[Arşiv][Çözüldü] Harici diske erişim Hakları

Başlatan DeFacto, 22 Mayıs 2008 - 17:45:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

Yine ben :D ve yine HDD :D Gparted sağ olsun bi şekilde seagate hdd imi ubuntuma gösterebildim. sudo nautilus ile girdiğimde her şekilde işlem yapabiliyorum fakat sudo nautilusla girmekten de sıkıldım. Herhangi bir erişim kuralı belirlemek için özelliklerden baktım da yok olmuo . Siz "konsol insanları" nın önerilerine başvurma çaresinden başka bir şey gelmedi aklıma :D . Yardımlarınızı bekliyorum

Saygılar . .

s1bernet1k

Ya arkadaşım benim anlamadığım ben hardy de ntfs-3g yi kurduktan sonra hdd ye ulaşabildim. Üçüncü hardiskimi ise 3,5 inclik bir usb kutuyla kullanıyorum sadece bunu tanıtmak için konsola bir iki şey yazdım o kadar şimdi sistemi her açtığımda kendisi tanıyor tek yapmam gereken 3. hdd mi fişe takmak ve açmak bu kadar basit.
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

munirekinci

Create Launcher >
İsim: Nautilus Root
Komut: gksudo nautilus

munirekinci

Alıntı yapılan: zafercanpolat - 22 Mayıs 2008 - 17:51:49
Ya arkadaşım benim anlamadığım ben hardy de ntfs-3g yi kurduktan sonra hdd ye ulaşabildim. Üçüncü hardiskimi ise 3,5 inclik bir usb kutuyla kullanıyorum sadece bunu tanıtmak için konsola bir iki şey yazdım o kadar şimdi sistemi her açtığımda kendisi tanıyor tek yapmam gereken 3. hdd mi fişe takmak ve açmak bu kadar basit.

Arkadaşın bahsettiği şey farklı.

DeFacto

1)ext3 olarak kullanıyorum (ntfs-3g tarzı bir şeye ihtiyacım yok)
2)zaten kendisi gördü mount anlamında bir problemim olmadı
3)bi de chmod 777 bişiler vardı o kesin anlamında bir erişim hakkı belirlemiyormuydu ?
4)hertürlü yardım ve önerileriniz için teşekkürler

munirekinci

chmod ile dosyaların/dizinlerin erişim haklarını belirlersin.
Ancak chmod konusunda dikkate alınması gereken çok önemli bir nokta vardır; chmod ile sistem dosyalarının/dizinlerinin erişim ayarlarıyla oynamamak gerekir.

Sistem dosyaları/dizinleri dışındakileri chmod ile erişim yapılandırmasını yapmanız sorun çıkarmaz.
Biraz araştırma yaparsanız chmod'un nasıl kullanılacağına dair birçok döküman bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

DeFacto

Çözdümmm
Grafik ortamında işimi çözdüm :D sizinle de paylaşmak isterim. Daha öncesi bu HDD üzerinde herhangi bir yazma ve okuma işlemi yapamıyordum (sudo nautilus hariç ) şimdi adım adım anlatıyım..
1)Supervisor kipte yane root da oturum açılır. Ayrıntılı bilgi burada buradan
2)Dizine inilir ve özelliklerden erişim haklarına gelinir. İlk sekmede Sahibi ikincide grubu vardır. Bu ikinci sekmedeki liste açılır.
3)Oradan kullanıcı adınız bulunur. Daha sonra klasör silme değiştirme ve dosya okuma-yazma izinleri verilir, kapatılır.
4)Kullanıcı adınızla oturumunuzu açarsınız. Sonrada dilediğinizi yapn. (Yok ben uğraşamam derseniz sudo nautilus ile dizine inebilirsiniz)
Saygılar . .