Ubuntu'da kübün birinde Win.Xp açmak ? :)

Başlatan iKo, 11 Ekim 2009 - 01:04:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iKo

Herkese merhabalar, bir kaç dk. önce facebook ta bir video geldi bana Ubuntu ile ilgili, orada görselliğe baya önem verilmiş fakat, asıl dikkatimi çeken şey masaüstünü küp yapmışlar ve küplerden birince, bir simge ye çift tıklayarak tam ekran win xp açılıyor... bu nasıl oluyor kullanmış olan biri var mı bilmiyorum ?

heartsmagic

Videoya bakmadan yorum zor. Fakat uzaktan bakınca Compiz+Virtualbox+İkinci Masaüstü gibi görünmekte.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iKo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ekim 2009 - 01:06:57
Videoya bakmadan yorum zor. Fakat uzaktan bakınca Compiz+Virtualbox+İkinci Masaüstü gibi görünmekte.

Öyle gibi fakat, ben çift tıklayıp Win açma olayını sadece Mac de biliyordum... Kübün birinde XP olması baya iyimiş be :D

ironic

Kastedilen video şu  galiba.

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=pTRsLW0eet0[/youtube]

Bu videoda virtualbox ile açılıyor win.

iKo

Evet video bu, peki VB de masaüstüne kısayol atmak, ve çift tıklandığında başlama ayarı nasıl acaba tam ekran olarak?

günberi

Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

garafatma

Alıntı yapılan: günberi - 11 Ekim 2009 - 01:27:09
sağ ctrl+f tam ekran yapar.

Ama bunun komutunu bulmak gerekiyor, araştırmak lazım
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

günberi

Alıntı yapılan: keiser_soze - 12 Ekim 2009 - 16:47:10

Anlamadım ama, virtualbox kullanırken sağdaki "ctrl" tuşu sanal işletim sistemimiz için "ctrl+alt" tuş kombinmasyonunun yerini alıyor.
Virtualbox ekranınfa sol üst köşedeki makina menüsünde * her şey var aslında. Orada tam ekran butonuna basınca da tam ekran olur.
Virtualbox tam ekran durumundayken küpü döndermek için fare kullanamazsını, bunun için "ctrl+alt+sol" yada "ctrl+alt+sağ" tuşlarını kullanmanız yeterli.
Tam ekranken Virtualboxtaki sistemi kapatırsak bir dahaki sefere tam ekran açılır. Ama masaüstüne kısayol atma işine bakmak lazım gerçekten.

garafatma

Alıntı yapılan: günberi - 12 Ekim 2009 - 23:18:07
Alıntı yapılan: keiser_soze - 12 Ekim 2009 - 16:47:10

Anlamadım ama, virtualbox kullanırken sağdaki "ctrl" tuşu sanal işletim sistemimiz için "ctrl+alt" tuş kombinmasyonunun yerini alıyor.
Virtualbox ekranınfa sol üst köşedeki makina menüsünde * her şey var aslında. Orada tam ekran butonuna basınca da tam ekran olur.
Virtualbox tam ekran durumundayken küpü döndermek için fare kullanamazsını, bunun için "ctrl+alt+sol" yada "ctrl+alt+sağ" tuşlarını kullanmanız yeterli.

Acaba Virtual box programını açmadan, sanal makineye bir kısayol oluşturuluyor mu? soru bu sanırım, ancak VMware ile yapılabilir belki. Dediğin şekilde de tuş kombinasyonları ile de masaüstü dğeişimleri oluyor.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

günberi

Alıntı Yapnasıl acaba tam ekran olarak?
sanırım sadece buraya takılmışım. :P
Tam ekranken Virtualboxtaki sistemi kapatırsak bir dahaki sefere tam ekran açılır. Ama masaüstüne kısayol atma işine bakmak lazım haklısın.

Yusuff

Bu videoları seyretmek compizle oynamaktan daha güzel :D

Windows kullanırken bunları görseydim böyle bir bilgisayar daha icad edilmedi derdim. :D
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

günberi

buldum! :D

masaüstüne sağ tıklayıp başlatıcı oluştur diyoruz,
Daha sonra gelen ekranda komut bölümüne aşağıdaki komutu kendi sanal sisteminizin ismine göre yazıyorsunuz. VBoxManage startvm makinanızın-adı
tamamı tıkladıktan sonra başlatıcınız masaüstünde.

iKo

Alıntı yapılan: günberi - 13 Ekim 2009 - 00:47:31

Daha sonra gelen ekranda komut bölümüne aşağıdaki komutu kendi sanal sisteminizin ismine göre yazıyorsunuz. VBoxManage startvm makinanızın-adı

Bunu yaptıktan sonra tam ekran olarak mı başlıyor peki ? Yoksa tuş kombinasyonları ile mi tam ekran yapıyorsun ?

