Ubuntuda Yeniyim Yardımcı Olurmusunuz?

Başlatan pcmuratpc, 24 Ekim 2009 - 10:13:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pcmuratpc

Merhaba arkadaşlar,
Ben Ubuntuda yeniyim şimdi bir kaç soracağım * bir şey var, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sistemim şöyle;

İşlemcim: Intel Pentium D 805, 2666 MHz (20 x 133)
Görüntü Bağdaştıcı: Intel(R) 82945G Express Chipset Family (128 MB)
Ses: Realtek ALC880(D) @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]
Ağ: Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC (192.168.1.4)
Depolama: 80 GB
Bellek: 2x512 (1 gb DDR2) bellek

C:55 GB   ->Dosyalarım
D:11 GB   ->Windows XP Home Edition SP3 (Orjinal)
E:8,5 GB  ->Boş

Bu E bölümüne ben ubuntuyu kurmak istiyorum.

1. Ben E yi yeniden düzenleyip 1 gb takas 7,5 gb ext3 mü bırakmak gerekiyor. kök dizini de / bu olmalı galiba.
2. Windowsla beraber kullanmak istiyorum ama ilk açıldığında windowsun boot ekranın gelmesini istiyorum yani ubuntu grub olmayacak fakat windows boot da ubuntuyu görmek istiyorum. (Wubi ile kurmak istemiyorum.)
3. Ubuntu pcmde ses yapıyor.
4. Ubuntu bende neden kasıyor ?
5. Yavaşlama var ve pencere sürüklerken iz bırakıyor. Neden?
6. Donanım sürücülerini nasıl kuracağım? Hiç bir sürücü gözükmüyor donanım sürücülerinde.
7. Ubuntu kurduğumda windows açarken hal.dll hatası alıyorum bu hatayı almak istemiyorum bide.

Şimdilik bu kadar arkadaşlar sorum olursa başka sorarım.
Sınavda başarılar :D
Herkese Teşekkürler...

foma

Kurdun mu yoksa kuracak mısın? Hangi sürümü kuracaksın ya da kullanıyorsun?
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

pcmuratpc

Kurdum fakat geri kaldırdım. Windows bootuna zarar verdi düzelttim ama bu seferde ubuntu boot gitti.
9.04 kurcağım 3-4 haftaya da 9.10 gelcek verdim siparişi.

Yusuff

Ubuntu senden kasıyorsa bence Xubuntu kullan. Sistemin zayıf görünüyor.

Sistem eski olduğu için bir sürücü kurmana gerek yoktur bence.

Grubu kur. Daha sonra Windows'u üste alıp sistemin onunla açılmasını sağlayabilirsin.

Ses konusunu da anlamadım.

Bu arada vaktin varsa forumda ararsan bulabilirsin.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

pcmuratpc

Yani bazı arkadaşlar 512 lik ramle bile rahat kullanıyor.
Windowsu nasıl üste alacağım?
Ses te Ubuntu açıkken pc kasıyor galiba ses bayağı artıyor fakat winde böyle değil.
Forumda aradım biraz ama tam isteklerimin yanıtını bulamadım.

mustafa.tr

Windows'su üste almak için grub.lst dosyasını düzenlemeniz gerekiyor. Nasıl yapacağınız aşağıdaki linkte anlatılıyor:

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Grub_a%C3%A7%C4%B1l%C4%B1%C5%9F_ekran%C4%B1n%C4%B1_de%C4%9Fi%C5%9Ftirme

pcmuratpc

Tamam. Teşekkürler arkadaşlar ben bir kere daha kurar tekrardan ayarlarım

bytan

Arkadaşlar yanıtlamışlar gerçi ama yine de bir kaç şey ben de yazayım:

Alıntı Yap1. Ben E yi yeniden düzenleyip 1 gb takas 7,5 gb ext3 mü bırakmak gerekiyor. kök dizini de / bu olmalı galiba.

Ext3 veya öntanımlı olarak ext4'ü kök dizin olarak (/) belirtmen yeterli olur. Açık ve ayrıntılı anlatımı, SUDO'nun önceki sayılarında var.

Alıntı Yap
2. Windowsla beraber kullanmak istiyorum ama ilk açıldığında windowsun boot ekranın gelmesini istiyorum yani ubuntu grub olmayacak fakat windows boot da ubuntuyu görmek istiyorum. (Wubi ile kurmak istemiyorum.)

Windows boot ekranına ubuntuyu aktarmaya çalışmak yerine, ubuntu grub menüsünü düzenleyerek, söylendiği gibi windowsu üst sıraya alman daha iyi olur. Hatta windows boot menüsüne ubuntu eklenerek, sistem çalıştırılabilir mi, o bile meçhul.

Alıntı Yap
3. Ubuntu pcmde ses yapıyor.

Ses kanalları üzerinde oynama yaparak çözümler üretebilirsin. Eğer işe yaramazsa, Alsa yapılandırması üzerine bir şeyler yapılabilir.

Alıntı Yap4. Ubuntu bende neden kasıyor ?
5. Yavaşlama var ve pencere sürüklerken iz bırakıyor. Neden?

O sistemde bahsettiğin gibi kasmaması lazım. Aşağıdakinin çıktısı, ekran kartınla ilgili işimize yarayacak bilgiler verir:

glxinfo | grep render
cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers

Alıntı Yap6. Donanım sürücülerini nasıl kuracağım? Hiç bir sürücü gözükmüyor donanım sürücülerinde.

Hangi donanımına ait sürücü kurmak istiyorsun? Sıkıntılı olan hangisi? Muhtemelen zaten sistemine uygun sürücüler üç aşağı beş yukarı kurulmuştur. O bahsettiğin yerde bir şey görünmemesini önemseme.

Alıntı Yap7. Ubuntu kurduğumda windows açarken hal.dll hatası alıyorum bu hatayı almak istemiyorum bide.

Hiçbirimiz windows hatası görmek istemiyoruz. :)

Son olarak, bir başlıkta birden fazla soru sorulunca, ortaya çorba çıkıyor. :) Foruma hoşgeldin. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

foma

Sorduğun soruların bir kısmı forumda var. Önce sistemini kur. Sonra karşılaştığın sorunlar için arama yap. eğer bulamazsan ya da yapamazsan başlık aç ya da ilgili başlığa yaz.
Sistemin de nerdeyse benimkinin 2 katı rahat rahat ubuntu kurabilirsin.
Sorularında kurduğun sürümün adı, kaç bit (32 ya da 64) olduğu gibi verebileceğin en fazla bilgiyi ver ki biz de yardımcı olabilelim. Yoksa "ubuntu bende neden kasıyor" dersen kimse yardımcı olamaz. Bir de foruma kod çıktısı, kod vs yapıştırırken "code" etiketleri arasına al.

Benden bu kadar, hoş geldin :)
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

kozanibo

kasmaması lazım ben 20 gb harddisk, amd athlon xp 2500 işlemci ve 512 ram pc ye kurdum uçuyordu...