bilgisayarım kendi kendine kapanıyor

Başlatan roberto55, 28 Ekim 2009 - 16:09:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

roberto55

arkadaşlar bilgisayarım kendi kendine birden kapanıyor kapanırken herhangi bir ses çıkarmıyor sanki elektrik gitmiş gibi birden kapanıyor
kasa pislenmiştir diye
kasayı açtım işlemciyi güç kaynağını anakartı ve fanları temizledim (işlemciyi komple söküp temizledim)
ancak gene aynı hatayı aldım
internette araştırdım anakartın ömrü bitiyor dediler
350 wattlık bir güçkaynağım var 7 yıldan beri onu kullanıyorum acaba değiştirsem düzelirmi yada biosu güncellesem
sıcaklığa bakıyorum en yüksek hdd o da 42 derece
pc özellikleri

Intel Pentium 4, 1515 MHz (15 x 101)
Gigabyte GA-8IR2003  (5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio)   Intel Brookdale i845D
768 MB  (DDR SDRAM)

bide 350 wattlık güç kaynağı şimdiye kadar ole bir sorun la karşılaşmadım
BIOS türü   Award Modular (05/16/03)
ubuntu karmic

localhost

Bu tip sorunlari belirlemek güctür. Bazen yazilimlar sistemi cok fazla kullandiginda islemci gibi bazi bilesenlerin bir anlik hizli isinmasindan dolayi sistem kendini kapatir. Bu hatayi Windows ve Linuxte aynen aliyorsaniz. Hardware kismina bakin. Belki islemci fani yeterli derece dönmedigi icin CPU isinmasindan dolayi sistem kapanabilir. Ama kapanmadan önce yinede bir donma göze carpar. 7 Seneden bu yana sorunsuz calisan bir sistemin simdik böyle bir sorun vermesi biraz tuhaf tabiki. Anakartin belli bir ömrümü varki hemen ömrü bitiyor olsun. Bu gibi tabirler bana biraz tuhaf geliyor. Sanki adamlar gelecegi görüyor. Belki sorun Anakartta degil baska yerlerde de olabilir. Bu yüzden bilesenleri deneme imkaniniz varsa tek tek deneyin.
Linux LPIC1 - MCSA

roberto55

donanımsal bir sorun yok baktım bilgisayarım rahat kullanıyorum bilgisayarımda 2 tane işletim sistemi var
ubuntu ve win xp
ama arasıra ubuntudaydayken kendi kendi reset çekiyor win de bu sorun yok
linuxde resetlerken bir ses çıkmıyor belli bir programı çalıştırırken veya işlemci ram kullanımı artıncada kapanmıyor
yani ne zaman kapanacağı belli olmuyor
3 4 saatlik kullanımdığım zaman bazen hiç resetlemiyor bazen yeni açıldığı gibi resetlendiği oluyor
ubuntuyu baştan kursam düzelirmi bunu en son seçenek olarak görmek istiyorum çünkü 2 gb ta yakın program yüklemişim nasıl yedekleneceğini bilmiyorum :d
şimdiden thank you
ubuntu karmic

Yiğit Ateş

Eğer ısınma yoksa güç kaynağı sorunu gibi görünüyor. Eğer imkanın varsa başka bir güç kaynağıyla test edebilir misin?

zeitgeist

Şu konuyu anlamadım; bilgisayar sadece Ubuntu çalışırken mi resetliyor yoksa her iki işletim sisteminde de mi?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

burdem

@samurai ben de onu yazıyordum şimdi. Yine aynı şeyler olursa linux'u tekrar yüklemeni tavsiye ederim. Yedek alma konusu ile ilgili başlıklar da mevcut forumda. Şimdiden kolay gelsin.
Ayrıca, yazılarımızda Türkçe konuşmaya dikkat edersek iyi olur. Basit bir kaç kelime bile olsa....
long live rock n roll

roberto55

bizim dükkandaki pc nin 450 wattlık güç kaynağıyla değiştirdim 1 hafta kullandım bir sorun olmadı
daha önce 2 işletim sistemindede kapanıyordu ancak win e format atınca düzeldi
linux düzelmedi
tozdandır dedim  ve işlemci dahi söküp elektirik süpürgesiyle bir güzel sildim güç kaynağınıda tabii
ama bazen gene kapanıyor
ben linuxun kullanıcı haklarıyla biraz oynadım  tabi siden yardım alarak
bazı programlara root dan başka kimse açmasın diye düzenledim acaba o yüzden olabilirmi
yada overclock çektimde acaba güç kaynağı yetersizmi geliyor
biosu sıfırlasam düzelirmi
ubuntu baştan yüklemek işime gelmiyo daha önce hiç yedekleme yapmadım tedirginim
cevap bekliyorum şimdiden sağolun
acaba güncelleme yöneticisinden  9.10 yüklesem düzelirmi
ubuntu karmic

Khan

Programların kur dosyalarını yedek alın.
Sanırım /var/apt/archives altına indiriliyorlardı. Oradaki dosyaları yedekleyip, yeni sistem kurduğunuzda aynı yere taşırsanız tekrar indirme yapmaz.

roberto55

Alıntı yapılan: Khan - 11 Kasım 2009 - 19:17:17
Programların kur dosyalarını yedek alın.
Sanırım /var/apt/archives altına indiriliyorlardı. Oradaki dosyaları yedekleyip, yeni sistem kurduğunuzda aynı yere taşırsanız tekrar indirme yapmaz.

var dizinin altında apt diye klasör yok maalesef ben 9.04 kullanıyorum belki değişiktir
/var/cache/apt
diye var acaba demek istediğin o mudur
bide 9.10 indirip yüklesem işe yararmı dediğin sadece 9.04 içinmi
ubuntu karmic

foma

Alıntı yapılan: roberto55 - 11 Kasım 2009 - 19:30:31
var dizinin altında apt diye klasör yok maalesef ben 9.04 kullanıyorum belki değişiktir
/var/cache/apt
diye var acaba demek istediğin o mudur
Bende tam olarak bu dizin altında yedekler.
/var/cache/apt/archives
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

heartsmagic

Alıntı yapılan: roberto55 - 11 Kasım 2009 - 19:13:08
yada overclock çektimde acaba güç kaynağı yetersizmi geliyor

Bu önemli bir bilgi. Hızıştırma Linux tarafında verim vermemiş, aksine sorun yapıyor olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

foma

Alıntı yapılan: roberto55 - 11 Kasım 2009 - 19:13:08
overclock çektimde acaba güç kaynağı yetersizmi geliyor
Saat çarpanını mı değiştirdin işlemcinin?
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

roberto55

hayır sadece biosun voltaj ayarlarıyla oynadım işlemçim saat çarpanını değiştirmeme izin vermiyor
yani desteklemiyor
9.10 a yükselticem ve biosu fabrika ayarlarını yükleyecem o zaman sorun olursa yazarım
ubuntu karmic