Firefox flash ses sorunu ve textlerdeki türkçe karakter problemi

Başlatan yigef, 28 Ekim 2009 - 16:09:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yigef

Merhaba, ubuntuya yeni geçtim ve günlerdir forumlarda yazan herşeyi denememe rağmen çözemediğim 2 problemim var. Birincisi forumlarda sıkça yer eden firefox tan ses gelmeme sorunu ki flashplugin-nonfree gibi extrasounds gibi şeyleri denememe rağmen çözemedim. İkincisi ise daha önceden windowsta kaydettiğim text dosyalarında ya da internetten indirdiğim altyazı dosyalarında türkçe karakterlerin gözükmeme durumu. Çeşitli programlarda açıp UTF-8 ya da iso8859-9 şeklinde kaydetmeyi denedim ama çözülmüyor. Bunları çözmeme yardım ederseniz çok sevinirim. UBUNTU sürün 9.04 ingilizce

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ekim 2009 - 08:47:44

textle ilgili sorunu şu şekilde çözdüm: altyazı dosyasını gedit te açıp "Replace" ile ğ,ş,ı harflerini tek tek "replace all" dedim. kaydederken hata veriyor oradanda yazı kodunu iso8859-9 seçip retry diyince halloluyor ama her seferinde uğraşmak lazım tabi :( eğer temelli bir çözümü varsa lütfen paylaşın.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ekim 2009 - 21:44:45

Ses sorununu da http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=789578 şu link sayesinde çözdüm. Part A yı yaptım ve düzeldi. Aynı zamanda Movie Player dan ses gelip Mplayer ve KAffein den ses gelmeme problemim vardı o da halloldu. Kendi kendime sorup, kendi kendime cevapladım :DD İnşallah aynı probleme sahip olupta benim gibi çözemeyenler bu başlıktan faydalanabilir.

Tilkisan

Azmin elinden birşey kurtulmaz diyorsun  :)   ,
işte Linux kullanmanın ince detayı burda gizli. Pes etmek yok  :D    Tebrik ederim.