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 13 Ekim 2009 - 01:04:11
Beni en çok etkiliyen küpün şeffaf olması idi.Diyeceksiniz küpü şeffaf yapmak basit, ama masa üstünü şeffaf yapmak basit değil onu araştırmak lazım.Yeniden Compizi kullanmaya başladığımda ilk işim onu denemek olacak.
Ikiside aynı yerden ayarlanıyor.!

günberi

Alıntı yapılan: iKo - 13 Ekim 2009 - 02:10:10

Bunu yaptıktan sonra tam ekran olarak mı başlıyor peki ? Yoksa tuş kombinasyonları ile mi tam ekran yapıyorsun ?
bu masaüstüne kısayol oluşturmak için.
Bir kere tuş kombinasyonu (sağ ctrl+f) ile tam ekran yaparsan daha sonraki her açılışında tam ekran açılır. Yalnızca kapatırken de tam ekran olması yeterli.

ironic

@Bayborakaan, Karmic üzerinde deniyorsan balıklar gözükmüyor. Daha doğrusu plugins-extra paketiyle gelen hiçbir ek efekt gözükmüyor. Ben de belki yükseltme yaptığımdan kaynaklanıyordur. Eğer sıfır kurulum yapıldıysa denemekte fayda var.  :)

sudo aptitude install compiz-fusion-plugins-extra

paketi le balıkların gelmesi lazım. Compiz ayar yöneticisinden dişli çarkları iptal edip balıkları etkinleştir.

Haydi kaptan, rastgele diyeyim.  :D

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 16 Ekim 2009 - 00:36:10
evet Karmic üzerindeyim Jaunty şu anlık tarih oldu bende dediğini yaptım da balıklar gelmedi belki yeniden başlatmam gerekecek yarın denerim bir iki eklenti daha var onları eklemem lazım yarın sonucu yazarım :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2009 - 09:41:18

Yükseltme yapmadım sıfır kurulum, bayadır uğraşıyordum. Ama balıklar gelmedi herhalde güncelleme bekleyecez.

Burayı incelemişmiydiniz.?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12350.0
Uygulananlar Karmic için'de geçerli.  ;)

haya-ji

bu dediğin işe yaramadı  sen denedinmi çalışıyomu bu yöntem bilgisayar adı olarakda xp yi kurarken girdiğimiz isimmi yoksa kurulumdan sonra bilgisayarın aldığı isimi (bilgisayarım -->özellikler  den  bilgisayar adı var uzun harfli rakamlı karışık bişi)  gerçi ikisinide denedim ama olmadı

burdem

oradaki videoda da VirtualBox veya alternatifi bir program ile çalıştırılmış zaten Windows.
long live rock n roll

günberi

Alıntı yapılan: haya-ji - 19 Ekim 2009 - 14:13:59

bu dediğin işe yaramadı  sen denedinmi çalışıyomu bu yöntem bilgisayar adı olarakda xp yi kurarken girdiğimiz isimmi yoksa kurulumdan sonra bilgisayarın aldığı isimi (bilgisayarım -->özellikler  den  bilgisayar adı var uzun harfli rakamlı karışık bişi)  gerçi ikisinide denedim ama olmadı
Evet denedm işe yarıyor.  XP yi kurarken girdiğiniz ismi gireceksiniz. mesela benim makinamın adı KDE idi. Bende VBoxManage startvm KDE komutunu yazdım. ilk açılışta normal başladı. ctrl+f tuş kombinasyonuyla tam ekran yaptım. işlerimi hallettikten sonra tam ekran iken kapattım. Artık masaüstündeki simgeye her tıkladığımda tam ekran olarak açılıyor.
Bu arada mesajdaki ekran görüntüsü benim ekranımdan alındıı. Bu şekilde çalışıyor.

Sherlock Holmes

Tek tık ile ikinci işletim sistemini çalıştırmak.  ;)
2 tık fazladan kurtulmuş oldum.  ;D

hastekking

usta olmuyor dediğini yaptım hata diyor   Ayrıntılar: "VBoxManage" oğul süreç çalıştırılırken hata oluştu (No such file or directory)  ne yapmam gerekir denemedim işim kalmadı.

Sherlock Holmes

VBoxManage startvm Makina_ismi
şekilde başlatıcı oluşturmaya çalıştınız herhalde,
sanal makine ismini doğru belirtiğinizden emin olun.

nicksizimben57

Yapan Bir Arkadaş Tam Bir Anlatabilir mi? Virtual Box İle İlgili Bir İşlem Yapmamız Gerekiyormu? Yoksa Sadece Ekrana Sağa Tıklayıp Başlangıç Oluşturdan Mı İlerliyoruz....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ocak 2010 - 03:53:34

Virtual Box ile Yapmaya Çalıştım.Başlattığımda Böyle Bir Yazı Çıkıyor :S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ocak 2010 - 18:48:56

Yardımcı Olurmusunuz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ocak 2010 - 18:50:16

Çözüm Bulan Yokmu_?

gecegezen

Alıntı yapılan: nicksizimben57 - 09 Ocak 2010 - 03:29:30
Yapan Bir Arkadaş Tam Bir Anlatabilir mi? Virtual Box İle İlgili Bir İşlem Yapmamız Gerekiyormu? Yoksa Sadece Ekrana Sağa Tıklayıp Başlangıç Oluşturdan Mı İlerliyoruz....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ocak 2010 - 03:53:34

Virtual Box ile Yapmaya Çalıştım.Başlattığımda Böyle Bir Yazı Çıkıyor :S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ocak 2010 - 18:48:56

Yardımcı Olurmusunuz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ocak 2010 - 18:50:16

Çözüm Bulan Yokmu_?

anladıgım kadarı ile sen sanal makiney xp kurmamısın once normal bir makineye isletim sistemi kurar gibi virtualbox içine islitim sistemi kurmalisin
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw