[Çözüldü] İstediğim özelliklerde Ubuntu türevi var mıdır?

Başlatan marjinal1st, 26 Ekim 2009 - 20:29:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marjinal1st

Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir Linux kullanıyorum ve bunun büyük bir kısmını Pardus ile geçirdim. Şu aralar Ubuntu'ya sardım, zaten her yeni sürümünü test ediyorum 1-2 hafta.

Benim evde internet bağlatısı yok, bu yüzden temel yazılımları hazır gelen - Windows'da Basic Kit diye adlandırılan yazılımlar, kodekler, flash oynatıcı, Java vs. - bir Ubuntu türevi arıyorum. Malum Ubuntu'da bu yazılımlar yüklü gelmiyor, bu yüzden çoğu forumda "Pardus'un gözünü seveyim" diyorum  :D Şimdi bu özelliklerde, mümkünse Gnome kullanan bir Ubuntu türevi olarak ne önerirsiniz? Tamamen Türkçe olması şart değil, Türkçe-Q klavyeyi desteklesin yeter.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

xwes

marjinal1st

Kubuntu, Xubuntu gibi 9.10 sürümleriyle güncellenecek mi o da? Yoksa ayrı bir dağıtım mı?

xwes

Alıntı yapılan: pisahmet - 26 Ekim 2009 - 20:32:25
Kubuntu, Xubuntu gibi 9.10 sürümleriyle güncellenecek mi o da? Yoksa ayrı bir dağıtım mı?
Tam anlattiginiz gibi bir kaç paket ve program eklenmiş ubuntudur aslinda kendisi. ama ayri dagitim olarak geçer. Ubutnunun her surumunden kisa bir zaman sonra onun da yeni surumu çikar.

marjinal1st

Peki 9.10'dan tahminen ne kadar bir süre sonra güncellenir sizce?

xwes

Alıntı yapılan: pisahmet - 26 Ekim 2009 - 20:35:22
Peki 9.10'dan tahminen ne kadar bir süre sonra güncellenir sizce?
emin degilim heralde en geç 1-2 ay içinde çikar. Ve yine emin degilim ama sanirim siz kendiniz de ubuntuymuş gibi yukseltme yapabilirsiniz. ama bence hiç gerek yok zaten siz de kendi istediginiz kodek ve programlari içeren bir dagitim yapabilirsiniz kolayca. Forumda remastersys diye arayin.

marjinal1st

O zaman yüklerim bu gece. Pardus 2008.2'm 1 yıldan fazladır sorunsuz çalışıyodu ama artık veda zamanı. Sürücülerde var, bana keyif olacak bu Mint  :D Sağolun yardımlarınız için. remastersys'ı daha önce duymuştum ama gerek yok sanırsam  :D

marjinal1st

Tamamdır, yükledim ama tam istediğim gibi çıkmadı pek, bende hemen internet kafeye götürüp internete bağlayıp herşeyini yükledim. Dil paketleri, güncelleme, sürücüler vs. Şimdi bomba gibi çalışan bir Mint'im var. Kullandığı o değişik Gnome da baya güzel geldi. Tasarım olarak da Ubuntu'dan daha hoş diyebilirim. Yeşil ağırlıklı bir tema olunca tam bana hitap ediyor. Yardım eden herkese teşekkürler  :D

zeitgeist

İyi günlerde kullan.)

Her ne kadar başlık konusu herhangi bir sorunun çözümünden ziyade bir çok farklı öneriye açık olsa da, forumda daha önce de pek çok kez bahsi geçtiği için konuyu çözüldü olarak etiketleyip kapatıyorum.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles