satranç açılmıyor

Başlatan setare, 12 Ekim 2009 - 19:40:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

setare

Satranç oyununu açmak istiyorum oyun penceresi açılıp hemen kapanıyor. Uygulama ekle-kaldırdan oyunları kaldırıp tekrar yükledim sorun düzelmedi :(

ihtiyar said

Alıntı yapılan: setare - 12 Ekim 2009 - 19:40:37
Satranç oyununu açmak istiyorum oyun penceresi açılıp hemen kapanıyor. Uygulama ekle-kaldırdan oyunları kaldırıp tekrar yükledim sorun düzelmedi :(

Uçbirimden oyunun ismini girerek açmayı dene, kapanırsa orada çıkan hata kaydını buraya aktar.

setare

sanırım glchess olacaktı

setare@setare-ubuntu:~$ glchess
unknown chip id 0x9610, can't guess.
/var/lib/python-support/python2.6/glchess/network.py:73: DeprecationWarning: BaseException.message has been deprecated as of Python 2.6
 print 'Failed to load GGZ config: %s' % e.message
Failed to load GGZ config:
Using OpenGL:
VENDOR=Mesa Project
RENDERER=Software Rasterizer
VERSION=2.1 Mesa 7.4
EXTENSIONS=GL_ARB_depth_texture GL_ARB_draw_buffers GL_ARB_fragment_program GL_ARB_fragment_program_shadow GL_ARB_fragment_shader GL_ARB_half_float_pixel GL_ARB_imaging GL_ARB_multisample GL_ARB_multitexture GL_ARB_occlusion_query GL_ARB_pixel_buffer_object GL_ARB_point_parameters GL_ARB_point_sprite GL_ARB_shader_objects GL_ARB_shading_language_100 GL_ARB_shading_language_120 GL_ARB_shadow GL_ARB_shadow_ambient GL_ARB_texture_border_clamp GL_ARB_texture_compression GL_ARB_texture_cube_map GL_ARB_texture_env_add GL_ARB_texture_env_combine GL_ARB_texture_env_crossbar GL_ARB_texture_env_dot3 GL_ARB_texture_mirrored_repeat GL_ARB_texture_non_power_of_two GL_ARB_texture_rectangle GL_ARB_transpose_matrix GL_ARB_vertex_buffer_object GL_ARB_vertex_program GL_ARB_vertex_shader GL_ARB_window_pos GL_EXT_abgr GL_EXT_bgra GL_EXT_blend_color GL_EXT_blend_equation_separate GL_EXT_blend_func_separate GL_EXT_blend_logic_op GL_EXT_blend_minmax GL_EXT_blend_subtract GL_EXT_clip_volume_hint GL_EXT_compiled_vertex_array GL_EXT_convolution GL_EXT_copy_texture GL_EXT_depth_bounds_test GL_EXT_draw_range_elements GL_EXT_framebuffer_object GL_EXT_framebuffer_blit GL_EXT_fog_coord GL_EXT_gpu_program_parameters GL_EXT_histogram GL_EXT_multi_draw_arrays GL_EXT_packed_depth_stencil GL_EXT_packed_pixels GL_EXT_paletted_texture GL_EXT_pixel_buffer_object GL_EXT_point_parameters GL_EXT_polygon_offset GL_EXT_rescale_normal GL_EXT_secondary_color GL_EXT_separate_specular_color GL_EXT_shadow_funcs GL_EXT_shared_texture_palette GL_EXT_stencil_two_side GL_EXT_stencil_wrap GL_EXT_subtexture GL_EXT_texture GL_EXT_texture3D GL_EXT_texture_edge_clamp GL_EXT_texture_env_add GL_EXT_texture_env_combine GL_EXT_texture_env_dot3 GL_EXT_texture_lod_bias GL_EXT_texture_mirror_clamp GL_EXT_texture_object GL_EXT_texture_rectangle GL_EXT_texture_sRGB GL_EXT_vertex_array GL_3DFX_texture_compression_FXT1 GL_APPLE_packed_pixels GL_APPLE_vertex_array_object GL_ATI_blend_equation_separate GL_ATI_texture_env_combine3 GL_ATI_texture_mirror_once GL_ATI_fragment_shader GL_ATI_separate_stencil GL_IBM_multimode_draw_arrays GL_IBM_rasterpos_clip GL_IBM_texture_mirrored_repeat GL_INGR_blend_func_separate GL_MESA_pack_invert GL_MESA_program_debug GL_MESA_resize_buffers GL_MESA_texture_array GL_MESA_ycbcr_texture GL_MESA_window_pos GL_NV_blend_square GL_NV_fragment_program GL_NV_light_max_exponent GL_NV_point_sprite GL_NV_texture_rectangle GL_NV_texgen_reflection GL_NV_vertex_program GL_NV_vertex_program1_1 GL_OES_read_format GL_SGI_color_matrix GL_SGI_color_table GL_SGI_texture_color_table GL_SGIS_generate_mipmap GL_SGIS_texture_border_clamp GL_SGIS_texture_edge_clamp GL_SGIS_texture_lod GL_SGIX_depth_texture GL_SGIX_shadow GL_SGIX_shadow_ambient GL_SUN_multi_draw_arrays
Traceback (most recent call last):
 File "/var/lib/python-support/python2.6/glchess/gtkui/chessview.py", line 168, in __expose
   self.view.feedback.renderGL()
 File "/var/lib/python-support/python2.6/glchess/display.py", line 489, in renderGL
   self.scene.controller.render()
 File "/var/lib/python-support/python2.6/glchess/scene/opengl/opengl.py", line 396, in render
   self.drawPieces()
 File "/var/lib/python-support/python2.6/glchess/scene/opengl/opengl.py", line 897, in drawPieces
   piece.draw()
 File "/var/lib/python-support/python2.6/glchess/scene/opengl/opengl.py", line 143, in draw
   self.chessSet.drawPiece(self.name, state, self.scene)
 File "/var/lib/python-support/python2.6/glchess/scene/opengl/new_models.py", line 111, in drawPiece
   if glGetBoolean(GL_TEXTURE_2D):
 File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/OpenGL/wrapper.py", line 1631, in __call__
   return self.finalise()( *args, **named )
 File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/OpenGL/wrapper.py", line 683, in wrapperCall
   converter( pyArgs, index, self )
 File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/OpenGL/converters.py", line 195, in __call__
   return self.arrayType.zeros( self.getSize(pyArgs) )
 File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/OpenGL/arrays/arraydatatype.py", line 98, in zeros
   return cls.returnHandler().zeros( dims, typeCode or cls.typeConstant )
 File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/OpenGL/arrays/nones.py", line 32, in zeros
   raise TypeError( """Can't create NULL pointer filled with values""" )
TypeError: ("Can't create NULL pointer filled with values", 'Failure in cConverter <OpenGL.converters.SizedOutput object at 0x88d6b54>', [GL_TEXTURE_2D], 1, <OpenGL.wrapper.glGetIntegerv object at 0x88e5d8c>)

