

dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=1M

Daha sonra tekrar kurulum yaptım bu sefer badsector sayısı sıfıra indi. fakat zaman içinde tekrar oluştular şu an badsector sayısı 11 fakat filesystem read-only olmuyor.