Ati M.R. X600 ekran kartı sürücüsü ve kernel hakkında

Başlatan ParadiseGuard, 01 Kasım 2009 - 19:20:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ParadiseGuard

Merhaba sevgili, saygıdeğer arkadaşlarım,

Öncelikle umarım bu açtığım konular yüzünden sizleri rahatsız etmiyorumdur lütfen hakkınız helal edin,

Araştırmalarım sonucunda(ki yeni bir linux kullanıcısıyım yani amatörüm) Atinin mobility radeon x600 modeli grafik kartının linux için üretmiş oldğu sürücülerini kurarken hep kernel ile ilgili bir hata alıyordum, kernelimde ne gibi bir sorun var be arkadaş diye deli gibi düşünürken, aslında atinin şu an itibari ile güncel olan kernelime karşı tavır takındığını gördüm yani, eski bir kernel altında sorunsuz kurulabilecek olan sürücü yeni kernelde problem çıkartıyor, bende düşündümde bu kerneli downgrade etmenin bir yolu varmıdır diye size sorayım dedim, eski kernel(atinin benden itediği sürüm interpid ibex'inki ile aynı galiba) ile ubuntu 9.10 Karmic Koala mı çalıştırabilirmiyim, çalıştırabilirsem süper olur çünkü ekran kartı sürücümüde kurmayı başarmış ve bu işten yardımlarınızla sıyrılmış olur ve mutlu mesut ubuntumla rahat rahat vakit geçirebilirim.

Yardımlarınızdan ötürü şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Dünümü hatırlayamayacaksam,
Bu günümü neden yaşıyorum,
Ne utanmazımki bide yarınımı bekliyorum.

bytan

Kullandığın yazılımların ve/veya modüllerin şayet kernel bağımlılığı var ise ne olacak? Her birini alt sürüme düşüreceksen, doğrudan intrepid kur, üzerine yazılımların kurabileceğin seviyedeki üst sürümlerini gerekirse kaynaktan derleyerek kur. Tersten gideceğine, bu şekilde denemen bence seni daha az uğraştırır.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ParadiseGuard

Hmm. hakılısınız fakat donamımım gerçekten anti-linux bir yapıya sahip galiba, ne zaman 9.04 aşağısı bir ubuntu dağıtımını kurmayı denesem bir şekilde problem çıkıyor ve kuramıyorum, bu yüzden acaba kerneli düşürsem diye bir düşündüm sadece, şöyleki Mandriva 2009.1 dağıtımını kurduktan sonra istediğim kerneli rahatlıkla kullanabiliyordum ve hatta grub boot ederken hangi kernelden sistemi açabileceğimide seçebiliyordum, aynısını ubuntu ile yapabilirmiyim sizlere danışıyorum.

Teşekkürler.

bytan

Alıntı yapılan: ParadiseGuard - 01 Kasım 2009 - 20:08:57
Hmm. hakılısınız fakat donamımım gerçekten anti-linux bir yapıya sahip galiba, ne zaman 9.04 aşağısı bir ubuntu dağıtımını kurmayı denesem bir şekilde problem çıkıyor ve kuramıyorum, bu yüzden acaba kerneli düşürsem diye bir düşündüm sadece, şöyleki Mandriva 2009.1 dağıtımını kurduktan sonra istediğim kerneli rahatlıkla kullanabiliyordum ve hatta grub boot ederken hangi kernelden sistemi açabileceğimide seçebiliyordum, aynısını ubuntu ile yapabilirmiyim sizlere danışıyorum.

Teşekkürler.

Eski sürüm kerneli mi yüklüyordunuz ve rahatlıkla açıyordunuz? Eskiye döndüğünüz zaman bağımlılık sorunları karşınıza çıkmadı mı? Yoksa daha güncel kerneller mi ekrana düşüyordu ve grub üzerinde bunlar arasında seçim yapıyordunuz? Eğer bu son dediğim ise, aynı durum ubuntu üzerinde de mevcut.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ParadiseGuard

Evet eski sürüm kernelleride ayrıca yükleyip sistemi eski kernelle çalıştırarak sorunu çözüyordum, fakat bu ubuntuda olmadı nedense(kernel yükleme oldu fakat eski kerneller ile yani ekran kartımın sürcüsünün istediği kerneller ile sistem hiç bir şekilde açılamadı). Ama herşeye rağmen "4 ever Ubuntu".