sh: bug-buddy: not found
setare@setare-ubuntu:~$

Sorunun satrancı 3b oynama sevdamdan kaynaklandığını düşünüyorum. Forumda bir yerde satrancı 3b desteğiyle oynamak için
#sudo apt-get install python-gtkglext1 python-opengl adlı programı yüklenmesi gerektiği belirtiliyordu.
ben de yükledim daha sonra satrancı açıp 3b desteğiyle oynamak istedim ve şimdi santarç açılmıyor.

ihtiyar said

ironic

Compiz i açtığında da sorunlar yaşıyor musun? Hata çıktısında tanınmayan yonga kimliği diyor. Sorun ekran kartı sürücülerinin yeterli düzeyde 3D desteği sağlamadığından kaynaklanıyormuş. Dolayısıyla da python betikleri bu sorundan kaynaklı hata çıktıları veriyor.  

Aşağıdaki hata bildiriminde  anlatıldığına göre bu yonga için 3D hızlandırma desteğinin  halen geliştirilme aşamasında olduğu belirtilmiş.

https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=23216

setare

Ekran kartı(ati hd 3200) driverini yükleyemediğimden olsa gerek Compiz bende çalışmıyor. Dünya gözüyle compizi görüp kullanamadım henüz. :) Belirttiğiniz gibi sorunun temelinde ekran kartı driveri yatıyor ve satrancı 3b oynama sevdamdan kaynaklandı ::)
Diğer programlarla ilgili sorunlarda Başlangıç dizinindeki ilgili gizli klasörü sildiğimizde ayarlar sıfırlanıyor ve bir çözüm oluyordu  aynı çözümü bunda da denemek istedim ama başlangıç dizininde satranç ile ilgili bir klasör bulamadım. Diğer taraftan uygulama ekle-kaldırdan oyunları kaldırıp tekrar yükledim sorun gene düzelmedi.