Diskte birçok kötü sektör var?

Başlatan ayhan_451, 30 Ekim 2009 - 08:05:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ayhan_451

Merhaba

Sistemimde kurulu olan ubuntu 9.04 'ü güncelleme yöneticisi kullanarak 9.10'a yükselttim. Tüm gecem bu işlem için geçti, gitti. Şuan sorun yok. Sistem kuruldu gereksiz uygulamaları çıkardım gayet hızlı vesayre.

Sistem ilk açıldığında diskte birçok kötü sektör var uyarısı verdi. Bilgisayarımda windows 7 ve ubuntu 9.10 kurulu. Daha önce böyle bir şey ile karşılaşmadım. Konu açmadan araştırdım ama bad sektör dediğimde çok ayrı sorun çözümleri çıktı karşıma. Durumu daha iyi anlayabilmeniz açısından ekran görüntüsü paylaşmak istedim. Bu nedir ? Nasıl düzeltebilirim ? Önemli bir şey midir? bilmiyorum.

Bu konuda yardımcı olursanız minnettar kalırım.

Resim 1 ;

Resim 2 - Detaylı ;

Yeniden ayrılan sektör sayısı sekmesinde uyarı veriyor. Diğerleri normal. Yardımlarınız için teşekkürler.

gimpprofessional

Bozuk sektörler okuyup yazılamayan sektörlerdir. Resimlere bakınca 643 bozuksektörünün olduğu söylenmiş. İşletim sistemi hatasıda olabilir yada gerçekten HDD hasarlıdır. Bozuk sektörler ani elektrik kesilmeleri kasanın darbe yemesi gibi durumlarla ortaya çıkabilmektedir. önerim bir hata taraması yapman.
Gimp Uzmanı artık Full Circle Magazine 'de yazıyor. Son sayısını incelediniz mi? http://fullcirclemagazine.org/

Gimp Uzmanı blog
http://gimpuzmani.wordpress.com/

Şimdiye kadar yayınlanmış tüm makaleler.
http://www.facebook.com/pages/Gimp-Uzmani/325906387399?ref=mf

localhost

Windowstan scan disk yada özel bir programla diskteki bozuk kesimleri arama yaptirabilirsiniz. Ayni hatayi Ubuntu 9.10 BETA almistim. Bende bozuk kesim gercekten cikti. :) Bende diskin 100GB kapattim. Simdik 100Gb eksikle devam ediyoruz. :)
Linux LPIC1 - MCSA

halluk26

Selamlar aynı sorun şimdi bende de çıktı.Ben de sistemimde sadece ubuntu 9.04 ü kullanıyordum ve bugun kendi (ubuntu) download manager den 9.10 a yükselttim.Ancak yüklemem tamamlanıp bilgisayar tekrar başlayınca "diskte pek çok kötü sektör var" uyarısıyla karsılastım.232 bozuk sektör yaziyor..Bu konuda bana da yardımcı olabilecek arkadaslara simdiden tesekkur ederim.

ayhan_451

Yok arkadaşlar, windows tarafında hem program kullanarak tarattım hemde disk araçlarını kullanarak. Yinede sorun yok hatasını aldım. Ancak ubuntu tarafında aynı hata devam ediyor. Bunun bir zararı varmıdır ? Sistemi etkiler mi? Sanırım yükseltme işleminden sonra oluştu. Aynı sorunu yaşayıpta düzeltebilen var ise cevaplarsa mutlu olurum. Sağolun.

heartsmagic

Eğer bu bir böcekse ve olmadığı halde bozuk alan var diyorsa sisteme bir zararı olmaz diye düşünüyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Ubuntu forumlarinda cogu kisi bu bildiriden rahatsiz olmus. Bazilarinda badsector cikmis bazilarinda ise böyle birsey yok. Bu yüzden bir BUG acilmis. Sorunu olanda olmayanda ilgili bilgileri gecmis. Sonuc suanlik belirsiz. Ama sistemin performansini filan düserecegini sanmiyorum. 
Linux LPIC1 - MCSA