mozilla firefox 3.5 surumunu kuramıyorum?

Başlatan tab, 25 Ekim 2009 - 19:55:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tab

arkadaslar mozilla firefox un 3.5 surumunu kurmak için ana sayfasından indirdim

buraya kadar sorun yoktu ama sonra indirdigim dosyanın tar.bz2 olduğunu gordum ne yaptıysam olmadı arastırdım anlatımlar karısıktı bir turlu yapamadım bana yardımcı olur musunuz tek tek ne yapmalıyım acaba?

ironic

Paketi arşivden çıkarıp istediğin herhangi bir dizine ekle. İçerisindeki firefox a tıkladığın zaman çalışır. Yalnız 3.5 sürümü depoda mevcut. Aşağıdaki komutla kurabilirsin.

sudo aptitude install firefox-3.5

tab

Alıntı yapılan: ironic - 25 Ekim 2009 - 20:15:30
Paketi arşivden çıkarıp istediğin herhangi bir dizine ekle. İçerisindeki firefox a tıkladığın zaman çalışır. Yalnız 3.5 sürümü depoda mevcut. Aşağıdaki komutla kurabilirsin.

sudo aptitude install firefox-3.5

malasef iki yolu da denememe rağmen sonuc olumsuz..

ironic

indirme komutunu verdiğinde aldığın çıktı ve aşağıdaki komutun çıktısı nedir?

dpkg -l | grep firefox-3.5

helluri

tab

Alıntı yapılan: ironic - 25 Ekim 2009 - 20:30:25
indirme komutunu verdiğinde aldığın çıktı ve aşağıdaki komutun çıktısı nedir?

dpkg -l | grep firefox-3.5

tab@tab-ubuntu:~$ dpkg -l | grep firefox-3.5
ii  firefox-3.5                                3.5.3+build1+nobinonly-0ubuntu0.9.04.2    safe and easy web browser from Mozilla
ii  firefox-3.5-branding                       3.5.3+build1+nobinonly-0ubuntu0.9.04.2    Package that ships the firefox branding

Alıntı yapılan: helluri - 25 Ekim 2009 - 20:36:08
http://ubuntumanual.org/posts/193/installing-firefox-3-5-in-ubuntu-the-easy-way

ben yukarıda anlatılan yöntemi kullanmıştım, gayet pratik..

bu yöntemde bir işe yaramadı..

localhost

firefox kurulu. Ubuntu 9.10 mu kullaniyorsun ?
Linux LPIC1 - MCSA

tab

evet 9.10 kullanıyorum benim isteğim kısaca su mozillanın 3.5 surumu daha hızlı ve gorunus olarak daha guzel

ben ubuntu yu kurduğumuzda yanında gelen firefox dan hem memnun değilim hem de hosuma gitmiyor gerek gorunus gerekse işlem hızı olarak onun için 3.5 daha iyi olacağını dusunuyorum..

ironic

tab

Alıntı yapılan: ironic - 25 Ekim 2009 - 21:05:22
3.5 te zaten kurulu.
tamam birseyler oldu

evet kuruldu ama bir sacmalık oldu resimde goreceksiniz.renkler solgun ve firefox işareti mavi ve farklı bir şekilde gozukuyor..

ironic

Anladım. Hata, Firefox dan mı yoksa Firefox profilinden mi kaynaklanıyor bakalım.

Öncelikle Firefox ile ilgili yedeklerini her ihtimale karşı alıp Firefox u kapat ve aşağıdaki komutu ver.

mv ~/.mozilla ~/.mozilla_eski

Firefox u tekrar açtığında herşey sıfırlanmış başlayacak. Yaşadığın sorunlar devam ediyor mu kontrol et.

tab

delirmek üzereyim malasef bu da olmadı hatta daha kotusu butun sayfalarım kayıt yaptığım hersey uctu gitti..

localhost

Senin kurdugun firefox ile depoda kurulu olan firefox arasinda hic bir fark yoktur bence. @ironic verdigi komuttan dolayi senin bookmarkin gitmistir. Komutu ters uygularsan hersey yerine gelir. Bahsettigin seyi degistirmek istiyorsan yanlis hatirlamiyorsam apps icindeki firefox ile degistirmen gerekiyor.
Linux LPIC1 - MCSA

ironic

Firefox u kaldırıp depodan tekrar kur. Yalnız sistemde tek tarayıcı ise kaldırmana izin vermeyebilir.

