Hüsran içindeyim

Başlatan ParadiseGuard, 29 Ekim 2009 - 23:43:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ParadiseGuard

Merhaba sevgili, saygıdeğer arkadaşlarım,

Şu an için buruk bir acı gibi içime oturmuş durumu size bahsetmek ve bu konu hakkında bilgilerinize başvurmak istiyorum.

Ubuntu 9.10 Karmic Koala yı indirdim bir ümit ama ne ümit bu sefer ati ekran kartım olan Mobility Radeon X600 sorunsuz çalışır herhalde diyerek mükemmel bir sevinç içerisindeydimkii kurulumdan sonra yine olmadı ve sevincim kursağımda kaldı, artık bu saatten sonra ne yapacağımı şaşırdım, ubuntudan ümidimi kesmiş durumdayım ayrıca hemde farklılık olsun diye gnome masaüstü ortamını kullanan şu lanet grafik kartımda bana sorun oluşturmayacak farklı bir dağıtım denemeyi planlıyorum, bana bu konuda yardımcı olursanız minnet duyarım.

Bilgisayarımın özelliklerini burada belirteyim, sizde bana en uygunu sizce hangisi ise buyrun söyleyin, lütfen beni windowsa muhtac etmeyin çok alıştım kopamıyorum linuxtan ama bu şekildede devam edemem, sürekli grafiksel donmalar beni inanın çok bunalttı.

İşlemci: Intel Centrino 1.73 GHz 533 Mhz Sonoma 2 MB Cache Bellek
Bellek:  2 x 1GB DDR2 533 MHz
HDD:    80 GB Serial -ATA (5400 rpm)
Ses:     Intel® High Definition Audio compatible, 3D audio (Direct Sound 3D support)
Yonga:  Mobile Intel 915PM Express 533 MHz
Grafik:  ATI MOBILITY™ RADEON® X600 256MB HyperMemory™

Şunuda belirtmek isterimki ben kişisel yapım gereği olsun kararlılık ve istikrara bağımlı bir kişiyim. Hız ve performans benim vazgeçilmezim. Debian şu an kafamdaki ilk işletim sistemi, fakat Open Solariside düşünüyorum hangisini önerirsiniz yada belirttiğim gibi sizce bu ikisi dışındada olsa hangileri?.

Yardımlarınızdan ötürü şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Dünümü hatırlayamayacaksam,
Bu günümü neden yaşıyorum,
Ne utanmazımki bide yarınımı bekliyorum.

heartsmagic

Mesele Ubuntu meselesi değil ki. Mesele X serisi kartlar ve ATI'nin bu kartlara desteğini kesme meselesidir.
Sen şimdi başka bir dağıtım kursan bile tutup sürücü yükleyemeyeceksin. Açık kaynak sürücülere yönelmen lazım kısacası.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ParadiseGuard

Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex sürümünde bu grafik kartı çalışıyor bildiğime göre ama eski sürüm kullanmama gibi bir takıntım var sırf bu yüzden windowsu terk ettim diyebilirim hal şuki ne Win7 nede WinVistada bu grafik kartıma bir destek yok. bu yüzden xp ye kalakaldım ama ben XPden bıktım sırf PhotoShop işlerim için kullanıyorum WinXP yi ama Program Geliştirme olsun ve daha bir çok alanda ve hatta oyunlarda bile ben genel anlamda Linux kullanmak istiyorum. Peki şimdi ne yapabilirim ben sauerbratenimi rahat rahat oynayamayacakmıyım?. Sırf bu yüzden güzelim Laptopımı çöpemi atayım?.

Not: Open Solaris %45 Yüklendi.

ironic

@ParadiseGuard , bildiğim kadarıyla Solaris hem hantal hem de Linux çekirdeği kadar geniş donanım desteği sağlamıyor. Şu an en iyi çözüm açık kaynak sürücüleri denemen ya da intrepid ya da hardy kullanman. Hardy LTS (uzun dönem destekli ) olduğu için intrepid e göre çok daha fazla desteğe sahip. En basitinden yazılımların yeni sürümlerine ulaşmak daha zahmetsiz.

ParadiseGuard

Bu solaris bana baya iyi göründü der iken, kurulumda HDD konfigurasyon noktasında sıkıntı yaşadım bölümlemelerimi kafasına göre almış tam anlamı ile nasıl bir bölümleme olduğunu algılayamamış buda demek oluyorki solarisi kuramadan arşive kaldıracağım off ne şans yav :S. OpenSolaris bana masaüstü ortamında pek bi hızlı göründü bide Device Driver Utility de x600 Sürücümü tanıdığını söylüyor fakat anlamadım compiz açılmıyor ise tanımışmı tanımamışmı?. Sevdim kendilerini ama neylersin sevgi başlı başına yeterli değil.(Bu mesajı LiveCD den Solaris üzerinden yazıyorum.)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ekim 2009 - 01:34:16

Ayrıca belirtmek isterim dediğim gibi taktımı takan o tiplerden biriyim, illaki son sürüm olacak Hardy yada Intrepid kullanmayı istemememin sebebi bu, 9.10 da bana bu konuda kazık attı, gerçi o kazık atmıyor bütün suç atinin sürücü yazıyorsun bari adam gibi yaz, atiye gıcığım ama artık düştük bi kere yapacak bir şey yok. Şimdi ne yapayım debianmı deneyeyim, yoksa şu HDD sorununu çözebilsem aslında kurup bi kaç gün test ederdim solarisi, ama Live CD de tam performans sağlamıyorki mübarek anlamıyorum iyimi kötümü. Bazısı ikilemde kalır ben beşlemde hatta onlamda kaldım,  ne yapacağım cidden şaşırdım.

Bu solaris çok hoşuma gitti NetBeans IDE üzerinden C++ programlarıda geliştirmeyi istediğim için daha bi cezbedici ama amasını siz getirin, artık ocağınıza düştüm yardım.

bytan

Dağıtım değiştirip denemek yerine, önerildiği gibi açık kaynak kodlu sürücülere yönelmen daha uygun çözüm olur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

gimpprofessional

Ubuntuda Senin karta benzer bir kartın Açık kaynak sürücülerini yüklemiş ve başarılı olmuştum. 
Gimp Uzmanı artık Full Circle Magazine 'de yazıyor. Son sayısını incelediniz mi? http://fullcirclemagazine.org/

Gimp Uzmanı blog
http://gimpuzmani.wordpress.com/

Şimdiye kadar yayınlanmış tüm makaleler.
http://www.facebook.com/pages/Gimp-Uzmani/325906387399?ref=mf

Zelku

Ethernet kartımı desteklemeyen linux'u kullanabilmek için , yurtdışından 75 dolarlık ExpressCard getirtmeyi göze almıştım ancak daha sonra tesadüf eseri Usb modem bulup çalıştırınca biraz daha ucuza durumu çözmüştüm. Demem o ki , eğer son sürüm kullanmayı kafanıza bu kadar takıyorsanız , ati ekran kartınızı satıp , onun eşdeğeri nvidia bir kart almanız yararınıza olacaktır. En azından gelecek linux kernelleri için de sorun çekmezsiniz.
"Bazinga!"
- Sheldon Cooper