iphone u 3g modem olarak kullanma

Başlatan comeooon, 18 Ekim 2009 - 20:23:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

comeooon

merhabalar

iphone'un 3g modem olarak kullanılabilme özelliği var ama ubuntu da bunu kullanmak mümkün müdür?

Şimdiden teşekkürler...
Eee pc 701(4G) 1GB RAM [Sandisk ExtremeIII CLASS6 SDHC card (8GB)]-UNE 10.04
IBM Lenovo ideapad s10-2 Netbook-Ubuntu 10.04

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

garafatma

@canosayan'ın tavsiyesi üzerine telefonumu USB'den bağladığım anda 3G modem olarak gördü. Kablo ile denedin mi?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

comeooon

bende olmadı. denediğiniz telefon iphone muydu??

garafatma

Değil ancak mantık aynı olmalı.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

comeooon

canosayan

Alıntı yapılan: keiser_soze - 18 Ekim 2009 - 21:38:33
@canosayan'ın tavsiyesi üzerine telefonumu USB'den bağladığım anda 3G modem olarak gördü. Kablo ile denedin mi?

ben samsung preston kullandım. telefonun menülerinde kablonun bağlantı yöntemi için bir seçenek var mı?
bende 3 farklı seçenek var. biri pc suite, yığın bellek ve medya oynatıcı. ben pc suite ile bağladım.

bu da çalışırsa ekran görüntüsü
Chmod bizim işimiz.

lgf

Arkadaşlar iphone diğer telefonlar gibi modem olarak kullanılamıyor ubuntuda. Ancak jailbreak yaparsanız bazı alternatifler var. Çünkü iphone modem olarak hiçbir işletim sistemi tarafından tanınmıyor. Windowstada ethernet gibi görüyor ve ethernet üzerinden paylaşım yapılıyor. Maalesef apple ethernet driver inida sadece windows ve macler için yazmış durumda. Bende de iphone ve n95 var sadece n95 üzerinden internete bağlanabiliyorum. Hem de sadece bir tıklamayla.

Sherlock Holmes

Apple'ın bir ürününden faydalanabilmek için diğer bir ürününe muhtaç bırakıyor anlaşıldığı kadarıyla.   :)

canosayan

hım iphone'u beğenmemek için bir neden daha.
reklamıda çok gıcıktı. kopyala yapıştır özelliği ekledik falan filan.
Chmod bizim işimiz.

comeooon

Şimdiki aklım olsa iphone'u evden içeri sokmazdım ama daha taksidi bitmedi mecbur kullancaz artık :(

canosayan

açıkçası iphone güzel. inkar edemem. ama bu tarz yanları kaybettiriyor ona.
Chmod bizim işimiz.

Sherlock Holmes

Mac OSX 10.5.7 altında olan sürümlerde bile Iphone Modem olarak kullanılamıyormuş.  :-\

ciwans

Alıntı yapılan: ğnome - 19 Ekim 2009 - 19:07:02
Mac OSX 10.5.7 altında olan sürümlerde bile Iphone Modem olarak kullanılamıyormuş.  :-\
Kullanılıyor fakat iPhone firmware sürümü ile mac sürümünüzün paralellik göstermesi gerekiyor. 10.5.8 veya 10.6 sonrası ile bunu rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Windows altında da İnternet tethering ile ilgili pek sorun olmuyor. Aynı mantık iTunes içinde geçerli en son sürüm iTunes kurulu iken eski firmware yüklü iPhone'u görmez.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

helluri

Alıntı yapılan: canosayan - 19 Ekim 2009 - 18:19:12
hım iphone'u beğenmemek için bir neden daha.
reklamıda çok gıcıktı. kopyala yapıştır özelliği ekledik falan filan.
Konumuz bu değil ama, iphone ve symbian kullanmış şu anda da android kullanan biri olarak iphone u, özellikle de o kopyala-yapıştır özelliğini mumla arıyorum.

@comeooon
Sanırım iphone 3.1.2 de kırılmış. http://www.ingilizanahtari.com/iphone-genel/14181-2g-3g-3gs-3-1-2-custom-firmware-jailbreak.html
İngiliz anahtarı güzel sitedir, haberin yoksa bi incele derim. Hem türkçe.. Jailbreak yaptıktan sonra ubuntuda da kullanırsın, modem olarak da kullanırsın sanırsam. Ama uğraşman lazım biraz..

comeooon

ben çok ugraştım bu jailbreak işiyle dezavantajları avantajlarından fazla;
1-iphone 2g de sorun yok ama 3g de jailbreak yapınca telefon çekmiyor.Bunun için bir yellowsn0w diye ayriyeten bir programı var onu kullanırken pin klodu kullanamıyorsun vw yurt dışı seyahatlerde sıkıntı oluyor(çok sık seyahat ederim)
2-Cydia daki uygulamalardan virüs girme ithimali var(küçükte olsa var)
3-Ve en önemlisi garanti dışına çıkarıyor.

Ben zaten oyun filan yüklemiyorum bir facebook bir  skype uygulaması kullanıyorum ve su ana kadar zaten hiçbir uygulamaya para vermedim. 3g yide artık aparat alıp kullanırız ne yapalım...

ciwans

Alıntı Yap1-iphone 2g de sorun yok ama 3g de jailbreak yapınca telefon çekmiyor.Bunun için bir yellowsn0w diye ayriyeten bir programı var onu kullanırken pin klodu kullanamıyorsun vw yurt dışı seyahatlerde sıkıntı oluyor(çok sık seyahat ederim

İPhone'un şebekesinin gelmemesi 2G veya 3G olmasıyla alakalı bir durum değil Sim kilitli olması ile alakalı yani Turkcell'den almışsanız turkcell sim kilitli satmıyor yani hattin gitmesi gibi bir durum olmaz. Yani istediğiniz operatörün sim kartı ile kullanabilirsiniz. Fakat Vodafone sim kilitli satıyor Jailbreak yapmamış olsanız bile farklı operatörden bir sim kart kullanamazsınız. redsnow, yellowsnow bu kilidi kıran cydia uygulamalarıdır.

Alıntı Yap2-Cydia daki uygulamalardan virüs girme ithimali var(küçükte olsa var)

İPhone'un işletim sistemine virüs girme ihtimali ubuntuya virüs girme ihtimali ile aynıdır. Çünki ikiside unix tabanlı işletim sistemleridir. Yani yok diyebiliriz.

Alıntı Yap3-Ve en önemlisi garanti dışına çıkarıyor.

Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Jailbreak yapılmış bir telefonu tekrardan orjinal .ipsw ile restore ettiğinizde daha önce jailbreak yapılmış olduğu kesinlikle anlaşılmıyor. Tabi Jailbreakli haliyle servise gönderdiğinizde yasadışı yazılım yüklenmiş diye size tekrar iade edebiliyorlar.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

comeooon

1. peki normalde vodafone hattımla gayet normal çalışan iphone   jb den sonra neden şebeke yok diyor. eğer sim kilitli olsa şu andada çalışmaması lzım demekki sim kilitle alakası yok bu durumun

2. belki fake dir ama youtube da iphone virus diye arama yaparsanız karşınıza yığınla video çıkıyor ve insanı korkutuyor(sonuçta 1500 tl li bi telefon)

3. iki tane restrore edlmiş iphone u servisten bu jb li diye geri gönderdiklerini duydum.

ciwans

Konu çok dağılmış mevzu internet tethering idi ama arkadaşların affına sığınarak genede cevaplarınızı tekrardan cevaplıyayım :D

Normal şartlada Eğer dediğiniz gibi ise; Apple'ın sorunlu olan ara versiyonlarından kaynaklı bir durum olabilir örneğin ana versiyon olan fw 3.0'de hat gitme olayı çok sık oluyordu. 3.1'de ise uykudan uyanamama problemi oluyordu apple hemen 3.1.2 yi çıkardı yani problem jailbreaktan değil orjinal fw'den de kaynaklanıyor olabilir. Tabi bu arada nasıl ve ne ile jailbreak yaptığınızda önemli ziphone, quickpwn, pwntool, blackra1n, ih8sn0w.... diye liste uzayıp gidiyor.

YouTube öyle bir hale gelmişki ubuntu virus diye aratıncada bayaa bir video çıkıyor.  ;)

İnanınki onlarca farklı iphone'a yüzlerce defa jailbreak yaptım sonrasında servise gidenler de oldu sadece bir tanesinde; bunda yasadışı yazılım var diyerek geri vermişler. Onuda sonra orjinal .ipsw ile halledip servise göndermiştik. Bu birazda telefonu verdiğiniz servisin veya bayinin tutumuna bağlı Türkiyede herhangi bir yanlış kullanmaya maruz kalmamış tamamen donanımsal kusurlarda bile bayi veya servislerin ne kadar sorun çıkarabildikleri aşikar.
Sonuç olarak Jailbrak iyimidir kötümüdür diye konuşsak baya farklı sesler çıkar ve mevzuu uzadıkça uzar. Kendi nacizane fikrim; Çok fazla sistemi yoracak yazılım, tema.. kurulmadığı taktirde stabilitesinden de bir şey kaybolmuyor ve tadından da yenmiyor ;D

comeooon

Sonunda dayanamadım iphone u jailbreak yaptım ve araştırdım iphone vasıtasıyla ubuntuda nasıl internete girerim diye ve burada paylaşmak istedim
*ilk önce jb'li iphone da cydia nın içindeki ''pdanet'' adlı programı kuruyoruz.
*Kurduktan sonra ubuntu da Bağlantı tipi Wireless, Mode ''ad-hoc'',  Wireless security ''None'' , IPv4 ayarları ''otomatik(DHCP) olacak şekilde bir bağlantı oluşturuyoruz (ben bağlantını ismini ''pdanet-iphone'' koydum isteğe göre değişebilir).
*Ubuntuda bu bağlantıyı seçip bağlan diyoruz
*Sonra iphone da Ayarlar>Wifi den bu bağlantı bulunur (yani benimkinde pdanet-iphone buldum)
*Ve en son iphone da pdanet adlı uygulamaya tıklanır. Settings'den bağlantı tipi ''Wifi router'' olarak seçilir ''Done'' denir. Karşımıza bağlantımız hemen çıkacak. Üzerine tıklanır ve Wifi üzerinden3g kullanıma açılır.

Biliyorum biraz uzun iş ama sadece ilk girişte bu kadar sıkıntı oluyor sonraki bağlantılarnızda sadece PC den bu bağlantıyı seçip iphone dan programı açınca direk bağlanıyor.

Ben bizzat kendim Easypeasy 1.5 (ubuntu 9.04) de denedim çalışıyor.

Umarım tüm iphone ve ubuntu kullanıcıları için yararlı olur...