[Çözüldü] Biosla ilgili bir sorunum var

Başlatan sireno52, 17 Ekim 2009 - 23:22:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sireno52

selam arkadaşla  sorunuma geçmeden önce  bazı şeyleri izah  edeyim    bende 2 adet hard disk var bunlardan  birinde  windows vis...   diğerinde ise ubuntu  9.04  var ben pc`yi  ilk açtığım zaman    bios menüsü cıkıyor yani siyah ekranda  karşıma  seçenekleri sunuyor en üste ubuntu 9.04  en altta ise windows  vista  ben  seçimimi  kılavyedeki ok tuşlarıyla yukarı veya  aşağı  hareket ettirip açmam gereken işletim sisteminin  üstüne getirip  enter tuşlayarak  seçimimi tamamlayıp  işletim  sistemimi   açıyordum    :( :( :(   taki  usbe bellekten  işletim sistemi kurulum hakkında bilgi veren bu siteyi bulana kadar       http://www.delinetciler.net/forum/windows-isletim-sistemleri/81678-usb-bellekten-windows-7-kurulumu-resimli-anlatim.html           bu adresten verilen bilgileri yapmaya başladım   yalnız  bir hata oluştu olmadı bende üstelemedim taki  usb beleğe * bir şey  yüklemek istediğimde  biçimlendirmem gerektini  söyleyen bir uyarı alıncaya kadar bende  biçimlendirmek istedim windows üzerinde  olmadı bende bu siteden yardım istedim  sağolsun  arkadaşlar    (  gparted  )  adlı programı tavsiye ettiler   usb  bu sayede kurtardım  ama asıl sorunum  bios ayarlarında cıktığını  pc ye format attığımda fark ettim  hani  yukarda bahsettim ya   harddisk  seçim ekran yani hangi işletim sistemini seçmek istediğim ekran o gelmedi   onu bulmak için  bi os ayarlarında  hangi  hardiski  seçtiysem o açılır oldu  birde bir şey  dikkatimi  cekti  pc`ye  hangi  bellek kartını takarsam takayım   onu  harddisk gibi görüyor    önceden bu yoktu   bu sorun düzeltme imkanı varmı acaba
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

kuleyni

Söylediğiniz işletim seçimi ekranı grub ekranıdır bios ekranı değil burayı bi düzeltelim önce :)
Google'da veya forumda "yeniden grub kurulumu" diye aratırsanız sorununuzu çok rahat çözebilirsiniz.
Eğer bios ayarlarından boot devices ayarlarından kullandığınız flash belleği hdd den sonra boot edilecek şekilde ayarlarsanız veya tamamen listeden çıkarırsanız bu sorununuzunda çözüleceğine inanıyorum.

heartsmagic

Sorun @kuleyni'nin dediği gibi Grub'un silinmesi mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sireno52

ya arkadaş birşey yazdı herşey silindi  birde üstüne üstlük  karışt
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

localhost

Vistanin kuruldugu bölümü siz BIOS tan birincil disk olarak isaretlemissiniz. Yada SATA girislerini degistirdiniz hatirlamiyorsunuz. Ubuntunun bulundugu diski BOOT icin BIRINCIL disk secerseniz. Görmek istediginiz grub ekrani gelir.
Linux LPIC1 - MCSA

sireno52

arkadaşlar kusura bakmayın az önce bir şey yazdı site zaman aşımına uğradı benim yazdığım * her şey silindi düzelteyim derken hep karıştırdım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Alıntı yapılan: localhost - 18 Ekim 2009 - 00:04:43
Vistanin kuruldugu bölümü siz BIOS tan birincil disk olarak isaretlemissiniz. Yada SATA girislerini degistirdiniz hatirlamiyorsunuz. Ubuntunun bulundugu diski BOOT icin BIRINCIL disk secerseniz. Görmek istediginiz grub ekrani gelir.
ben herzaman yaptığımı yaptım ilk önce    windows su kurdum  sonra ubuntuyu kurdum  ubuntu kurulurken sistemin başına otamatikman geçmiyormu benim bildiğim geçiyor neyse şim ben bazı şeyi  tarif edeyim ben pc yi ilk açtığım zaman  anakartın reklam resmı  cıkıyor bu resim cıkınca (f12) tuşuna basıyorum birkaç seçenek  var    ben hardisk  yazan seçeneği  seçiyorum    3 tane şık cıkıyor bunlardan 1. sinde samsung hardiskte ubuntu var  2. sinde wd marka  hardiskte vista var 3. şıkta  ise yabancı bir yazı var şu an ne yazdığı aklımda değil  eğer ben 2. şıkı seçersem direk  vista açılıyor yok eğer 1.ci şıkı seçersem  normalde görmem gereken   ekran cıkıyor yani enbaşta  ubuntu 9.04 en alta ise windows vista var  bunlardan birini seçip giriyorum   normalde  anakar reklam resmi cıktığı zaman  hiç bir şeye  basmıyorum   direk seçim ekranı geliyordu

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2009 - 00:42:32

Alıntı yapılan: localhost - 18 Ekim 2009 - 00:04:43
yok biostan öle birşey yapmadık ama yalan yo  belki ordandır diye uğraştık olmadı  acaba ben usb  belekten işletim sistemi kurmak isterken vista üzerinde   bios ayarlarnın  usb belleğinin tanımasınımı açtım yanlışlıkla çünkü   kart redırla telefon memori kartınıtaksam direk  biostan görünüyor

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sireno52

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Ekim 2009 - 00:53:40
Şu an senin sorunun ne peki?
benim istediğim   bot menüsüne girmeden  doğrudan   grup ekranına  girmek istiyorum önceden bu mümkündü  ama şimdi uğraştırıyor.   şimdi   (f12) tuşuna basıp   cıkan ekranda harddisk  seçeneğini  tıklayıp   grup ekranı  yüklü olan hardiski seçipte ubuntuya giriyorum.  eğer bu işlemi yapmassam doğrudan  vistayı açıyor

kuleyni

@localhost'un önerisini yaptınız mı?

sireno52

Alıntı yapılan: kuleyni - 18 Ekim 2009 - 18:57:16
şimdi yeniden baştan kuracağım   bakalım  buseferde 0 numaralı diski seçeceğim inşallah olur

sireno52

Alıntı yapılan: kuleyni - 18 Ekim 2009 - 18:57:16
evet yaptım  bütün işletim sistemlerini  silldim hepsini baştan kurdum  ve  arkadaşın dediğini yaptım    ve yeni bir şey öğrenmek  cok güzel bir şey  sayeniz de  sorunum giderildi  hemde birşey öğrendim  yerde altın bulsam  bu kadar sevinmem  hepinize teşekkür ederim sorunum   giderildi.... :D :D :D :D 

garafatma

@sireno52, Bu 3 üncü uyarımız olacak. Türkçe kullanımına biraz daha özen göstermen konusunda. Yazdıklarının çoğundan ben pek birşey anlamadım.

Konuyu kilitliyorum.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010