Herşeyin sıfırlanacağını bir önceki mesajımda söylemiş ve yedeklerini alman konusunda uyarmıştım. Verdiğim komut sadece profilin adını değiştirdi ama yine de tedbiri elden bırakmamak gerek.

Tekrar Firefox u eski haline getirmek için yine Firefox u kapatıp aşağıdaki komutları sırasıyla ver.

rm -rf ~/.mozilla

mv ~/.mozilla_eski ~/.mozilla

Açılışta eski ayarlarla başlayacak.

tab

aslı nda soyle bir soru geldi aklıma resimde de gormussunuzdur.sistem o kadar esnek ki herseyi deneye deneye cok dağattım.kısaca sorum su 9.10 surumunde gelen mozşlla suan kullandığımız ile aynımı aynı değil ise simdi daha denemeyeceğim zaten 9.10 surumune ne kaldı yok aynı değil ise biraz daha zorlamayı dusunjuyorum acaba bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

ironic

3.5.3 sürümü mevcut yine. Sendeki sorun sanırım jaunty paketlerinin karmic de sorun çıkarmış olması. Eğer kaldırıp tekrar kurarsan Karmic e ait 3.5.3 ff paketleri yüklenecek.

localhost

Ubuntu 9.10 kullaniyorsun. Hemde diyorsun benim kurdugum firefox 3.5 ile sistemde bulunan firefox 3.5 arasinda ne fark var diyorsun. Ben fark varmi bilmiyorum. Ama sen memnun olmadigina göre arada fark varsa, bizide bu konuda yönlendirebilirsin.

Bunun disinda ben hala senin hangi sürümü kullandigini cikaramadim. Ubuntu 9.10 kullaniyormusun diye sordum evet dedin. Simdiki sorunda ise Ubuntu 9.10 daki firefox aynimi diyorsun  :-\
Linux LPIC1 - MCSA

tab

@ironic özür dilerim arkadasım seni incitmek istemedim sen dediğin gibi zaten belirtmiştin üstüne geri ayarları bana yardım ettin cok tesekkür ederim..

9.10 için ise insallah 3.5 surumu ile kurulu gelir..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ekim 2009 - 22:00:48

@localhost cok cok ozur dilerim ben 9.04 kullanıyorum bir anlık dalgınlık oldu ve yanlıs cevap yazmısım lutfen kusuruma bakma...

ironic

@tolga ali, sonuçta bizlerde insanız. Hatamız olmaz diye bir kaide yok kaldı ki ben de  herkes gibi öğrenmeye devam ediyorum. Verdiğim komutu kullandıktan sonra göreceğin manzarayı bildiğim için hem içinin ferah olması hem de herhangi bir hataya karşı elinde yedeklerinin olmasını istemiştim .. her neyse.

9.10 da 3.5 öntanımlı gelecek. 9.04 kullanıyorsan 3.5 i kaldırman daha kolay olacak.

sudo aptitude purge firefox-3.5 firefox-3.5-gnome-support

komutu ile kaldırıp

sudo aptitude install firefox-3.5 firefox-3.5-gnome-support

komutu ile tekrar kur. İstersen forumda da bulunan mozilla-daily depolarını ekleyip 3.5.5 test sürümlerini kullanabilirsin.

tab

denedim ama pek birsey yapamadım acıkcası

bu arada anlayısın için cok ama cok tesekkür ederim..

bu arada:
Alıntı Yap@localhost cok cok ozur dilerim ben 9.04 kullanıyorum bir anlık dalgınlık oldu ve yanlıs cevap yazmısım lutfen kusuruma bakma...

localhost

@tolga_ali, özüre filan gerek yok. Burada herkes hata yapar. Sonucta hata yapmayacak bir varlik degiliz. Ama sorunlari daha cabuk cözmek icin biraz daha dikkatli olmak lazim. Herhalde SIKINtidan dolayi basin dönmüs dün aksam :) Böyle zamanlarda ugrasmayi birakip kapatin PC yi gezin 1 saat. Sonra tekrar sorun üzerine yogunlasin. Cok faydasi olacaktir. Ubuntu 9.10 da Firefox 3.5 kurulu geliyor.
Linux LPIC1 - MCSA

tab

anlayısın için cok ama cok tesekkür ederim @localhost size minettarım

buraya cevap yazarken cok yoğundum wiki,test cozme ve uzun zamandır aklıma takılan su sorun derken bir hata oldu luıtfen kusuruma bakmayın

verdiğiniz haber ayrıca cık sevindirici:)